Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Do ogrodu myśli mych Cię  zapraszam... 

 

Fyrteczka skromna mała z drewna sosnowego wyrzeźbiona wzrokownana , jeszce lasem pachnąca , przez nią na wprost , tam do altanki , tej w stylu romańskim , rozgość się , ja herbatę naparze , na Kota ; uwagi nie zwracaj , On  widmem tylko  , cieniem mych smutków i cierpień  , czasem tu przychodzi , karmie go , od tak.

 

W moim ogrodzie myśli , zawsze panuje Pani Wiosna , delikatna istotka , wrażliwa na piękno natury. Umiłowała sobie te miejsce , dzięki niej jest tak cudownie , Czuć od niej aromat wanilii z nutką mięty o tam na prawo , widzi Babcia tam róży kwiat , paczek mały , za lat kilka może z niej krzew cały wyrośnie ,kwiat tego nie sadziłem , trochę się go lękam , nie znam go zbyt dobrze , jest zamknięty w kloszu , dla bezpieczeństwa ogółu.

   W fontannie pluskają ptaszęta , skrzydła mają rozwinięte , są gotowe , Och , pamiętam wiek miniony , jak z jaj się wykluwały , małe takie liche stworzenia takie dziwne , a teraz z dumą odnoszące do świata , ze swej dziwności.   Chodź Babciu , pójdźmy dalej , Tu stoi nasz przyrody pomnik , Drzewo Rozterek  dębowe , dotychczas przychodziłem tu by ksiazecke pocytac , po głowic się po troić , nad sprawami nie mogących zwłoki.  Hamak wisi , by zregenerować siły swe.   

   I na dzień jutrzejszy , być gotowym. Pod jego konarami , krasnale , biesiadę urządziły , tu okiennice mają , Patrz patrz babciu jeden się wychylił , chce się przywitać {O ... jakże nie spodziewana wizyta!- (mówi wychodzący z swojej norki , ubrany w fartuszek na szeleczkach , z nabrzmiałym noskiem i wielkimi wąsami )}

 

Musimy iść dalej .. Babciu musimy.

 

Na wprost aleja chaotycznej Polany , Rośliny tu rządzą się własnymi prawami , chwastów tu pełno , gromada Nie mogę ich wyrywać, to cześć mnie , muszę ją zaakceptować.

 

Tu Jest Stawik Mały , skrzek żabich Mam , łódecki z kory sososneki , mój kącik , Medytacji Wizualnej ,

 

Tejże , tejże , złaź z tego drzewa , przepraszam Cie Babciu za tą małpiatke , bywa niesforna , i zgryzotliwa , dużo w życiu przeszła , z cyrku ją zabrałem. Zmierzcha -Wróćmy już altany herbata wystygła , zrobie czekoladę ,na pale w piecu , noce tu są bardzo mroźne , ale przepiękne , sama się Babciu miła przekonasz , -Proszę tu czekolada tam kocyk , by zimno babci nie było. Już piecyk grzeje , chrustu wrzuciłem , drzwiczki przykryłem , altana lata swoje ma , drewniane kreacje dodają ciepła , a niebieskie zasłony komponują cie w Całość Już czas , Babciu , Idźmy na dwór , coś Babci pokaże , Wtem ujrzałem widok , widok nie z tego świata.

 

Zrozumiałem

 

Zorza , otuliły ogród mych myśli , dały nadzieje   

 

 

                         MNA'b      

 

??☀️❄️????????

Opublikowano

zgadza się, dużo za dużo, a przecież przeglądarka pewnie 'wali' na czerwono - trzeba poprawiać.

Zerknąłem tylko na pierwszych kilka i ostatnie zdanie. Po "Zorza" nie powinno być przecinka,

poza tym "zorza otuliły" - nie sądzisz, że coś tu nie tak?

Pozdrawiam.

Opublikowano (edytowane)

Dziękuje Wielmożnym Panom za bardzo konsekwentną i utwierdzającą Was mili Państwo w swojej dogłębniej racji.

 

 

Chociaż nie popieram tak kolokwialnego , lepkiego  języka  z ust Poety  

 

Bo Jak słusznie wiadomo , Poeta jest istotą wrażliwą i w moim mniemaniu jak i odczuciu sądzę że słowo  użyte Przez Pana Jana ,,WALI" jest nie na miejscu.

 

Doceniam krytykę  choć jej się boje , jak woda ognia.

 

Zacytuje Moją złotą myśl , 

Z góry pragnę zaznaczyć iż jest to truizm natomiast warty zapamiętania. 

 

Zaiste  ,, Krytykę ustala krytyk nie osoba krytykowana " 

 

 

Pani/Panie Antonine , słowa które Pan/Pani wymienił/a zostały użyte przez moją osobę celowo. Jestem ,,staromodny" , preferuje słowa , uznane dziś za archaizmy ,  nie są to ,,literówki".

 

Na temat mojej skrajności , według Pana/Pani powtarzalności , mogę rzec tylko jedno

, mam słabość do szczegółowych opisów .

 

Panie Janie , 

 

,,"zorza otuliły" - nie sądzisz, że coś tu nie tak?" 

 , nie uważam że ,, jest coś nie tak " , domniemam żem sformułował zdanie  końcowe poprawnie.

 

Skoro Pan zerknął tylko na kilka zdań w Moim utworze , To co  Pan może o nim wiedzieć

,Pana możność sugerowania błędu w końcowym zdaniu mi nie ma racji bytu w tym momencie.

Równo Pragnę zaznaczyć że Jestem osobą która wielbi znaki interpunkcyjne , uważam że niosą za sobą przekaz emocji Autora do Czytelnika ( Odbiorcy ). Nie przepadam za ,,zlewającym" się utworem. 

 

Racje Pan ma mówiąc że w tym wierszu , przecinków, jest zbyt dużo tzn. Nadmierna ilość.

 

 

 

                 Śle serdeczne pozdrowienia. :)

 

 

 

   Z poważnieniem 

          Miłosz

 

 

 

Edytowane przez MeeWoosh
Brak Tekstu (wyświetl historię edycji)
Opublikowano

@MeeWoosh

Ok, Panie Poeto "staromodny" - zrazu uczyń mi tę łaskawość i pozwól, iż przyjrzę się Twoim zapiskom bardziej starannie. Upraszam jeno Waszeci, aby z gruntu o złych intencjach moich nie przesądzał i żadnej złości do mnie nie miał, jako że sam owej oceny się doprosił.
Albowiem wcale tak nie jest, „że kto się o Radziwiłła otrze, ten sobie wytarty kubrak zaraz ozłoci”

Na początek wrzuć Waść sobie tekst ów wspaniały choćby do Worda. Co ja gadam,

 

wystarczy Firefox, czy inna przeglądarka, która tu, na tym zielonym stepie wszystko co?

 

Tak właśnie - wywali na czerwono, jak zad tatarskiej klaczy.

 

I cóż tam obaczysz?

 

Fyrteczka , wzrokownana , jeszce,  paczek mały, ksiazecke pocytac, łódecki, sososneki,

 

 

"małpiatke,  zgryzotliwa, zrobie"  - daruję, bo to jeno chochliki,

niemniej warto o nie zadbać, następnym razem. Również śląc pozdrowienia ;)

 

Cóż więcej,

tekst napisany niechlujnie, przecinki stawiane bez sensu - gdzie bądź, nierzadko wbrew wszelkim zasadom interpunkcji. Po nich albo brak spacji, albo wręcz przeciwnie - spacja przesunięta za daleko. Pójdźmy dalej ;)

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Po źle postawionym przecinku z niewiadomych dla czytającego powodu jeszcze wielka litera - o śmiesznej inwersji tylko delikatnie wspomnę, bo uzasadnienia jej użycia żadnego. Ze staromodną "mową" nie ma bowiem nic wspólnego, biorąc pod uwagę resztę tekstu.

Błędy typu:

 

Powinno być "to" miejsce. Niedopisane "u".

 

 

Tu brak "się", tam brak "do" powoduje, że zdanie jest po prostu bez sensu. Co prawda słyszałem już na tym portalu, że zaimek zwrotny "się" nie zawsze jest potrzebny. Być może. Nie usłyszałem jednak, ani nie zobaczyłem przekonującego uzasadnienia tej herezji :)

Ale nie upieram się (i to jest właśnie tego przykład, że można) i nawet zgodzę z  twierdzeniem o braku zaimka "się", pod warunkiem, że będzie to miało pełne uzasadnienie w logice zapisanego zdania.

U Ciebie spójnik "się" jest w domyśle - bo zapisu brak, ale nie na tym przecież polega logika zdania, aby czytając trzeba było rozszyfrowywać niedopisanie/przeoczone/zaniechane wyrażenia przez Autora.

Pozdrawiam.

PS

Zorza -  l. pojedyncza

Zorze -  l. mnoga

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Od porannej szklanki mleka Na kraj własny wciąż narzeka: Na kolejki do lekarzy I na śmieci stos na plaży ,   Na trawniki obsikane I na firmy – wyprzedane, Na pazerność i głupotę, Na sprzedaną łatwo – cnotę,   Na kazania – te z ambony I na stolik wywrócony, Na maybacha – co u księdza, Na rolników – szarą nędzę.   Na frywolne przedstawienia, Na rozbłyski i zaćmienia, Na docinki i wyzwiska, Na tęczowy wzór na miskach.   Na biskupa i proboszcza, Na oszusta z Małogoszcza, Na brodatych wierzycieli - - Niech ich wszystkich piorun strzeli.   Gdy ktoś jednak jej przypomni: - O wyborach nie zapomnij, Piętnastego maja możesz Kres łajdactwom tym położyć.     Ona powie – Proszę państwa, Duchowieństwa i mieszczaństwa, Co się dzieje – dobrze widzę I tym bagnem – wprost się brzydzę.   Gdy na jednym miejscu  krętacz, A na drugim  – krowa święta Na kolejnym pusta głowa, To nie warto – iść głosować.   Lecz od czasów Peryklesa Wie – projektant z Mercedesa, Wie  weganin i fan mleka, Nie głosujesz – nie narzekaj.   A panowie oraz panie W Polsce – lubią narzekanie, Gdy zachować chcesz to prawo, Na wybory ruszaj żwawo!                                                                                                    
    • @violetta Będą, będą nie martw się Viola

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

       
    • @andrew   To nie jest dowód na istnienie pańskiego bóstwa, tylko: dowód na pańską hipokryzję - przewrotność, proszę mi odpowiedzieć na pytanie - co pan ostatnio zrobił dobrego - czynem! Nie, nie zmienię zdania w sprawie sekt monoteistycznych - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - pełno u nich paranoi (życie w nierealnym świecie), urojeń (mani prześladowczej) i dualizmu psychofizycznego (służenie dwóm panom - państwu i kościołowi).   Łukasz Jasiński 
    • Bądź mi cichym szuraniem  które w wspomnieniach się snuje i źdźbłem co kłuje w serce bo wtedy pamiętam że czuję.   uciekła literka ź   wiersz uroczy
    • @Alicja_Wysocka   Nie, proszę pani, tutaj nie ma żadnych rymów żeńskich, gdy używany męskich rymów - takich jak pani przywołała - to w sensie wypowiedzi jako - świat i wiatr - brzmią one dwa razy - "iat" - "r" - jest po prostu zjadane.   Otóż to: "dzisiaj" i "świtach" to nie są rymy. Rym to powtórzenie podobnych lub tych samych dźwięków na końcu słów. W tym przypadku, zakończenia tych słów są różne, więc nie tworzą rymu.   Źródło: Internet    Zaraz pani coś pokażę:   Żyję wśród pięknych bab i one mi dają - bab...   Tutaj jak najbardziej jest męski rym: w pierwszym wersie użyłem regionalizmu (mowy potocznej) - na określenie płci pięknej, a drugi wers - po prostu oznacza miłość, dosłownie: seks... Nie wolno słowami rzucać jak jakiś tam ochłap z pańskiego stołu - w polszczyźnie te same słowa mogą mieć różne znaczenia.   Łukasz Jasiński 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...