Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

to nie jest moje miejsce


Rekomendowane odpowiedzi

Odczytałem pierwszą strofę w ten sposób: oto mamy współczesnego ptaszka - symbol wolności, ruchu - zamkniętego w niebieskiej klatce. Dlaczego niebieska? Co symbolizuje? Ciężko jest mi powiedzieć. Może to analogia do UE, do tych gwiazdek... a może coś bardziej trywialnego. Ptaszek, jak w Krasickiego utworze, musiał być zamknięty w klatce, a nie w niej się urodzić (bo to istotna różnica), ponieważ: wyśpiewuje mądrość (chociaż tutaj 70 % na 30 %, bo nie wiemy jaka to jest mądrość). I że jestem idiotą, bo faktycznie nie miałem wiele styczności z Szekspirem:). (No, prócz Hamleta... ale to chyba za mało... to jak powiedzieć, że zna się Twórczość Asnyka, a w rzeczywistości tylko 2 czy 10 utworów tylko).

Druga strofa, a szczególnie 3 wersy pierwsze, są fenomenalnie napisane. Oto mały, mądry ptaszek, nie może dosięgnąć banałów i głupstw, lub też w nich trwa..(co raczej bardziej pewne): staje na paluszkach (symbol delikatności, bezradności... maleńkości)...

Pointa natomiast dość przykra. Nasz bohater pragnie klatki, takiej, jaką ma idiota szekspira, ale jej nie dostanie, bo banał zbyt wielki na tym świecie...

Mam żal co do wersyfikacji. Że pointa jest wpleciona w 2 strofę, zamiast być oddzielnym członem. I tutaj mi się bardzo nie podoba. Taka ułomność wierszowa.

Sam wiersz dość ciekawie napisany i zmusił mnie do refleksji.

s.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. moim skromnym zdaniem, Ptak to nowe pokolenie - ale tylko: inteligencja; ludzie, którzy studiują, zajmują się swoim hobby, próbują urozmaicić swoje życie literaturą, aktywną troską o losy, nie tyle kraju, co swojego powiatu, bloku... próbują tłumaczyć, że wulgaryzmy są złe:)... że trzeba się rozwijać, a nie stać w miejscu itd. że nie można oglądać "Baru", "Idola" i słuchać piosenek na niskim poziomie, że to demoralizuje, robi z człowieka idiotę:).
Ot, ptaszek...

:)

s.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...