Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Uczucie samotności jest dla wielu bolesne, więc jest to stan chorobowy. Bycie samemu nie ma z tym nic wspólnego, bo samotnym można być w związku, w rodzinie, a nie czuć się samotnym, żyjąc samemu.  To, że w sobie masz najlepszego przyjaciela, jest głęboko prawdziwe, a że należy dbać o siebie, tak samo. Ja ćwiczę codziennie od zawsze, bo mam to wpojone. 

Pozdrawiam

Opublikowano

Osho super to rozdzielił : samotność i samość. Słowo samotność ma negatywne konotacje, to przykra sytuacja, przykre emocje natomiast samość... to bycie szczęśliwym z samym sobą :) Fajnie to ukazałaś.

Opublikowano

@Ewelina Ciekawy wiersz. Zgodny z prawdą. Szczęśliwi Ci, którym wydaje się, że nie są sami a Ci którzy faktycznie mają kogoś wygrali los na loterii. Dobrze to wszystko ujęłaś.

.

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Dla mnie to "też nie ma" jest po prostu akcentem obrazującym faktyczną pustkę. Jak dla mnie wcale nie zaśmieca obrazu a wręcz uwydatnia istotny jego element i tak należy to odczytać.

Tutaj także nie mogę się zgodzić bo poeta może być kim chce i jak chce. To już od czytającego zależy czy spodoba mu się przekaz, czy jednak nie. Ja nie mam żadnego problemu z trybem nakazującym i wcale nie uważam, że należy go unikać. Rozumiem, że można jednak być "uczulonym" na nakazy i bardzo źle na nie reagować.

To co przedstawia autorka to jej wizja, przemyślenia i przekonania, i jasno z tego wynika, że odbiorca jest sam dla siebie największym skarbem i ten nakaz "zadbaj o siebie..." jest jak najbardziej na miejscu. Podkreślam, że ja nie mam z tym problemu i nie odbieram tego negatywnie.

Pozdrawiam serdecznie Ciebie i autorkę.

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Po pierwsze to wcale za Tobą nie łażę i nie mam na to najmniejszej ochoty.

Po drugie, wypowiedź skierowałem także do Ciebie, żebyś o tym wiedział. Nie jest moim celem krytykować Ciebie za Twoimi plecami.

Po trzecie, wyraziłem po prostu swoje zdanie na temat Twojej krytyki, którą uważam za niecelną i nie ma w tym absolutnie nic złego. Nie mam obowiązku zgadzać się z Twoim zdaniem i udawać, że wszystko jest w porządku jeśli nie jest.

Po czwarte, jeśli autorka ma cokolwiek wybierać to musi także wiedzieć, że ma z czego wybierać, że Twoje zdanie nie jest definitywne bo ja na przykład widzę to wszystko w zupełnie innym świetle.

Po piąte, wyrażając własne zdanie musisz się liczyć z tym, że ktoś może mieć zdanie inne i po prostu uszanować odmienność poglądów a nie marudzić, że się za Tobą łazi.

Po szóste, następnym razem pominę powiadamianie Ciebie o moim komentarzu.

Opublikowano

@Marek.zak1 Bardzo się cieszę, że mamy wspólną płaszczyznę w zakresie tych zagadnień. 

Dla mnie to istotne w naszym człowieczeństwie i miłość do samego siebie powinna być tak samo ważna jako miłość do innych. 

W Polsce to jednak, moim zdaniem, podgląd mało popularny. Ja staram się o tym głośno mówić. Czasem patrzą na mnie jak na wariatkę ale trudno :)

Pozdrawiam serdecznie 

@zetjot Bardzo Ci dziękuję za Twoje zaangażowanie i czas, jaki poświęciłeś na taką wnikną analizę mojego wiersza. Wcale nie musiałeś tego robić a zrobiłeś i za to jestem wdzięczna. 

Tak jak już nieraz pisałam, zawsze rozważam wszystkie uwagi... I albo  coś zmieniłam albo nie. Natomiast każda konstruktywna uwaga daje mi szansę coś zmienić na lepsze - kiedy uznam ją za zasadną i ją wprowadzę. To jest dla mnie cenne. 

Uwagi umożliwiają doskonalenie i  dają mi też wiedzę w jak różny sposób Czytelnicy mogą słowa odbierać i reagować na nie.

 

Owszem, miłe słowa też pomagają bo dają pewność siebie i odwagę by dalej tworzyć.

 

  

Zarówno pochwały jak i uwagi są potrzebne :)

 

Pozdrawiam serdecznie 

 

Ps. Chciałabym, żeby sztuka łączyła a nie dzieliła. 

Odmienność poglądów nie powinna być źródłem konfliktów. Jest przecież czymś zupełnie naturalnym.  

Opublikowano

@Tectosmith dziękuję Ci za wnikliwą analizę.

Faktycznie ta dyskusja i wymiana poglądów pokazuje, że każdy może mieć inne zdanie, czasami bez punktów styku. Tam gdzie istnieją poglądy wyraziste tam jest ciekawie a czasem emocjonująco. 

Z każdej opinii można wyciągnąć coś dla siebie :) I to jest bezcenne. 

Tak jak już pisałam wczoraj: nigdy się wszystkim nie dogodzi. Nie ma szans i nie należy tego usiłować nawet :) 

Dziękuję za wsparcie. 

 

Ps. Nie chciałbym, żeby sztuka dzieliła. Wolałabym, żeby łączyła. 

 

Pozdrawiam słonecznie :) 

 

@dajo78 Wbrew pozorom to wcale nie jest oczywiste. Poezja to nie matematyka :)

 

Pozdrawiam wiosennie

@iwonaroma dziękuję serdecznie :)

Nie słyszałam o tym, ale ciekawy podział i oryginalnie nazwane :)

Pozdrawiam ciepło

Opublikowano

@Rafael Marius tak, dokładnie :)

Niezwykle rzadko biję w takie "mądralińskie" tony...raczej tego unikam w wierszach. Tym razem jednak zrobiłam wyjątek, bo czasem jak widzę jak ludzie samych siebie nie szanują i umniejszą swoją rolę w swoim własnym życiu, to mi ręce do samej ziemi opadają. 

Opublikowano

@Ewelina

"są takie momenty

że każdy idzie swoją drogą "

 

wytyczenie sobie takiej drogi - to silny bodziec, aktywator

i chociaż podąża się nią z reguły samotnie (moja droga - mój cel) - samotność jest pozorna

(i widoczna głównie dla obserwujących z zewnątrz)

owszem - są chwile, kiedy osamotnienie daje się we znaki

sukces, natomiast, wynagradza wszystko

 

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Kładę się bezwładnie jak kłoda, droga z żelaza, czarna owca pod powierzchnią bałagan, para, hałas. Stukot setek średnic, mimikra zjełczałego stada, przedział, raz dwa trzy: nastał dusz karnawał. Chcą mi wszczepić swój atawizm przez kikuty, me naczynia, czuję dotyk, twoja ksobność, krew rozpływa się i pęka, pajęczyna przez ptasznika uwikłana- dogorywam. Stężenie powoli się zmniejsza, oddala się materia. Rozpościeram gładko gałki, błogosławię pionowatość, trzcina ze mnie to przez absynt, noc nakropkowana złotem, ich papilarne, brudne kreski, zgryz spirytualnie wbity na kość, oddalają mnie od prawdy, gryzą jakby były psem! A jestem sam tu przecież. Precz ode mnie sękate, krzywe fantazmaty! Jak cygańskie dziecko ze zgrzytem, byłem zżyty przed kwadransem, teraz infantylny balans chodem na szynowej równoważni latem.
    • kiedy pierwsze słońce uderza w szyby dworca pierwsze ptaki biją w szyby z malowanymi ptakami pomyśleć by można - jak Kielc mi jest szkoda! co robić nam w dzień tak okrutnie nijaki?   jak stara, załkana, peerelowska matrona skropi dłonie, przeżegna się, uderzy swe żebra rozwali się krzyżem na ołtarza schodach jedno ramię to brusznia, drugie to telegraf   dziury po kulach w starych kamienicach, skrzypce stary grajek zarabia na kolejny łyk wódki serduszko wyryte na wilgotnej szybce bezdomny wyrywa Birucie złotówki   zarosłe chwastem pomniki pamięci o wojnie zarosłe flegmą pomniki pogromu, falangi ze scyzorykami w rękach, przemarsze oenerowskie łzy płyną nad kirkut silnicą, łzy matki   zalegną w kałużach na drogach, rozejdą się w rynnach wiatr wysuszy nam oczy, noc zamknie powieki już nie płacz, już nie ma kto słuchać jak łkasz i tak już zostanie na wieki
    • @Migrena to takie moje zboczenie które pozostało po studiach fotograficzno-filmowych. Patrzę poprzez pryzmat sztuki filmowej i w obrazach fotograficznej - z moim mistrzami Witkacym i Beksińskim. 
    • @Robert Witold Gorzkowski nie wiem nawet jak zgrabnie podziękować za tak miłe słowa. Więc powiem po prostu -- dziękuję ! A przy okazji.  Świetne są Twoje słowa o Hitchcocku. O mistrzu suspensu. "Najpierw trzęsienie ziemi a potem napięcie narasta." Czasem tak w naszym codziennym życiu bywa :) Kapitalne to przypomnienie Hitchcocka które spowodowało, że moja wyobraźnia zaczyna wariować :) Dzięki.
    • @Robert Witold Gorzkowski myślę, że masz bardzo dobre podejście i cieszę się akurat moje wiersze, które nie są idealne i pewnie nigdy nie będą - do Ciebie trafiają. Wiersze w różny sposób do nas trafiają, do każdego inaczej, każdy co innego ceni, ale najważniejsze to do siebie i swojej twórczości podchodzić nawzajem z szacunkiem. Myślę, że większości z nas to się tutaj udaje, a Tobie, Ali czy Naram-sin na pewno. Tak to widzę :) Dobrej nocy, Robercie :)
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...