Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

jestem w kosmosie


Rekomendowane odpowiedzi

nie ma w pobliżu żadnego świata
by mogło jakoś się kręcić
— ten spośród braków lubi wypadać
wciąż jako jeden z największych

 

w przestrzeń chłonącą światła i dźwięki
reszta ich wzorem się wtapia
nie ma nic oprócz układu tętnic
którym się można wykrwawiać

 

kiedyś ostatnia kropla dosięgnie
orbit — by wnętrze wydostać
dziś tylko pustka zadrży jak miejsce

 

dokładnie trzecie
od słońca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczuwam nastrój oraz emocje towarzyszące pisaniu tego wiersza, lecz coś z oryginalnego piękna musiało utknąć po drodze i nie dotarło do mnie.

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Wiersz pełen zaskakujących porównań i przenośni, lecz nie do końca zrozumiałych. Na przykład ten fragment:

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Jak brak czegoś może wypadać… z czegoś?

 

Uważam również, że użycie liczby mnogiej: światła i dźwięki, osłabia nieco wymowę drugiej strofy:

 

w przestrzeń chłonącą światło i dźwięk
reszta ich wzorem się wtapia
nie ma nic oprócz układu tętnic
którym się można wykrwawiać

 

Dużo zaimków, galaktyka zaimków, prawie tyle co gwiazd na niebie…

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sam Dziękuję pięknie za komentarz. Wiadomo, że w kosmosie jest super :D Miałam po prostu taki zamysł, żeby wiersz był z perspektywy człowieka, bez podstawowej rzeczy potrzebnej mu do funkcjonowania, czyli bez świata. Więc: jestem w kosmosie -> nie ma w pobliżu świata, w którym mógłbym żyć. Światła skojarzyły mi się z tym, że w kosmosie jest wiele źródeł światła i jakoś lepiej mi pasowało w liczbie mnogiej, bo zaraz obok są ,,dźwięki'', więc to akurat moje widzimisie XD A ,,którym'' użyłam, bo w mojej bani chodziło o wykrwawianie się ,,układem tętnic''. Namotałam, wybacz! Wiersz jest po prostu o braku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@staszeko

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

proszę, masz wiele racji, ale akurat to słowo oznacza też, że coś wypada komuś powiedzieć, a coś nie wypada, taki

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 ? 

nie róbmy siary :)))

 

Teraz to ja się zagubiłem w czarnej materii :)) jesteś ona czy on ?

Pozdrawiam.

Edytowane przez sam (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@staszeko Chodziło mi dosłownie o to, że ten przedstawiony brak wypada jako największy brak, na tle innych braków. Z liczbą mnogą mam zupełnie inne odczucia. O wiele bardziej podoba mi się tak jak jest ;p Jestem ciekawa dlaczego powinno się unikać zaimków, wyjaśnisz? Nie znam się na tym :D

Dzięki wielkie za poświęcony czas, doceniam. Jeśli mnie kiedyś za coś pochwalisz, będę najszczęśliwsza na świecie, nie żartuję! XD

@sam Jestem ona. Po prostu w tamtym miejscu tłumaczyłam perspektywę podmiotu lirycznego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię w wierszach nawiązania do kosmosu. Jejku, jaki to jest plastyczny motyw! Tam niby jest wszystko, a jednocześnie nie ma niczego. Niby jest się jego częścią, jedną z miliardów (tak przykładowo mówię miliard, bo tak na szybko to nie wiem, co jest większe - pierdyliard? :P ), a mimo to jest poczucie niewyobrażalnej pustki.

Co do zaimków - nie wydaje mi się, być była z nimi na granicy przesady. Kiedyś też spotkałem się z opinią, że w wierszu czasowniki powinno się ograniczać do minimum. Wymyślając takie zasady, kiedyś nie będzie już z czego zrobić wiersza ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kwintesencjaDzięki! To chyba też mój ulubiony :D

@error_erros Jezu, czasami muszę się powstrzymywać, bo inaczej większość moich wierszy nawiązywałaby do kosmosu XD

Ja w ogóle nie miałam pojęcia o istnieniu takich zasad. Nie wiem, nie znam się. Dopóki coś nie brzmi koślawo, nie zwracam na to uwagi ;p

@Dag :)) Dzięki za komentarz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...