Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Przebrzmiałe oznaki


Leszek

Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Jeśli Ty w tym wierszu widzisz elfa i jego umieranie i nie dostrzegasz powiązania metaforycznego, to wybacz, ale ta dyskusja nie ma sensu.

PS a co do widzenia, to ktoś, kto nie dostrzega zróżnicowania w otaczającym go świecie ... jest ślepcem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Michale ja nie piszę wierszy ot, po prostu... zazwyczaj zastanawiam sie nad tym co i jak piszę. Oczywiście, że nie powinno się tłumaczyć wierszy i zazwyczaj tego nie czynię. Jeśli odbiór jest inny od zamierzonego to staram się wyciągać z tego wnioski na przyszłość. W tym konkretnym wierszu ostatnia strofa w moim rozumieniu wyjaśnia całą historię i rolę jaką w niej odgrywa elf. Pozdrawiam Leszek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



A co byś powiedział na taką interpretację:

W złym pozbawionym wartości świecie peel dostrzega symptomy ludzkości, wydaje mu się, że się przewidział. Jednak nie, próbuje dociec skąd i dlaczego ten okruch się tu znalazł, dostrzega jednak jedynie umieranie wartości, które „rozumieją”, że nie ma dla nich miejsca w zbrutalizowanym świecie. Jest tylko niemym świadkiem ich agonii. Wspomniane „dzisiaj” zaciera ślady po minionej prawości, tak dokładnie, że nawet ślad po niej nie pozostaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, a nie kojarzy sie ten obraz ze śmiercią ostatniego Sylena ? Jak widzę -chodzi o pewien dydaktyzm ostatniej strofy, zatem skupie sie na tym.
Primo- odwołanie do czasów archaicznych, basniowych - symbol - elf (wprowadzony do Polski przez dramaty Szekspira) ginie. ginie przez upływ czasu, ktory nawiązuje do upadku wartości. Podmiot, człowiek - już widzący więcej pzrybiera prorocza postawe artysty "widzącego więcej" -zatem ta ostattnia strofa nie odbiega zanadto od całości. Czyl nie ma tutaj żalu nad "żłym światem", bo to banał, a prędzej żal za czymś, co mineło i co już nie wróci. I o tym jest owe "archaiczne", które doskonale komponuje sie w ową tęsknote - czyli przez to, co każdy może czuc.
Tak ja widzę i odczytuje właśnie sens tegoż.
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Czyżby Szekspira nikt już nie czytał? Dlaczego uważasz, że elf ginie
skoro w grach, piosenkach, filmach widać, że ma się dobrze?
Zapytajmy Google, czy znajdą coś o elfach:

"około 443,000 w języku Polski dla zapytanie elfy. (Znaleziono w 0.38 sek.)"

443.000 w samym polskim języku! Podobno żona byłego Prezydenta
miała kandydować na Prezydenta, zobaczymy czy wygrałaby z elfami:

"około 274,000 w języku Polski dla zapytanie Kwaśniewska. (Znaleziono w 0.02 sek.)"

Nikt mi nie wmówi, że elfów nie ma, przynajmniej w Polsce:)
A jeśli elfy naprawdę wyginęły to na pewno nie zawinił człowiek
bo wszędzie ich w jego życiu pełno.

Pozdrawiam S.

Ale my jesteśmy w tekście i czytamy ten tekst. Słowacki teżą nie żyje, a w internecie go pełno :)
Jeżeli jest postac taka, a nie inna, szukamy skąd ona pochodzi i co sobą reprezentuje. Czyli czytamy ja jako symbol i jako osoę wystepująca w tym tekście, jaką ona w niej gra, hm, rolę. I jeżeli ona w tej sytuacji lirycznej umiera, to umiera, nie szukamy gdzie indziej, bo po co. i teraz zadajemy pytanie - dlaczego.
i tutaj az dziwi mnie, że autor sam wyjasnia tekst, szczególnie, że z tą prawością przodków az mnie zaskoczył...
(i kończe, bo przez interesujące wymiany uwag z Sokratexem czas ucieka. Ale warto)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Michale wyjaśniłem swój twórczy punkt widzenia z uwagi na fakt, że Sokratex z uporem zbaczał z tego nurtu, a słowa powtarzane po wielokroć stają się prawdą, mimo, ze tego nie chcemy. Co do prawości przodków, to celowo posłużyłem się postacią baśniową nie znajdując równie jaskrawego innego przykładu. Pozdrawiam Leszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...