Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Biografie poetów


Marika_Kopa

Rekomendowane odpowiedzi

Hej : )

Jestem nowa, dlatego kłaniam się nisko zacnej grupie forumowiczów : )

Jak Wy, kocham poezję, szczególnie Poświatowską, Szymborską i Miłosza jeśliby selekcjonować wśród klasyków. Współcześnie najbardziej ukochałam Bargielską...

Nie wiem czy był już podobny temat na forum, jeśli tak, przepraszam za dublowanie, ale chcę poruszyć kwestię biografii poetów, które ostatnio szumnie, tłumnie pojawiają się na polskim rynku wydawniczym.

Biograficzny bum zaczęła chyba biografia Czesława Miłosza napisana przez Andrzeja Franaszka (z tego co się orientuje, to jego praca doktorancka), którą kupiło wiele tysięcy ludzi. Po jej przeczytaniu nabrałam ogromnego apetytu na tego typu publikacje. ,,Pamiątkowe rupiecie" Joanny Szczęsnej i Anny Bikont - biografia Wisławy Szymborskiej pozwoliły mi na nowo i nieco inaczej spojrzeć na ukochane mi wiersze.

Podobnie jest z niedawno wydaną biografią Haliny Poświatowskiej zatytułowanej ,,Uparte serce", która uświadomiła mi jak mało wiedziałam dotąd o życiu tej poetki. Naznaczona chorobą i nieszczęśliwą miłością, niezwykle wrażliwa i drażliwa, piękna ciałem i nim pokrzywdzona. To chyba najlepiej napisana, bo ciekawym, dynamicznym językiem i operująca plastycznymi obrazami biografia jaką ostatnio czytałam. Może to wynikać z faktu, że Poświatowska w swoim krótkim życiu wiele przeszła, a im jest trudniej tym, niestety, jest ciekawiej...

Uważam, że świadomość przebiegu życia poety niezwykle pomaga w zrozumienia jego poezji, a dobre biografie dodatkowo chronologizują powstałe wiersze i sprytnie wplatają je w relacje z życia. Dzięki temu wiemy jaki wierszy powstał w jakich okolicznościach, dlaczego twórca zachował go w takim czy innym nastroju. Takie informacje są bardzo cenne, kiedy interpretujemy dzieła.

A Wy? Jakie biografie poetów polecacie i dlaczego?
Co sądzicie o takim gatunku literackim?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...