Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

teraz jesteśmy kurwa mądrzy


Rekomendowane odpowiedzi

pamięci Stanisława Pyjasa

I

nauka szła w najlepsze a chmary psów
krążyły koło szarych jak wyboiste chodniki
fiatów każdy mógł zaliczyć rok zostać
kimś bo sprawy zawsze plątały się
nie bez przyczyny

Maleszkę znałem słabo więc o stronach
medalu nie mogę mówić wiem co widziałem
martwego chłopaka i teatr ściętej głowy
która toczyła się po posadzce niezauważona
potem plotki o szpiclu setki ukradkowych
słów błądzących w kolektywnie zagęszczonych
atomach tlenu

II

nie wiesz jak to jest kiedy na piątym roku
dostajesz propozycję nie do przebolenia
kiedy giniesz w domysłach i opowieściach
o spaniu po dwie godziny ze strumieniem
światła między oczami
o kubłach zimnych rąk funkcjonariuszy
naprężających skórę
Maleszka zawsze był za cichy
na domknięcie ust i całe to bohaterstwo

III

rozmawiałem parę dni temu z historykiem
młodym łebkiem z zawziętą miną który przeżył wiele
książek

mówił coś o śmierci dla Maleszki otwarciu
teczek kłamstwach historii zdrajcach polskości
a ja zwyczajnie kiwałem głową
nie miałem pojęcia co mu powiedzieć



------------------------------------------------------------------
Lesław Maleszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnie komentarze

    • czerwona linia  odgradza spojrzenie na drugą stronę  rzeczywistości  do świata…  naszych władców    to tam  w cieniu realności  rozgrywa się los  tasują karty  z namaszczeniem  godnym szachisty  ale nie ma myślenia  decyduje ślepy los  wynik ogłaszają jak wyrok  nie ma odroczenia    namaściliśmy ich  to nasi wybrańcy    6.2024  andrew 
    • @Nefretete zamyśliłam  się; ostatnia strofa - jest cudna

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      !   pozdrawiam miło 
    • @Nefretete …zawsze ożywczo u Ciebie; jest pewien czynnik, który niezmiennie zachwyca

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      ;  tym razem, mocuję się trochę z pierszą strofą , ciut też ze zbyt dosłownym Mikołajem; ale od trzeciej strofy do końca - supe, jest frajda:)))) ale i głębia ,   wiatr w zębach zapamiętam !   pozdrôwki miłe
    • @befana_di_campi Pani Befano, dziękuję serdecznie za sympatyczny komentarz -  to tzw. „ staroświeckie wychowanie” mnożyło osobowości nietuzinkowe, pozwalało na niesztampową oryginalność i było świetnym podglebiem pod silny indywidualizm ( vide - moja ukochana Z. Stryjeńska;))) - bycie staroświeckim to komplement bo barwność i zlożoność charakteru nie są  takim Osobom obce…   a co do zwrotu nie uchodzi - powiem, uchodzi;  uchodzi wszystko, tylko jedno przez kaplicę, a drugie przez komin ;)), pozdrówki miłe

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @iwonaroma dziekuję za komentarz i sugestie - tekst widniał już z jednym wówczas i to drugie, zostało świadomie dołożone w pewnym celu; tak jak i zwrot „ na dobre” .   dziękuję i pozdrawiam miło @Nefretete bardzo ucieszyła mnie Twoja opinia, bo faktycznie, chociaż problem jest tutaj  potraktowany lekko i siarczyście; pozornie trywialnie - to definiuje konkretną postawę twórczą, tej nie osiągnie się bez jakiegoś rozmachu w tworzeniu na który z kolei pozwala własny potencjał - oby go nam nie brakło ;)   P.S.  zainspirowała mnie do tego wypowiedź przeczytana na innym portalu ;)), pozdrówki miłe
    • @Nefretete Kreatywnie stymulujący eksperyment przenosi w obszary ożywczej energii. Podjąłeś próbę ciekawej eksperymentalnej poezji. Pozdrawiam.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...