Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

haiku


Orston

Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Ciekawe ujęcie chwili. Obraz na tyle mnie zafrapował , że pozwolę sobie na kilka słów komentarza.
Jeśli chodzi o pierwszy wers przeniósł bym akcję na któryś z miesięcy jesiennych, albo zostawił; późna jesień. To w haiku zdecydowanie bardziej ma wieloznaczne oddziaływanie. Przemawia do wyobraźni czytelnika i kojarzy się, ze zbliżającą się starością. Drugi wers jest Ok! W trzecim nie podoba mi się słowo "znowu". Miałoby ono swoje miejsce , kiedy obserwowane zjawisko charakteryzowałaby powtarzalność. Ot chociażby jak w zwrocie: znowu w domu. Wydaje mi się , że odpowiedniejszym byłoby przeobrazić ten wers w coś takiego: taka przygięta. Całość daje nam teraz taki obrazek;

późna jesień -
wiekowa grusza
taka przygięta

Ale to Twoje haiku i zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam serdecznie -

Jacek.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Ciekawe ujęcie chwili. Obraz na tyle mnie zafrapował , że pozwolę sobie na kilka słów komentarza.
Jeśli chodzi o pierwszy wers przeniósł bym akcję na któryś z miesięcy jesiennych, albo zostawił; późna jesień. To w haiku zdecydowanie bardziej ma wieloznaczne oddziaływanie. Przemawia do wyobraźni czytelnika i kojarzy się, ze zbliżającą się starością. Drugi wers jest Ok! W trzecim nie podoba mi się słowo "znowu". Miałoby ono swoje miejsce , kiedy obserwowane zjawisko charakteryzowałaby powtarzalność. Ot chociażby jak w zwrocie: znowu w domu. Wydaje mi się , że odpowiedniejszym byłoby przeobrazić ten wers w coś takiego: taka przygięta. Całość daje nam teraz taki obrazek;

późna jesień -
wiekowa grusza
taka przygięta

Ale to Twoje haiku i zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam serdecznie -


Jacek.M

Dzięki Jacku. Będę jednak bronił swojego, bo widzę to dokładnie tak jak napisałem. Późny sierpień to okres, w którym dojrzewają owoce grusz (no, to też zależy od odmiany).
Wiekowa grusza, pomimo swojej starości, rodzi jednak jeszcze co roku tyle owoców, że ugina się pod ich ciężarem, zatem zachodzi tutaj powtarzalność i użycie słowa "znowu" jest jak najbardziej zasadne.
Twoja wersja ma inne znaczenie; przypomina mi trochę inne haiku:

ta jesień
stare są nawet
ptaki i chmury

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...