Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Próba Boga


Rekomendowane odpowiedzi

Po części usprawiedliwia takie słowa dziecka wiek, choć uważa się!, iż dziecko od 7 roku używa rozumu i wie co jest dobre, a co złe. Ale wiadomo, prowokacje leżą nie tylko w naturze dziecięcej. I być może wiersz powyżej jest również prowokacją. Słowami peela. Cóż rzec. Lepiej Boga nie wodzić na próbę, ma swoją cierpliwość. I choć nierychliwy, zawsze sprawiedliwy. Czy się wierzy, czy nie, szacunek Jemu się należy. Choćby z najgłębszej doliny, poza złorzeczeniami wołać: jestem jaki jestem, ale przyjmij mnie Panie.

Coś na kształt Chylińskiej :-)
 

 

Edytowane przez Kobra (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

A tu się nie zgodzę. :-)

Błogosławmy, bo możemy. Każdy z nas. Powiem jak kaznodziejka, ale każdy wierzący przez udział w wierze, w kapłaństwie Jezusa może błogosławić. I mało, lepiej błogosławić, niż złorzeczyć. To takie proste, powiedzieć coś dobrego, naznaczyć kciukiem znak krzyża na czole dziecka, matki, chorego ... i słowem błogosławić. Jak najbardziej. 
"
Pozdrowienie, które samo w sobie jest już błogosławieństwem, zwielokrotnia radość ze spotkania, a radość pozdrowionej osoby wyraża się w kolejnym błogosławieństwie. I jest w nim coś więcej, niż tylko szczere i radosne życzenie. Błogosławieństwo nie tylko przypomina nam, że ktoś nas szanuje, pamięta o nas, że komuś na nas zależy. Błogosławieństwo rodzi wdzięczność i ma moc modlitwy. Pan Jezus zachęca nas, abyśmy z serca błogosławili nawet tym, którzy nam urągają. Abyśmy (Boga-sławili) sławili Boga w osobach, których On stawia nam na drodze.

 

W chrześcijańskiej tradycji częściej błogosławimy przy pożegnaniu niż przy powitaniu. Rozstajemy się z błogosławieństwem na ustach, ale w tych ustach jest coraz mniej autentycznych słów. Zanika w naszych domach tradycja błogosławienia dzieci przez rodziców na rzecz kreślonego na czole krzyżyka. Piękny gest, ale łatwo go przekształcić w kolejny formalizm. Nic nie zastąpi życzliwych, szczerych, pełnych troski i szacunku słów.

 

Gdy kapłańskim gestem błogosławieństwa kończymy spotkanie wspólnotowe, dodajmy coś jeszcze, od siebie, by poruszyć serca do naturalnej wdzięczności Bogu. Błogosławieństwo nie jest magicznym gestem lecz wyrazem bardzo konkretnej miłości.

 

Nie jest też ono zarezerwowane dla osób duchownych. Każdy może błogosławić. " Źródło: 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

A skoro mamy początek roku, warto zacytować konkretne błogosławieństwo:

 

"Niech cię Pan błogosławi i strzeże.  Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską.  Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem."

                                                                                                                                                                                                         (Lb 6, 24-25)

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dzieci są mądre. Nawet młodsze dziecko bez używania rozumu, bez wiedzy, czuje i wie, kiedy uczyni nie tak. :-) 
Poza tym: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego» Rozumiem to tak, że dziecko jest nieskalane tym czym niestety już "przybrudzi się dorosły". Można o tym szeroko.

Edytowane przez Kobra (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

To wszystko prawda, ale osądzić to można tylko z pozycji własnego serca, nie z zewnątrz. Nie może drugi znać intencji czyniącego, okoliczności, zależności etc.etc. etc. Wie to tylko czyniący i Bóg - i tylko między nimi zachodzi ocena tego, co się nawyprawiało ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Starzec podoba mi się gra słów : unieś się na tyle - to takie pojemne znaczeniowo

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      , przed upadkami, chroni stanięcie w prawdzie, choćby najbardziej niewygodnej, o tę warto zawalczyć ;), pozdrawiam
    • @poezja.tanczy dziękuję bardzo za obecność pod tekstem i za zabawną puentę

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      , cieszę się, że wiersz się podoba, jest on w dużym stopniu tekstem humorystycznym, fantazyjnym i mam nadzieję, że tutaj Czytelnicy umieją to doskonale wyczuć ;)), pozdrawiam miło   Dziękuję wszystkim Komentatorom, pozdrawiam :)
    • @Łukasz Jasiński … bardzo mnie Pan ubawił ze swoją radą : „ proszę nie czytać …” - więc ku uściśleniu - czytam każdy komentarz, nawet krytyczny, choćby już z szacunku dla Czytelników odwiedzających mój tekst :) Tak się składa, że …nie dla wszystkich tutaj jestem nowa, natomiast Osoby, które mnie znają, wiedzą doskonale o ważnych dla mnie priorytetach, a głównym jest wartościowa sztuka, takiej poszukuję; u innych i  do takiej docelowo sama dążę.   Byłabym na Pana miejscu ostrożniejsza w interpretowaniu cudzych komentarzy, Czytelnicy mają swój gust, może odmienny od Pańskiego; a mądry Komentator - zawsze pozostanie suwerenny i fair wobec swojej wizji; nie szukajmy strategii grupowych, bo to może być wobec kogoś niesprawiedliwe, ( choć tak, znam też zachowania stadne z innych portali).   Próbuję pisać w miarę zróżnicowanie; definicje prozy poetyckiej mocno upłynniły swoje granice; właśnie przeczytałam tomik wziętego polskiego Poety, którego Poezja wytycza kierunki nowej formie wypowiedzi, tam możnaby ze świecą szukać środków retorycznych ;)) pozdrawiam.
    • @Łukasz Jasiński Nie musi Pan rozmawiać z Violą, to Pana wybór.   Wielu mężczyzn stosuje metodę ,,psa na baby" , ale ona jest szybko przechwytywana przez kobiety i tacy mężczyzni, z łowców stają się ofiarami... Ma Pan rację, że mężczyzni nie cierpią kobiet, ponieważ kobiety zaczęły żyć samodzielnie, dla Polski jest fatalna diagnoza: nie tworzą się pary. Mężczyzni zaczęli nie dorównywać kroku kobietom... 
    • Jeßcze nie nagrałem nic tak dobrego, powstało jako dźwięk a nie text. Warto by dalej to pociągnąć. Jeśli nikt się nie zachwyci to ręce mi opadną... To jest wersja bezmyślna, czyli właściwa. Text idzie tak:   Żywy wir gada taje Pralki jasne gady jego Gleby źrzałe plenią pieśń Z zimy skrzyni odtajone   A tu oryginał zamysłu:        
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...