Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Przeprowadzki (I)


Rekomendowane odpowiedzi

Mówili na nią Agnes.
Agnieszka urodziła się w domu. Przy ładnej ulicy w dużym mieście. Podczas porodu, matka krzyczała - "moja noga, moja noga!", co było w dalszym życiu tematem do żartów. Weronika miała trzydzieści osiem lat, dokuczały jej skurcze, żylaki i wogóle nie była już wtedy najlepszego zdrowia. Rodziła piąte dziecko. Najstarszy syn Zygfryd, chodził swoimi ścieżkami. Miał siedemnaście lat i kończył naukę w zawodzie elektryka. Trzecie z kolei dziecko - Jerzyk - zmarło na dyfteryt gdy miało dwa latka. Pozostał po nim tylko ładny nagrobek.
Siostry - jedenastoletnia Nusia i czteroletnia Zuzia, podsłuchiwały przerażone pod drzwiami. Pojawił się w ich życiu mały, ryczący szkrab. Życie się nieco zmieniło. Szczególnie dla Nusi. Musiała bawić się z Zuzią, podczas gdy mama zajmowała się Agnes, lub bujać w kołysce niemowlę podczas zwykłej krzątaniny Weroniki.
Ojciec dziećmi nie zajmował się. Albo zajmował się bardzo rzadko i bardzo nieumiejętnie.
Tak więc życie Agnieszki rozpoczęło się wraz z okrzykiem matki "moja noga"!

*

Pamięć Agnes rozpoczyna się w kwiecistym ogrodzie na żwirowych alejkach. Niesforna, uciekająca w grządki piłka była powodem gromkiego płaczu dwuletniej Agnieszki.
Przeprowadzki z ładnej ulicy, na ulicę błotnistą i dziurawą nie pamięta. Po kilku latach zamieszkiwania utrwalił się jednak obraz wdzięcznej łączki, spadającej łagodnie do rzeki, wiosną pięknie zielonej, latem ukwieconej, zimą utulonej w śniegu.
Nora, suczka niewiadomej rasy, z długą, czarną sierścią była towarzyszką zabaw dzieci i członkiem rodziny. Jednego upalnego lata, ojciec chcąc ulżyć psinie, ostrzygł
ją jak owcę. Agnieszka przeżyła to bardzo, nie mogła patrzeć na "łysą" suczkę i wciąż popłakiwała po kątach, ukochane zwierzę zrobiło się brzydkie. Wprawdzie sierść wktóce zaczęła odrastać, lecz nie była już czarna. Ulubienica rodziny osiwiała, pewnie z psiego wstydu i zmartwienia.
Zygfryd, po skończonej szkole wyjechał do pracy nad morze, w delegację. Przyjeżdżał do domu od czasu do czasu. Agnieszka pamięta silne dłonie brata, unoszące ją wysoko i sadzające na wozie służącym do zwożenia siana, pożyczonym koniem. Pamięta też siostrę układającą ją do snu w godzinach południowych i pamięta słowa matki - "ona chyba jest już za duża, żeby spać w obiad". Na tym zdaniu skończyło się wczesne dzieciństwo małej Agnes.

Koniec stosowania obiadowej drzemki zbiegł się z pomysłem ojca: nastąpiła nowa przeprowadzka.


Spakowane pierzyny, ubrania, szkło, nieliczne zabawki, meble i "narzędzia", jechały na zielonej ciężarówce, w towarzystwie ojca i brata, który w tym celu przyjechał na urlop. Mama, Nusia, Zuzia i Agnes pojechały autobusem. Na drugi koniec miasta.
Dwupokojowe mieszkanie miało małą kuchnię, spiżarnię i łazienkę na półpiętrze, która głównie służyła do przechowywania "narzędzi" ojca, do napraw motocykla i rowerów, do gromadzenia tzw "klamotów". Używano tylko ubikacji. Mycie odbywało się w kuchni. W tym mieszkaniu upłynęły kolejne lata dzieciństwa Agnes.

*

Mamo, boli mnie szyja - płakała Agnieszka.Termometr wskazywał trzydzieści dziewięć. Szmer rozmów, zmartwionych głosów, krzątaniny, ukołysał dziwczynkę. Przybyły lekarz stwierdził świnkę. Dołączyło się zapalenie płuc. Trudne trzy tygodnie, zastrzyki, medykamenty, zioła. Blady niejadek zmienił się w cień. Rekonwalescencja przebiegała w adwencie. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia ożywiły nieco Agnes, a zabiegi mamy o zjadanie kolejnych posiłków, witamin i tranu dały w końcu rezultaty. Agnieszka wyzdrowiała.
Święta były tuż, tuż. Zuzia wywęszyła prezenty gwiazdkowe, czym oczywiście zepsuła małej wiarę w gwiazdora. Wprawdzie po Wigilii poszły wypatrywać Świętego, lecz drewniany pajac, poruszający rączkami i nóżkami oraz książeczka pt "Niurka" nie sprawiły już radosnej niespodzianki. Agnes widziała upominki w szufladzie wśród "klamotów" w łazience.
W czasie tej Wigilii podniosły nastrój łamania się opłatkiem, zakłóciła siwa Nora, która z wielką powagą zasiadła na miejscu dla niespodziewanego gościa. Wzbudziła tym ogólną wesołość, szczególnie dzieci. Zuzia dostała od gwiazdora "Grzybobranie". Dziewczynki bawiły się radośnie, pachniały świeczki na choince, zimne ognie.
Popłynęły kolędy. Ostatnie szczęśliwe święta Agnieszki.

Po Nowym Roku zaczęły się pojawiać złowrogie słowa: szpital, badania, punkcja, białaczka. Mama poszła do szpitala. Agnes została z siostrami i ojcem. Nusia chodziła do liceum, gotowała obiady, tarła buraki na sok dla matki, biegała do szpitala oraz na randki. Zuzia bardzo dzielnie dokuczała małej, robiła złośliwości starszej siostrze i zaniedbywała naukę. Ojciec wprawdzie starał się o lekarstwa dla Weroniki, pisząc do znajomych Niemców. Nie omieszkał jednak nadskakiwać pielęgniarkom i co chętniejszym sąsiadkom, "pomagając" paniom w różny sposób. Dziewczynki borykały się same z wszelkimi trudnościami, pomagał trochę narzeczony Nusi. Nieraz młodszym dzieciom pozwalano odwiedzać matkę w szpitalu. Agnieszka łakomym wzrokiem spoglądała na szpitalny stolik, na którym leżały owoce i czekolada, przyniesione przez jakieś ciotki dla mamy. W domu takich rarytasów nie było. Mijały kolejne miesiące walki z chorobą. Był rok 1958. We wrześniu Agnes poszła do szkoły.


cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Aha . Faktycznie, pewnie napisałam ten tekst dla samej siebie :) Nie ma tu Moniko żadnych szczególnych znawców, niektórzy tylko cierpią na znaczny przyrost ego. To amatorski portal, a poezja jest dla ludzi i nie ma większego komplementu już ten, że podoba się coś komuś, kto nikogo tu nazbyt jeszcze nie zna ani nie ma jakiejś rutyny i po prostu sobie czyta dla przyjemności.  Pozdrawiam
    • @Sylwester_Lasota Mam jeszcze jedno na ten temat przemyślątko. W czasach niewolnictwa właściciel niewolnika,nawet gdy nie miał dla niego aktualnie pracy, zapewniał mu dach nad głową i jedzenie. W dzisiejszym niewolnictwie pracy, pracodawca zwalnia pracownika i nie interesuje go czy biedak ma co jeść i gdzie mieszkać. Zdaje się, że pochwały naszej wspaniałej cywilizacji są ciut na wyrost. Pozdrawiam.
    • Wśród nocy haftowanej mozaiką kolorów, Różem,  oranżem, żółcią – rzeczna toń migocze, Mnogość w niej błyszczy dziwna ażurowych wzorów Uplecionych z fotonów  przez piekielne moce.   Bujne wieńce, korony  i girlandy iskier, Złotolite diademy – na smukłych wież głowach, Zwiewne szale, zasłony – z jedwabi świetlistych, Wokół zamkowych  murów – poświata różowa.   I katedra w  płomienno pąsowym welonie W sukni  z blasków błękitnych, rudych, żółtych tkanej W jej objęciach – zbyt liczne losy przemienione   Tchnieniem piekła w garsteczkę kości rozsypanych. Rankiem niebo w pokutną chustę obłóczone Opłacze drobnym pyłem – warkocze i dłonie.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Modern Times, to pod wieloma względami film genialny i proroczy. Myślę, że Charlie Chaplin prezentując pracę w fabryce, wyprzedził epokę o całe dziesięciolecia. A jeśli chodzi o to czy coś się zmieniło, to tak. Nawet powiedziałbym, że bardzo dużo. Specjaliści od zarządzania mają teraz takie narzędzia normowania czasu pracy, monitorowania i kontrlingu, o jakich się nawet Chaplinowi nie śniło. Niestety, wygląda na to, że człowiek w tym wszystkim schodzi na coraz dalszy plan, liczy się przedewszystkim ekonomoczna efektywność. Nawet takie dziedziny jak Bezpieczeństwo Pracy i Ergonomia służą przede wszystkim temu, żeby zabezpieczyć pracodawcę przed nieoczekiwanymi kosztami lub wyciśnąć jak najwięcej z pracowników. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Dziękuję, myślę że branie życia na wyrywki, to tak jak zjadanie z delicji wszystkiego - oprócz galaretki. 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...