Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Udawać Greka


Leszczym

Rekomendowane odpowiedzi

Usiąść i niczego nie ruszać

w zachwycie nad Starożytnością

 

Nie wiedzieć i nie mówić

w tęsknieniu za spokojnie milczącą ciszą

 

Odłączyć umysł na kilka chwil

aby myśl stała się brakiem domyślań

 

Nie ogolić twarzy oraz przyciemnić

aby choć trochę wydać się przystojnym

Edytowane przez Leszczym (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Peel rzeczywiście chce wprowadzić czytelnika w ciszę? Jeśli tak, dlaczego mu na to nie pozwala? Widzę w tym wierszu sprzeczności: z jednej strony zachęta do stoickiego spokoju, zatrzymania myśli, zanurzenia się w ciszę, a z drugiej - zachwyt (to silne uczucie), pogoń i przybieranie pozy w ostatniej zwrotce.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WarszawiAnka coś w tym jest bezsprzecznie, ostatnia zwrotka dotyczy wyglądu, zresztą chyba raczej żywiołowych Greków. Czy w ogóle w związku frazeologicznym udawanie Greka nie jest trochę sprzeczne? Twoja uwaga jest zasadna - lekko sprzeczny tekst;))

@Leszczym ale wiesz jakby z drugiej strony spojrzeć na zagadnienie to dajmy na to jacyś mnisi i stoiccy przewodnicy duchowi lubiają fizycznie podobać się kobietom (chyba). Dzięki za komentarz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Sam tytuł wydaje mi się trochę filuterny, jest to jakby "puszczenie oka" do czytelnika. Do "udawania Greka" nie mam zastrzeżeń, ale zdecydowanie zamieniłabym "pogoń" za ciszą na coś innego - bo kiedy już siadamy i milczymy, pogoń ustaje, ona ma miejsce wcześniej. Natomiast wyjaśniłeś mi znaczenie ostatniej zwrotki - przyznaję, że tego brodatego wizerunku wcale nie skojarzyłam z Grekiem, ale ze współczesną modą na brody. :) Teraz już wszystko jasne. A więc zostaje tylko "pogoń".

 

Czy przewodnicy duchowi lubią podobać się kobietom - tego nie wiem. :) O chęci podobaniu się kobietom wiesz o wiele więcej niż ja. :)

 

...i dziękuję za serduszko. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...