Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Ranking

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 19.06.2021 w Odpowiedzi

  1. "Cóż za niefrasobliwość strąciła i mnie w te cierpliwe rejony miłości". Nie pozostawiła mi żadnego innego wyboru, więc wyrwałem kartkę z zeszytu. Napisałem tych kilka trudnych do zapamiętania słów: WŁOSZCZYZNA POMIDORY OGÓRKI CEBULA ZIEMNIAKI PIECZARKI FILETY RYBNE MROŻONE Złożyłem kartkę głęboko w kieszeni i z tą niezniszczalną reklamówką z rossmana wyszedłem na zewnątrz. W ten oto sposób nie po raz pierwszy w tym tygodniu potwierdzam - jestem gotów kochać niepozornie i po cichutku! Jestem gotów niepozornie i po cichutku postradać zmysły z miłości! Jedna pani przede mną i ja, z tym mało przekonującym dowodem miłości ukrytym w kieszeni utknąłem centralnie na wprost plastykowej beczki z kiszoną kapustą, tego wiecznie bijącego, gorącego serca warzywniaka. Okazało się, prawie wszystko jest: WŁOSZCZYZNA POMIDORY OGÓRKI CEBULA ZIEMNIAKI PIECZARKI - Są FILETY RYBNE MROŻONE - Nie ma! A więc nie jestem wiarygodny, idę na drugi koniec osiedla. W kolejce jeszcze dwóch podobnych do mnie z reklamówkami. Żaden nie ma kartki. Tylko ja jeden z tą krępującą i szeleszczącą kartką papieru. Przez chwilę czuję się jakbym mniej kochał, ale to mija. Na całe szczęście mija. FILETY RYBNE MROŻONE - Są! W końcu cała ta moja do ciebie niepozorna miłość spełzła z tej niewygodnej kartki i teraz zjednoczona w niezniszczalnej reklamówce z rossmana. Mogę spokojnie zapalić papierosa. Wracam do domu spełniony, mówię sam do siebie i przez bujne w tym miejscu listowie spoglądam prosto w słońce. Wschodzi z charakterystyczną o tej porze roku ostrością. Za chwilę zajdzie, tuż za naszym domem, niczym szczygieł ukryty w tujach zamilknie. WŁOSZCZYZNA POMIDORY OGÓRKI CEBULA ZIEMNIAKI PIECZARKI FILETY RYBNE MROŻONE - zapisuję na kartce wyrwanej z zeszytu. Z każdym dniem staranniej składam na pół ten skrawek papieru. mojej żonie Łódź, nie tak dawno.
    8 punktów
  2. przytulić się do ciszy uśmiechnąć do wiatru porozmawiać z echem wysłuchać marzeń ukłonić się prawdzie podać dłoń lepszemu wygrać z losem w karty nie bać się ciemności dotknąć leśnej mgły uwierzyć w Boga śnić tylko barwnie udanie pokochać tylko tyle pragnę podanie napisze życie je podpisze i będzie fajnie
    3 punkty
  3. Jaśniało...,Gdy ptak uleciał z chwiejnej gałęziPod czerwcowym niebem....Po ostygłych od nocyMinionej uliczkach,Snują się zakochani, bezdomni.Przecierając oczy, szedł dozorcaDo pracy....A gdy gałąź zamarła w bezruchu,Zbudziłem się i ja.Przetarłem oczy, zapisałem sen.Pobiegłem spóźniony do pracy,Wspominając lot...Pod czerwcowym, jaśniejącym niebem.https://m.facebook.com/profile.php?id=631491170529721&ref=content_filter
    3 punkty
  4. Oślepia mnie dzisiaj bardzo pomarańczowe, zachodzące słońce… Pot ścieka mi z czoła… Otaczają dziwne projekcje… Jakieś obrazy dawno minionych epok… Jestem tu, albo gdzie indziej… Pomiędzy sennym widzeniem a otchłanią przeszłości… Napastują widma, chowające się w smugach cieni… W wywołujących efekt stroboskopu — ostrych prześwitach… … dwa małe okna na piątym piętrze starej kamienicy… Spójrz, Elijosie… Widzisz? Tam zatrzymał się czas, który dręczy — moje zmysły … małe mieszkanko z czasów Carskiej Rosji… Jakiś wewnętrzny ruch… Czyj? Czy to ty, Sonio Siemionowno? Czy twój pijany na umór ojciec, Marmieładow? Dlaczego płaczesz? … jakaś postać — przytknęła smutną twarz — do zaplamionej szyby… Dokąd mnie prowadzisz, Elijosie?… Czuję lodowatą dłoń na ramieniu… Wąskie, kręte, drewniane schody… — wiją się w nieskończoność… … mżące drobinki kurzu przesuwają się przed moimi oczami… … ogłuszająca cisza… W uszach — piskliwy szum… Dokąd mnie prowadzisz? Twój dom… … zapętlony czas… Drzwi zamknięte na kłódkę… … nasłuchuję… — milczenie ściska pulsujące skronie… Rozpływasz się… Przez otwarty lufcik — wpada promień — drżącego światła… (Włodzimierz Zastawniak, 2021-06-18)
    2 punkty
  5. Wszystkie dzieci są nasze, przysłowie tak powiada. Również te, które dziwnie podobne do sąsiada.
    2 punkty
  6. - Mistrzu, co ci się w życiu nigdy nie znudziło? - Jutro, bo będzie inne od tego, co było.
    2 punkty
  7. Rano wieś otoczyli, ze stu się zebrało, niejeden to znajomy, wszak nasi sąsiedzi. Wiemy jednak dlaczego przyszli nas odwiedzić, spalić nasze domostwa będzie im za mało i chcą nas wszystkich zabić, mężczyzn i kobiety, za to żeśmy Polacy tak nas nienawidzą, może niektórzy tego nie chcą i się wstydzą, lecz odmówić nie mogą, to wojna niestety. Sowieccy partyzanci nam dziś nie pomogą, po Niemców wciąż dzwonimy, lecz oni daleko, dwadzieścia kilometrów będzie leśną drogą, od nich żadnej pomocy nie możemy czekać. Słaliśmy o ratunek prośby do Warszawy, lecz oni widać mają inne ważne sprawy. Inspirowane opowieściami rodzinnymi i książką P. Zychowicza "Wołyń zdradzony".
    1 punkt
  8. - Mistrzu, w nocy zawodzę, czy jest na to rada? - Spróbuj z rana, wieczorem człowiek z sił opada.
    1 punkt
  9. nie pamiętam wtedy świadomości gryzłam twoje ramiona wybita poza kreski jutro mam urodziny i żyły na wierzchu fioletowe od rozdzierania mroku może zadzwonię kuląc chude ramionka minął już miesiąc miodowy odrosty nosi paskudne u mnie klocki pod stopami nocna zmiana czasem wymioty ja już się nie zbiorę nic nie pasuje do obrony
    1 punkt
  10. - Mistrzu, niektórzy sądzą, że poezja zginie. - Niech się martwią o siebie, ich śmierć nie ominie.
    1 punkt
  11. @zyzy52 Sąsiad też człowiek i może, dlaczego zabierać mu spowiedź. Pozdrawiam Zyzy, pamiętaj o wycieczce w moje góry.
    1 punkt
  12. 1 punkt
  13. Tak mnie naszło, a sam nie wiem jak. Pozdrawiam.
    1 punkt
  14. Czytałem niejedno o tym, że jej pierwszy mąż, znany uwodziciel, ją jednak zaraził. To, że Bona chciała, żeby August się ożenił z jedną z księżniczek, to prawda, zresztą miała absolutną słuszność, bo siłą państwa była siła dynastii w tych czasach, a jej syn wybrał prywatę, niestety, za co Rzeczpospolita zapłaciła wysoką cenę, elekcją, przekupywaniem szlachty przez kandydatów i tak dalej. M
    1 punkt
  15. @huzarc Tak, wiele czytałem w tym "Utracone zwycięstwa" Mansteina, który bardzo krytycznie pisał o Hitlerze, oskarżając go o klęskę pod S, którą zresztą H wziął na siebie. Problemem był długi front, a Niemcy obsadzali go Rumunami, Węgrami i swoimi słabszymi jednostkami. 19.11 na południu od S i dzień później na północ Sowieci dokonali klasycznego oskrzydlenia, a Paulus słał telegramy do Hitlera, prosząc o decyzję i niczego nie zrobił. W podobnej sytuacji pod Charkowem w lutym '43, korpusy SS opuściły miasto i nie dopuściły do okrążenia, a Hitler udał, że to akceptuje. Zajęcie brawurowym atakiem Kałacza z nieuszkodzonym mostem, odcięło VI armię od zaopatrzenia, a Luftwaffe mogło w niewielkim stopniu tego dokonać. Grałem też w "Stalingrad" - planszówke jeszcze. Jak Niemcy uderzają, muszą bardzo osłabić cały front, bo już nie maja sił, żeby wszystko obstawić. Pozdrawiam
    1 punkt
  16. Dzięki, to klasyka, że uderzenie w najsłabszym punkcie umocnień powoduje przełamanie całej linii obronnej. Tutaj konsekwencją był praktycznie koniec imperium w dotychczasowym kształcie. Pozdrawiam i dzięki za wpis.
    1 punkt
  17. Dokładnie tak, niestety. Pozdrawiam Inspiratorem tytułu jest Wędrowiec w swoim sonecie o Titanicu. Bardzo mi się spodobał, a ta data jest jednak bardzo ważna dla historii i równie mało znana. Pozdrawiam i dzięki za wpis.
    1 punkt
  18. - Mistrzu, co zrobić, żeby ona pokochała? - Pokaż się lepszym, moja się na to złapała.
    1 punkt
  19. Dwie godziny lecimy, ląd widzę przed nami, cel już blisko, to miasto do innych podobne, jeszcze nikt nie zaczyna grać marszów żałobnych, chociaż wielu wnet spłonie, tak się zaraz stanie. Czy jestem już mordercą, czy tylko żołnierzem, który rozkaz otrzymał miasto całe spalić, piekło na ziemi będzie wciąż sumienie ranić, a Bóg mi nie przebaczy, chociaż w niego wierzę. Miasto pod samolotem na śmierć jest gotowe, z wysoka dobrze widać ulice i domy. Już są odbezpieczone guziki spustowe, wkrótce bomb detonacji słyszę dźwięk znajomy. Ostry zakręt, silniki z całą mocą wyją, ci, którzy tam na dole już pewnie nie żyją. https://superhistoria.pl/druga-wojna-swiatowa/43939/I-bombed-Hiroshima.html
    1 punkt
  20. Staram się uczyć od najlepszych, jak autorów Antygony, czy Hamleta i zbalansować argumenty za i przeciw, bo wtedy daje to możliwość oceny postępowania bohaterów. Dzięki za opinię. M
    1 punkt
  21. Errorowi _ errosowi:) - Czy nas mistrzu niewiasty naprawdę kochają? - Może czasami, ale głównie wybierają z tych, którzy są dostępni, chętni i są w stanie wierzyć, że ich spotkało wielkie miłowanie. - A ty mistrzu wierzyłeś, gdyś był u ołtarza? - Wierzyłem, bo czasami to się jednak zdarza. `
    1 punkt
  22. @Dag Dzięki, miłego weekendu. Tu zimno + 5, ale jutro ma być bomba ciepła:)). czekamy.
    1 punkt
  23. Dotyczy niejednego, ze mną włącznie, ale jest wtedy szansa, że się więcej nauczę od czytających:). M
    1 punkt
  24. @Dag To są nasze uroki plus hormony, a nigdy nie wiesz, o czym myśli, jak patrzy w oczy:). Pozdrawiam.
    1 punkt
  25. @Marcin Krzysica A jak nie zerkasz, dajesz znać jej, żeś jest impotent, albo też gej.
    1 punkt
  26. @error_erros Dzięki, ostatnia katastrofa mnie zainspirowała, ale masz rację, bo drugie dno to bezradne czekanie, kiedy nie mamy już na nic wpływu. Każdy ma po trosze swój własny Kursk. Pozdrawiam
    1 punkt
  27. Ja też nie, to z obserwacji i lektur:)
    1 punkt
  28. @Gosława W tym sporcie, jak w innych, wytrwałość i łut szczęścia. Kto nie rzuca kostką, szóstki nie wyrzuci:).
    1 punkt
  29. Każdy ci na Orgu powie, mistrz sonetów to Wędrowiec. Piękne w formie, mądre w treści, magię sprawnie w nich umieści.
    1 punkt
  30. @Wędrowiec.1984 Złoty, a skromny:)
    1 punkt
  31. - Jaka mistrzu różnica co do miłowania, między nami a nimi, wedle twego zdania. - One pragną bliskości i tych, co kochają, a nas raczej nowości bardziej pociągają.
    1 punkt
  32. @GrumpyElf Oczywiście, jednak w większości wypadków tak jest. Zresztą nie tylko dziś, już Messalina tak miała:)
    1 punkt
  33. Raz u mistrza zagościł jegomość strapiony, - Często nie mogę zgodzić się ze zdaniem żony. szczególnie w polityce mocno się kłócimy. - Naród mocno skłócony, tu szukaj przyczyny. Każdego racja słuszna, nikt innych nie słucha, nawet w zgodnych rodzinach konflikt wciąż wybucha. Mogę tobie poradzić, żeby choć wieczorem nie szargać waszych nerwów politycznym sporem.
    1 punkt
  34. Pewien zdradzany małżonek z Warszawy kochankowi żony uciął te sprawy, wezwał pogotowie, bo ważne jest zdrowie. Miał o nie uzasadnione obawy.
    1 punkt
  35. @Jacek_K A marchewki i pietruszki lubią młódki i staruszki mają w sobie witaminy tak potrzebne dla dziewczyny
    1 punkt
  36. To z mediów, imionami nie chcę obciążać pamięci:)
    1 punkt
  37. Becie_b z podziękowaniem za inspirację. Pewien literat mistrza zagadnął w te słowa - Piszę nowy poemat, lecz czy się spodoba? - Każdy, jak wypuszczona w powietrze jest strzała, staraj się aby w serca niezmiennie trafiała.
    1 punkt
  38. Też tak myślałem, ale potwierdzenie kobiety jest nie do podważenia:).
    1 punkt
  39. O wrzuceniu mowy nie było, tylko o kąpieli, podobnie jak to czyni obecnie popularna w wielu schorzeniach krioterapia. A z sado -maso to i Greyem to nie ma naprawdę nic wspólnego., Pozdrawiam P.S. dodałem inne możliwości leczenia zimnem, do decyzji medyka.
    1 punkt
  40. Chyba masz rację, bo o tom = o to jestem. M
    1 punkt
  41. Mistrz wskazuje różne możliwości, poza tym daje rady pytającym, którzy nie wiedzą, co robić:)
    1 punkt
  42. Dokładnie, talent jest ważny ale to tak do 10%, a reszta to codzienna praca i unikanie głupot, pokus, używek itd. plusz trochę szczęścia, a i tak gwarancji nie ma, bo ktoś się komuś może choćby znudzić, a Darwin chce innej kombinacji genów. Nie ma lekko. Dzięki za wpis.
    1 punkt
  43. Dzięki, a wiesz, samotne życie na emigracji jest trudne, wielu wpadło w problemy psychiczne, alkoholizm, ponadto koło trzydziestki to tak już bardziej pragmatycznie:). Pozdrawiam
    1 punkt
  44. @iwonaroma Dzięki, wiesz, jak straszyć, to żeby przestraszyć:), a nie ma większej straty dla niego, niż właśnie ta utrata:). M
    1 punkt
  45. Odpowiedź na jego limeryk "Zapomniany doktor":)
    1 punkt
  46. mężczyzna patrzy rozbiera ją myślami i grzeszy, grzeszy ona coś mówi on udaje, że słucha i się wpatruje w jej piękne nogi prowadzące do nieba które na ziemi
    1 punkt
  47. W odpowiedzi Frankowi i jego mistrzowi:). - Jaką mistrzu zaletę szczególnie doceniasz i która jest szczególnie godna wyróżnienia? - Życiowe doświadczenie i w świecie bywałość pozwala mi powiedzieć, że jest to wytrwałość. Człowiek wytrwały walczy i szczyty zdobędzie, gdy inny na brak szczęścia* wciąż narzekać będzie. * siły, motywacji, zdrowia, warunków - i innych.
    1 punkt
  48. To tylko jedna, a sukces składa się z wielu, w tym wymienionej przez Ciebie. M
    1 punkt
  49. ------------------------ Dzięki. Ten wiersz, oddaje moje emocje, gdyż jest o ludziach bardzo mi bliskich i ich autentycznym dramacie. Dzisiaj przeczytałem , że coraz więcej młodych ludzi cierpi na zaburzenia psychiczne, depresję. Presja, oczekiwania, zagubienie, samotnośc i brak wskazówek jak i po co żyć. Fajnego weekendu z inspiracjami:)
    1 punkt
  50. -------------------- To była spontaniczna reakcja na wydarzenia. Żaden pomysł. Błaganie rodzica. Sam mam dzieci więc rozumiem dramat innych.
    1 punkt
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00


×
×
  • Dodaj nową pozycję...