Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Światowy Dzień Poezji


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszego dnia wiosny będziemy obchodzić ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Poezji.

— To bardzo pożyteczne święto. Niektórzy uświadomią sobie, że istnieje takie zjawisko jak poezja — uważa Julia Hartwig. — Życzyłabym sobie, by z tej okazji każda z gazet wydrukowała jeden wiersz. Również inne media mogłyby poświęcić trochę uwagi poezji i poetom — klasykom i autorom obecnie w Polsce najpopularniejszym, a więc m.in. Amerykanom, których od lat tłumaczę. Ale byłaby to też szansa na poznanie twórców z sąsiednich krajów — wciąż za mało wiemy o współczesnej poezji rosyjskiej, czeskiej czy litewskiej.

Z kolei Ernest Bryll uważa, że ludzie do czytania poezji nie potrzebują wcale zachęty tego typu: — Po wiersze sięgamy tym chętniej, im mniej rozumiemy z otaczającej nas rzeczywistości.

Ustanowiony w 1999 r. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest przede wszystkim w Paryżu (od lat urządzane są tam festiwale poetyckie), a także w Grecji (Atenach i Delfach) oraz Hiszpanii. W Polsce święto nie jest równie popularne. A sama poezja?

Do najpopularniejszych polskich poetów należą, obok Julii Hartwig, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Jerzy Ficowski, a z autorów średniego pokolenia: Jacek Podsiadło i Marcin Swietlicki. W Instytucie Książki można usłyszeć, że nakłady każdego z ich tomików przekraczają tysiąc egzemplarzy. Czy poezja nie jest u nas zmarginalizowana?

— Jest ale nie składałabym na to skargi — odpowiada autorka „Błysków”. — Poezja może być dostępna dla każdego, ale nie każdy szuka do niej dostępu. Tak już jest i obawiam się, że wiele na to nie poradzimy.

Odmienne zdanie ma Bryll: — Obserwuję, że ludzie coraz chętniej piszą wiersze. Nie są to wprawdzie arcydzieła, ale sam fakt ich powstania dowodzi, że właśnie w ten sposób chcemy siebie wyrażać.

http://www.poezja.org/index.php?akcja=w-internecie&pokaz=396

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paryskie autobusy "transportują" wiersze domorosłych poetów, nie tylko klasykę. Podobnie przyozdobione są stacje metra. Wszędzie dostępne są broszurowe wydania "poetów z metra". To tylko plus do oficjalnych imprez, wieczorów i spotkań, także i polonijnych manifestacji poetyckich. I nie tylko jeden dzień – rozszerza się na cały marzec pod nazwą WIOSNY POETÓW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj przeczytałam takie zdanie- co czwarty Polak jest poetą- i dobrze że w poezji szukamy ucieczki od szarzyzny, głupoty, beznadziei, i - śmiem twierdzić , że poezja trzyma w nas kondycję do przeżycia w tej głupiej codzienności,że potrafimy śmiać się z nas samych,pisząc o nas samych.
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...