Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Marzenia


Andrzej Gołota

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętasz jak w przedszkolu, a potem też i w szkole
Twój tatuś dla Ciebie do naśladowania był wzorem?
Chciałeś być jak on, tym samym się zajmować:
Lodówki naprawiać czy w banku pracować.

Gdy nieco dojrzałeś, choć minęły lata
Wzorem i przykładem nadal był Twój tata.
Pojawił się jednak ktoś nowy, nazywany idolem -
Tak jak on chciałeś śpiewać, strzelać gola za golem.
Mówiłeś: „W przyszłości, jeśli będzie mi dane
I ja kimś tak sławnym i znanym zostanę.”
Bo jak każde dziecko miałeś wielkie marzenia
I początkowo dążyłeś do ich spełnienia:
Grając w piłkę na podwórku długimi wieczorami
Czy tańcząc w rytm muzyki z młodszymi braciszkami.

Z czasem te fantazje po prostu Cię nudziły,
A jak całkiem dorosłeś to nawet śmieszyły.
Bo gdy w swoim życiu nie dążysz do celu
To nie będziesz w nim KIMŚ, a tylko jednym z wielu.

Zawsze chciałem być koszykarzem i wciąż o tym marzę,
Choć talentu od Boga nie dostałem w darze.
Może się nie udać, jednak trzeba próbować,
Mocno wierzyć w siebie i dużo trenować.
Wiem, że spełnienie marzeń to jest ciężka sztuka,
Ale ja wierzę, że zagram obok Rusella Westbrooka.
Musisz ufać sobie, wiedzieć, kim chcesz zostać,
A w ten sposób na szczyt uda Ci się dostać.
„Marzenia to nie fikcja, można tchnąć w nie życie” -
Więc spraw, by te słowa miały swe pokrycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się oprzeć, by nie skomentować – sporą część życia spędziłam rzucając do kosza, więc może dlatego:) Rytm hiphopowy, treść trochę z filmu amerykańskiego dla młodzieży – życiowo-moralizatorska. Duży plus – wiesz, co chcesz przekazać. Z tego co się orientuję, szanujący się artysta hiphopowy jak ognia unika rymów częstochowskich, więc po ich wyeliminowaniu (nudziły – śmieszyły, próbować – trenować, zostać – dostać itp.) nawet całkiem zgrabne. Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję za ocenę i kilka słów komentarza. Widzę, że nie miałaś problemu z rozszyfrowaniem tak mnie, jak i tego tekstu. Wszystko się zgadza: i to, że słucham hip hopu (ostatnio próbuję nawet pisać teksty w tym klimacie), i to, że rymy proste nie są w środowisku hip hopowym mile widziane, i to, że piszę głównie utwory w takim właśnie charakterze (tzn. jak sam stwierdziłaś życiowo - moralizatorskim - a to się wzięło oczywiście od nagminnego słuchania rapu). Ostatnia sprawa, o której nie wspomniałaś, ale z pewnością zauważyłaś - piszę (przynajmniej tak mi się wydaje) prostym, zrozumiałym językiem, a co za tym idze łatwo uchwycić przekaz tekstów: bez zawiłych metafor, za to z elementami języka potocznego. Po części to dlatego, że talentu nie posiadam, a po części tak po prostu chce pisać. Pozdrawiam również :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak pod Andrzeja się podszywać...daj spokój zmień nick ;) Pozdrawiam

P.S
Ten tekst, to nie jest poezja wysokich lotów (trudno mi to nazwać w ogóle poezją - sama A. Osiecka zastanawiała się czy jej teksty to poezja, a to sorry jest marne. Rymowanie mi się zupełnie nie podoba. Ale mimo to pozdrawiam. A tak na marginesie ile masz lat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nicku to myślę, że on tu jest bez znaczenia. Nie mam przecież obowiązkuujawniania swojego imienia i nazwiska, a że wybrałem sobie taki, jaki widzisz to już moja sprawa. Dzięki za sugestię ;)

Nie kwestionuję Twojej opinii bo nie mam do tego prawa. Zresztą sam wiem, że ciężko to, co "tworzę" nazwać poezją. Pewnie zastanawiasz się więc, dlaczego wrzuciłem ten tekst tu. Otóż chciałem znać na ten temat opinię kogoś bezstronnego, w pełni obiektywnego. Otóż moi znajomi twierdzili, że mam rzekomo talent i powinienem się poważnie zająć pisaniem, a nie tylko tak jak to teraz robię "hobbystycznie". Sam byłem zdania, że to wszystko jest o kant stołu, nie ma za grosz wartości. No i dochodzę do wniosku, choćby po Twoim komentarzu, że się nie myliłem. A lat mam 19, choć nie rozumiem skąd to pytanie i w jakim celu. Możde spodziewałeś się, że to pisał 14-latek i dlatego jest takie mizerne? Nie wnikam, a również pozdrawiam i dzięki za szcerą opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przyjaciele może mieli trochę racji...ale w sukcesie jest może gdzieś 20 albo 30 % talentu, a cała reszta to ciężka praca. W sumie nie znam się na hip hopie, ale to co napisałeś jest po prostu słabe. Nie chciałem cię też zniechęcić, twórz, pisz, to rozwijające...a może kiedyś napiszesz coś po prostu mądrego i pięknego w swej formie. Tworzenie to piękna sprawa ale trzeba poświęcić temu troszkę czasu ;) i mieć samozaparcie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...