Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Zgłoś



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Tyś odtrącony? Słowem swoim tnij Cumy przetarte, Wód samotności wierzeje rozwarte. Kielichem srebrnym ową wodę pij! Acz smakuj bacznie, węsząc jady żmij!
    • @Amber   Oczywiście, chciałem pani zrobić przyjemność, a co? Nie wolno? Widzi pani: to - "ten utwór został doceniony przez użytkowników" - wystarczyło kilka godzin, jeśli chodzi o szczęście - trzeba je szlifować, zresztą: wszystko opisałem w esejach - "Wyrywek mądrości" i "Saga" i to samo dotyczy ludzkiego życia: jeśli ja mam szczęście, to - druga połówka też powinna mieć szczęście, jeśli będzie miała pecha, wtedy jej pech na mnie przejdzie, moje szczęście - na jej życie, to tak: jeśli pani wleje szklankę brudnej wody do czystej - czysta będzie brudna.   Łukasz Jasiński    @violetta   Dziękuję    Łukasz Jasiński 
    • kropla potu spływa po plecach jak po gardle wódka pita nad rzeką ze złymi ludźmi kim byli? bez znaczenia, ich już nie ma   pamięta słowa jak przez mgłę mówili o dojrzałości mierzonej w litrach dym z papierosa maskował dziecinność   była niewystarczająca, a nie mieli wymagań tęskni do miłości, której nie doświadczyła gorycz pustki blokuje krtań   tętnice nie tłoczą już nienawiści zwłoki świata dawno pogrzebane  zbiegła z własnego pogrzebu  
    • @Konrad Koper   Limeryk ma określoną konstrukcję:    1/ Składa się z 5-ciu wersów (linijek) 2/ Rymuje się 1-szy wers z drugim i z 5-tym  3/ Wers 1-szy 2-gi i 5-ty mają jednakową ilość sylab akcentowanych 4/ Wers 3-ci i 4-rty rymują się ze sobą i są krótsze od pozostałych o 1-2 sylaby akcentowane 5/ Na końcu 1-szego wersu występować winna nazwa własna, najczęściej geograficzna     np. : "Pewna pani z miasta Grodna"   Limeryk jest to rodzaj krótkiej powiastki, o następującej konstrukcji fabuły: 1/ Zaczynającej się wprowadzeniem bohatera i miejsca akcji w wersie 1-szym, 2/ Zawiązaniem akcji w wersie 2-gim, 3/ Kulminacją wątku w wersach 3-cim i 4-rtym, 4/ Zakończony wersem 5-tym o zaskakującej, często nonsensownej treści.    T/  
    • To nie ma nic wspólnego z dzisiejszymi czasami. Z wiekiem ogólnie czas coraz to szybciej biegnie. Tego się niestety nie da zmienić. Trzeba się do tego przyzwyczaić. "Kiedyś" nie było lepiej.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...