Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Cztery płatki


Martusia G.

Rekomendowane odpowiedzi

Szukane w roślinie,
a powinno w ludziach,
marzenie wielu dzieci,
zasuszana w książkach,
kładziona pod dywanem,
opatrywana w ramkę.
Mamy nadzieję, że
te cztery płatki
zmienią nasze życie na lepsze.
_________________________________________________________________________

Mam 12 lat. Dopiero zaczynam swoją przygodę z wierszem. Proszę o rady opinie oraz z słuszną, uzasadnioną krytykę, która pomoże mi pisać lepiej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Szczęście. Marzenie i swoisty ogólny cel każdego człowieka. Talizmany - sławna czterolistna koniczyna, a nie ludzie. No tak, oczywiście zgadzam się z treścią. Możnaby niby o tym podyskutować, powiedzieć swoje za i przeciw, ale wyszłaby z tego obszerna rozprawa filozoficzna. Naprawdę myśli, które przekazujesz są całkiem trafne.
Nie mam także zastrzeżeń, co do kompozycji. Jednak nie podoba mi się taka "bezpośrednia dosłowność". Piszesz np. "a powinno w ludziach" i "Mamy nadzieję, że". Czytający wiersz powinien sam odczytać jego przesłanie - mniej lub bardziej ukryte. Sformułowania typu: "rób tak, a nie inaczej" nie pasują raczej do wierszy.
Chyba najprostrzym (możliwe, że tylko teoretycznie), a na pewno najskuteczniejszym sposobem przekazania, jak należy postępować, jest pokazanie konsekwencji związanych z opisywanym zagadnieniem zachowań. Prykład: jeżeli będziemy polegać wyłącznie na talizmanach mających nam rzekomo zapewnić szczęście, tak naprawdę pewnie go nie znajdziemy. Gdy zaczniemy szukać go u ludzi pójdzie nam o wiele lepiej - chociaż to też zależy od tych ludzi. Ubrać to w słowa godne miana poezji, poukładać w wersy i... powstaje utwór, do którego doczepią się pewnie już mądrzejsi ode mnie.
To właśnie moje "tylko" o jakiś rok spóźnione zdanie.
Cóż, szczęścia życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...