Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

CABRIOLET KABRIOLET


Andrew Alexandre Owie

Rekomendowane odpowiedzi

CABRIOLET KABRIOLET

An Anna Parmas Music Video from the Sergei Shnurov's same name song. Sung by Florida Tchanturia. Played by Alla Mikheyeva (cabriolet girl, bride) and Sergei Shnurov (groom).

 

 

Teledysk autorstwa Anny Parmas na podstawie piosenki o tym samym tytule Siergiusza Sznurowa. Śpiew: FŁORIDA CIANTURIA. W roli panny młodej w kabriolecie AŁŁA MICHIEJEWA, pana młodego SIERGIUSZ SZNUROW.

 

Morning after the girls' night out, the wedding day, Saturday. Smartphone is ringing.

 

Rano po wieczoru panieńskiemu, dzień ślubu, sobota. Telefon dzwoni.

 

Bride (still lying in bed): Yes, my kitten. I am at Irka's(flat). We stayed up late last night, junior. What?! Is it really Saturday? Of course, I remember, gonna be there soon, I am already in my car, I have got her started right now. Alright, baby boy!

 

Panna młoda (wciąż leżąca w łóżku): Tak, kotku. Jestem u Irki. Wczoraj nie spaliśmy do późna, maluchu. Co?! Czy to naprawdę sobota? Oczywiście pamiętam, niedługo tam będę, jestem już w samochodzie, właśnie go uruchomiłam. W porządku, chłopcze!

 

St. Petersburg. Historical centre. We see the bride  opening her car and ordering the voice assistant of her smartphone to show her the shortest possible itinerary to Solnechnoye village, Laskovy beach of the Gulf of Finland.

 

Petersburg. Historyczne centrum.  Panna młoda otwiera samochód i zamawia asystenta głosowego swojego smartfona, aby pokazał jej najkrótszą możliwą trasę do wioski Sołniećnoje, plaża Łaskowyj w Zatoce Fińskiej.

 

The careless start and brisk driving are the reasons of shearing both side-view mirrors of the Mercedes and her roof. We hear the girl  cursing in a pure Russian style: "Fuck your mother! Whore! Whore!"

 

Nieostrożny start i żwawa jazda są  powody straty obu lusterek bocznych  i dachu Mercedesa. Dziewczyna przeklina w czysto rosyjskim stylu: "Job twoju mat'! Blad! Blad!" ("Jebana matka. Kurwa! Kurwa!")

 

Later the road signs on the dismantled bridge read: STOP! WHERE TO? YOU FOOL!

 

Później znaki drogowe na rozebranym moście mówią: STOP! DOKĄD?  IDIOTKA!

 

Songwriter Sergei Shnurov

CABRIOLET 

Maybe I'm a little cuckoo, 
My Mercedeslet is roofless.
I'm on my way to my dude,
Who cares a fuck what I am doing?

 

I am driving, riding her,
The thermometer's near zero

Outdoors in Petersburg,
But I am a protest hero.

 

CHORUS
At my cabriolet's wheel
I only listen to Letov.
And though summer nears to nil,
It's less for ultraviolet that I don't care!
It's all going as planned (x4)

 

(to someone on the phone): I'm telling you, quickly pack my  things, just  in five minutes we are to meet on the block. Grasped it?

 

Letov was an Omsk mingler
It's a Siberian city.
How come are you being rude with me?
Don't you see I'm being a riot kitty.


My Gucci bag, what a bitch!
It's hopping on my loins,
Hey, you fucking bag, I gonna you cinch!
I'm singing along a song of Yegor.

 

CHORUS (x2)

 

***

 

Możet, ja ku-ku w Miersediesikie biez kryszi.
Jedu k mużiku, a was szto? eto kołyszet?


Jedu i rulu, w Pitierie tiempieratura
Blizica k nulu, no ja protiestnaja natura.

 

Może jestem ple, ple w Mercedesikie bez dachu
Jadę do chłopa, co? ale kogo to obchodzi?


Jadę i kieruję, w Petersburgu temperatura
Blisko zera, ale jestem osobą protestującą.

 

PRIPIEW
Za rulom kabrioleta
Ja wrubaju Letowa.
I puskaj uże nie leto, eto fioletowo.
Wsio idioc po płanu. (x4)

 

CHÓR
Jak tylko jestem za kółkiem kabrioletu,
Włączam Letowa.
I niech to już nie będzie lato,

Średnio mnie to martwi [dosłownie: mnie to fioletowie]

Wszystko zgodnie z planem. (x4)

 

(komuś przez telefon)

Mówię ci, szybko spakuj moje rzeczy, a za pięć minut spotkamy się na bloku! Zrozumiałeś?

 

Eto Omskij dwiż, gorod jesć takoj Sibirskij.
Szto ty mnie grubisz? Widisz, na prociescie kiska.


Sumoćka ot Gucci, suka, prygajec na gorkie.
Ech, jebućij, podpiewaju ja Jegorkie.

 

PRIPIEW (x2)

 

To imprezowicz z Omska, miasto jest takie syberyjskie.
Dlaczego jesteś niegrzeczny dla mnie?
Czy nie widzisz, że laseczka protestuje.


Torba Gucci, suka, podskakuje na każdym  wzgórzu,
Ech, kurwa mać, śpiewam razem z Jegor.

 

CHÓR (x2)

 

Autor słów i muzyki piosenki Siergiej Sznurow

 

The dressed-up groom is on edge, because he is failing to get connected with his bride. We see him exclaiming "Pizdets!" ("What a clusterfuck!") and breaking his smartphone, throwing it onto the ground, on the carpet, while the bunch of flowers away in the air, and his bride  being on spot last moment and catching it.

 

Dobrze ubrany pan młody jest zdenerwowany, że nie może skontaktować się z panną młodą przez telefon. Wykrzykuje "Pizdiec!” (Piżdziec!), rozbija swój smartfon, rzuca go o  ziemię, na dywan, podczas gdy bukiet kwiatów unosi się w powietrzu, a jego panna młoda, która przybyła na miejsce w ostatniej chwili, łapie go.

 

COMMENTS
1. Irka - from Ira, Irina (Irene), name of the bride's female friend
2. Yegor Letov from Omsk City, Siberia, was an iconic figure of the Russian punk rock.

3. "It's all going as planned" ("Wsyo idiot po planu") is the title of one of the program songs from Yegor Letov's repertory. 

 

TRIVIA
* Pay attention for the  girl's vehicle plate number.
* She is taking away ATM, a cashpoint box full of money.
* The guy she's met on her way is likely to be either her brother, or gay model, or rommate, or just a metrosexual. His clothes, haircut and two bags with lady's things can't help attracting attention of two working class guys on the bus stop looking for a pretext to beat him. 

Sergei Shnurov is a very famous punk star and a producer of the girl pop-singers in Russia. His trademark is the Leningrad group.

Florida Tchanturia is a Russian girl of Georgian origin who was born and brought up in Republic of Tatarstan of the Russian Federation. Shnurov is used to choose a pair of girls, make them the pop stars during several years and then fire them off under the various pretexts. 

* Anna Parmas is an outstanding screenwriter and TV and film director from St. Petersburg. Alla Mikheyeva is a young star of television series and comedy films.

* The music video is so interesting that you don't even notice the very music!

* Character of Alla's arty friend is Pavels Fuchs, he is also a clip-maker of the Leningrad group.

Alla and her friend, a stylist, are likely to be not rich all right, as they live on the block with troublemakers. Unlike the block where she had her  bachelorette party. Her car was even safely parked there without any alarm.

* Lawyers calculated that the amount of fines that had to be paid for all violations committed by Alla's character on her way to her wedding would have reached 120 thousand rubles (1.638 U.S. dollars, 1.384 Euro). This is some amount for her, it's for her groom, however, that this sum is just sheer trifles.

* In reality this is not Laskovy beach, but the beach in Komarovo. The motorway is only there located closest to the beach.

She has got an expensive car, but lives in a bedroom community. There is neither exaggeration nor contradiction in this. In Russia, the luxury cars are bought on credit to show off, or else you won't get better paid and prestigious employment and won't meet a millionaire. 

* I guess I understand why she breaks the rear view mirrors, she refuses to look back at the past.

Alla's character breaks and loses everything, without thinking about the consequences on her way. This is the way she rejects her past life. She rampages and vandalizes for the last time to change herself and her previous style of life forever. The bridge is a final break with the past, a flight to a new life, which is being stabilized by money, like an ATM that balanced a car, when it was bound across an unfinished bridge.

Apparently, the rich groom had not once suffered from her juvenile excesses  in the pre-wedding period and was about to send her to hell where she must be be longing (taking into account the girl's vehicle plate number), when all of a sudden she appeared before him ready for changes in order to accept the new rules of life (or rules of new life) and to finally part with the past. His surprised and joyful glance, his response to her appearance similar to a discovery of a new side of his fiancée's personality is such the best proof of it.

 

KOMENTARZ
1. Irka - od Ira, Iryna (Irena), imię przyjaciółki panny młodej

 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Yegor Letov(Jegor Letow), died in 2008 (zmarł w 2008 r.) 

2. Jegor Letow z miasta Omsk na Syberii był ikoną rosyjskiego punk rocka.

3. "Wszystko [idzie] zgodnie z planem" ("Wsio idioc po płanu") to tytuł jednej z piosenek programowych Jegora Letowa.

4. dwiż od dwiżucha, ruch, tu oznacza człowieka,  ktory jest główną atrakcją!

(Slang młodzieżowy). 

 

DROBNOSTKI
* Zwróć uwagę na numer rejestracyjny pojazdu dziewczynki.
* Zabiera bankomat, kasę pełną pieniędzy.
* Facet, którego spotkała na swojej drodze, prawdopodobnie jest albo jej bratem, albo modelem gejem, jej współlokatorem, albo po prostu metroseksualnym. Jego ubranie, fryzura i dwie torby z damskimi rzeczami nie mogą nie zwrócić na siebie uwagi dwóch chłopaków z klasy robotniczej na przystanku, szukających pretekstu, by go pobić.

Sergiusz Shnurov jest bardzo znaną gwiazdą punka i producentem pop piosenkarek w Rosji. Jego znakiem towarowym jest zespół  "Leningrad". 

 

Shnur (Sznur) & Florida (Fłorida) 

 

Fłorida Cianturia to Rosjanka pochodzenia gruzińskiego, która urodziła się i wychowała w Republice Tatarstanu Federacji Rosyjskiej. Sznurow wybiera parę dziewczyn, przez kilka lat robi z nich pop gwiazdy, a następnie, pod różnymi pretekstami, zwalnia je.

 

Anna Parmas


Anna Parmas to wybitna scenarzystka i reżyserka telewizyjno-filmowa z Petersburga.

 

Alla Mikheyeva (Ałła Michiejewa) 

 

Ałła Michiejewa to młoda gwiazda serialów telewizyjnych i filmów komediowych.

Ten teledysk jest tak ciekawy, że nawet nie zauważasz piosenki.

 

 

Sztucznym przyjacielem bohaterki  Ałły jest Pavels Fuchs, także jeden z twórców teledysków grupy "Leningrad".

* Podobno Alla i jej kolega, stylist, nie są zbyt bogaci, bo mieszkają na bloku z dresiarzami. W przeciwieństwie do bloku, w którym miała wieczór panieński. Jej samochód był tam nawet bezpiecznie zaparkowany bez żadnego alarmu.

* Ma drogi samochód, ale mieszka w dzielnice mieszkalnej. Nie ma w tym ani przesady, ani sprzeczności. W Rosji luksusowe samochody kupują się na kredyt na pokaz, bo inaczej nie dostaniesz lepiej płatnej i prestiżowej pracy  i nie spotkasz milionera. 

* Prawnicy obliczyli, że wysokość grzywien, jakie bohaterka Ałły musiałaby zapłacić za wszystkie naruszenia, których popełniła w drodze na ślub, wyniosłaby 120 tysięcy rubli (1,638 U.S. dollars, 1,384 Euro). Dla niej to jakaś kwota, dla niego - po prostu drobiazgi

* W rzeczywistości nie jest to plaża Łaskowyj, ale plaża w Komarowie. Tylko tam autostrada znajduje się najbliżej plaży.

Chyba rozumiem, dlaczego rozbija lusterka wsteczne, nie chce patrzeć w przeszłość.

Bohaterka Ałły łamie i traci wszystko, nie myśląc o konsekwencjach na swojej drodze. W ten sposób odrzuca swoje przeszłe życie. Po raz ostatni szaleje i wandalizuje, aby na zawsze zmienić siebie i swój dotychczasowy styl życia. Most jest ostatnim zerwaniem z przeszłością, wyjściem do nowego życia, które jest stabilizowane pieniędzmi, jak bankomat, który równoważy samochód przelatujący przez niedokończony most.

Wydaje, że bogaty pan młody nie raz
cierpiał z powodu jej wybryków w okresie przed ślubem i był  już gotów jej wystawić, gdy nagle pojawiła się przed nim gotowa na zmiany, aby zaakceptować nowe reguły życia (lub reguły nowego życia) i wreszcie rozstać się z przeszłością. Jego zdziwione i radosne spojrzenie, jego reakcja na jej wygląd podobna do odkrycia nowego aspektu swojej narzeczonej jest tego najlepszym dowodem.

 

P.S. 

 

 

BELLE OF THE ROADS
Once I was called by my best pal to go into fishing. 
We drove the oldest jeep, the oil was leaking,
The car had broken headlights, the doors were damaged,
But on the whole she was a real tigress, though wretched. 
We rolled along the road, my pal prayed: `Let her rip!`
But half-way up the hill, the engine stopped. Beep-beep!
Part of the route, like slaves, we pushed the car uphill!
When downhill, she moved ahead accelerating like a dream!
A blonde belle passed us soon, while driving like the wind.
Our jeep abruptly started up, my pal got in behind the wheel. 
We rushed after the Beauty, like the Beasts, we were intrigued
With driving style of hers. Not touching wheel at all,
One hand of her made up her face, the other held the phone.

 

 

BELLA DRÓG
Kiedyś mój lepszy kumpel zaprosił mnie na ryby.
Jechaliśmy stareńkim dżipem, kapał olej.
Samochód miał rozbite światła,  rozwalone drzwi,
Jednak w ogole to byla prawdziwa bestia, chociaż pozornie nędzna.
Jechaliśmy nieprędko drogą, mój kumpel błagał: "Gazu, proszę! No to jedziemy!"
Ale w połowie wzniesienia silnik się zatrzymał. Bip-bip!
Część drogi pchaliśmy samochód na górę jako niewolniki.
Ale potem się stoczył w dół, nabierając prędkości, jak i marzyliśmy.
Wnet minęła nas ładna blondynki, która leciała co siła,
I wtedy nasz dżip przyspieszał tak, że ledwo udało mojemu kumplu się  usiąść za kółkiem.
Pogoniliśmy za nią jako Bestii za Pięknej, bo сhcieliśmy się dowiedzieć,

Jak ona prowadzi samochód, nie trzymając się za kierownicą:
Jedną ręką malowała twarz, a w drugiej ręce trzymała telefon.

 

***

 

CabrioLet Live, in the Moscow Concert, 2018

 

Shnurov: This song is dedicated to Letov, it's fucking clear! In the CHORUS to clap like this, gonna show how, is a must! KabrioLet Live, na koncercie w Moskwie, 2018.

Sznurow: Ta piosenka jest dedykowana Letowowi, to jasne jak chuj! A w przyśpiewkach trzeba klaskać, jak wnet wam pokażę.

 

Tchanturia: Wait, stop!
Shnur: Forgot the words? Well, never mind! Let's get started one more time!
Cianturia: Czekajcie, stop!
Sznur: Zapomniałaś słów? Cóż, nieważne! Zacznijmy jeszcze raz!

 

 

Edytowane przez Andrew Alexandre Owie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Letov has been loved and remembered in Russia so far, he is a legend, he is always in fashion. It is difficult for me to understand, I do not even pretend that the Friedrichstadtypalast Ballett is much closer to me. I don't want to think, I want to dance.

 

Letow jest kochany i pamiętany w Rosji, jest legendą, zawsze jest w modzie. Trudno mi to zrozumieć, nawet nie udaję, że balet Friedrichstadtypalast jest mi znacznie bliższy. Nie chcę myśleć, chcę tańczyć.

 

 

 

 

Edytowane przez Andrew Alexandre Owie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Does the girl, the heroine of the video, really like and understand Letov? Hardly ever! Another Aglaya Jepanchin who loves "protests" and "revolutionary" slogans. Nevertheless, Aglaya is my favorite heroine of Feodor Dostoyevsky's "The Idiot". By the way, since 2001 she has replaced her scarlet scooter with this cherry Mercedes!

 

Czy dziewczyna, bohaterka teledysku, naprawdę lubi i rozumie Letowa? Prawie nigdy! Kolejna Agłaya Jepanczyna, która uwielbia "protesty" i "rewolucyjne" hasła. Mimo to Agłaya jest moją ulubioną bohaterką "Idioty" Fiodora Dostojewskiego. Nawiasem mówiąc, od 2001 roku zastąpiła swój szkarłatny skuter tym wiśniowym Mercedesem!

 

 

Edytowane przez Andrew Alexandre Owie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The Idiot. The Music Video by Vyacheslav Butusov & the Orden Slavy group
The animation cartoon uses image of Feodor Dostoyevsky and his characters, including Marmelade, a combi-symbol of  Sonya Marmeladova from the Crime and Prevention, and Nastasya Filippovna from the Idiot.
Idiot, Myshkin, is being construed in a CHORUS  of the song as a patriot without his homeland.

 

 

Idiota. Teledysk Wiaczesława Butusowa i grupy "Ordien Slawy".  W kreskówce animowanej wykorzystano wizerunek Fiodora Dostojewskiego i jego postaci, w tym Marmelade, kombi-symbol Soni Marmeładowej z "Zbrodni i kary" oraz Nastazji Filipowny z "Idioty".

Idiota, Myszkin, jest interpretowany w CHORUSIE piosenki jako patriota bez ojczyzny.

 

What is the reason that the Idiot by Feodor Dostoyevsky does not want to die? The reason is that it is an eternal story, and it can be revived forever in the modern settings.
The success of Dostoevsky's novels is also associated with his personality. Being a religious person, he has been at the same time a free thinker and a powerful artiste.

 

The version of the above music video in English

 

Dlaczego "Idiota" Fiodora Dostojewskiego nie chce umrzeć? Powodem jest to, że jest to wieczna historia i może zawsze zostać wskrzeszona  w nowoczesnej scenografii.
Sukces powieści Dostojewskiego wiąże się także z jego osobowością. Będąc osobą religijną, był jednocześnie wolnym myślicielem i potężnym artystą.

 

 

Edytowane przez Andrew Alexandre Owie (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      tę moim zdaniem, ale to drobiazg :) Wiersz fajny, lekki, z pomysłem i humorem :) Acz ja rzadko jem bułeczki, częściej chlebek :)   Pozdrawiam :)   Deo
    • Ostro, mocno, punkrockowo :) W sumie podobasię (istota wiersza), choć sytuacja jaką opisuje i język już niekoniecznie :) Pozdrawiam :)   Deo
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      a nie "mych" przypadkiem?   A tak to... staroświecko-sztambuchowa miniaturka, ale puenta fajna :)   D. 
    • Przejmujący wiersz.  Myśli i uczucia w nim zawarte to czysty zespół stresu pourazowego (PTSD).  Właśnie weterani wojenni i osoby, które doświadczyły jakichś ciężkich przestępstw, także w sposób chroniczny, często na niego cierpią. I od samego początku, zaraz po skończeniu traumy, dla ich własnego dobra, powinni być objęci opieką i leczeni.    Z psychologicznego punktu widzenia Peelowi polecam wybaczyć przede wszystkim sobie, ukochać siebie, zdezorientowanego, pogubionego i postawionego w tragicznej sytuacji człowieka, który nie mógł nic zrobić. Wiem, że to łatwo się pisze, ale to chyba jedyna właściwa droga do życia.  Smutno mi po czytaniu.   Choć, abstrahując od sytuacji lirycznej, mam pewne sugestie.  Jeśli chcesz je poznać, to daj mi znać, czy wolisz w komentarzu czy wiadomości prywatnej.  Nie chcę być impertynencka i wstawiać ich tu per fors w komentarzu.    Deo    
    • chciałabym z tobą umierać w magnoliowej wodzie lila-róż świtu tiul zdejmowałeś już nie raz ze mnie aż poczułam na skórze chłód   a ja lubiłam językiem zaznaczać ci grdykę trzydniowy zarost piernie kłuł   a teraz chciałbyś wejść w moją mysią pustkę   boję się to dla mnie trudne a jeśli po wszystkim przeniknie mnie nicość i będę się sypać jak popiół?   spokojnie będzie dobrze   ufam twoim słowom i wciągam w siebie ból płyniemy razem w przyćmieniu zmysłowym jak czekolada gorzko-słodko   a po wszystkim jest zupełnie normalnie łzy przekłuwają mi uszy zęby sutki diamentowo
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...