Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Nie ma poezji współczesnej ??????


krzywy olek

Rekomendowane odpowiedzi

poezja zawsze jest wielopokoleniowa; nie ma pojęcia: poezja współczesna;
istnieje tylko dla grafomanów- sztuka pisania
odstrasza ich, dlatego ignorują poezję, do której nigdy nie dojrzeją


Z takim stwierdzeniem spotkałem się ostatnio i pomyślałem sobie, jak się ma tutejszy dział "Poezja współczesna" do powyższego?
Czy to jest jakiś skrajny pogląd, czy coś w tym rzeczywiście jest, no bo jakie miano będzie nosiła, powiedzmy, za sto lat? Czy dopiero następne pokolenia jakoś ją sklasyfikują?
Zapraszam do dyskusji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma poezji współczesnej, przeszłej, przyszłej, jest jedna - poezja :)

już pod koniec xix wieku Ludwik Blotzmann w jednym z artykułów podważył słuszność tzw "strzałki czasu" uważając, że prawa fizyczne tak samo opisuja czastki w przeszlsoci, przyszlosci, wiec kierunek na ois czasu jest nieistotny

:P

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poezja współczesna. Nie jest ona jednak uwarunkowana wyłącznie kategorią czasu.
Tak jak dewaluuje język, dewaluuje też styl. Chociaż to nie ma nic wspólnego z odpowiedzią na Twoje pytanie, niektórzy tak właśnie odróżniają to co było od tego co jest. Natomiast charakterystyczną rzeczą wg mnie jest to, że poezja określana jako współczesna stała się bardziej tożsama z prozą. Przejęła jej pewne cechy, ale jednocześnie pozostała w pewnych ramach formalnych poezji. Inne różnice to spojrzenie na temat, minimalna symbolika, brak odnoszenia się do przeszłości, brak patosu itp. ... w sumie temat rzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Nie ma. Ja kiedy chcę coś pisac nie widze jakoś stojącego nade mną pana z pałką, który mi karze "bez patosu, kurwa" :) a to, że taka a nie inna poezja jest promowana nie ma nic do tego :P poezja a "poezja sprzedawalna" to moim zdaniem dwa pojęcia, ktore mogą być zbieżne ale nie muszą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Nie ma. Ja kiedy chcę coś pisac nie widze jakoś stojącego nade mną pana z pałką, który mi karze "bez patosu, kurwa" :) a to, że taka a nie inna poezja jest promowana nie ma nic do tego :P poezja a "poezja sprzedawalna" to moim zdaniem dwa pojęcia, ktore mogą być zbieżne ale nie muszą :)

Dobry poeta umie pisać każdym stylem; nie czas ani uwarunkowania o tym świadczą.
Wydaje mi się jednak, że treść postu mówi raczej o definiowaniu działu na www.poezja.org i jego zawartości, która zapewne częściowo jest wypełniona "sztuką pisania", nie o tym kto co może. Bo jak widać może. Zdarza się jednak, że ten dział zapełnia się również poezją, która niewątpliwie poezją współczesną jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...