Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Tomasz Kucina

Rekomendowane odpowiedzi

@Tomasz Kucina Otóż Tomku na procesji Bożego Ciała nie byłem bo z przyczyn zdrowotnych nie mogłem, później z moją małą wnuczką odwiedziliśmy siedem ołtarzy, wiem co robiłem i nie wmawiaj mi kołtuństwa bo sam nim jesteś. Wiesz lepiej co w mojej miejscowości się dzieje. Zawsze są na tych ulicach od czasów komuny i nie pytaj mnie dlaczego, tak się w tradycji utarło i trwa do dzisiaj. Czy to jest jakikolwiek wyłom w wierze katolickiej co próbujesz udowodnić, otóż nie bo ksiądz o ile wiem jest zawsze przy pięciu ołtarzach głównym w kościele i czterech na ulicach. Co tutaj widzisz niezgodnego z wiarą katolicką? Zapraszam Cię w przyszłym roku na Święto Bożego Ciała i zobaczysz na własne oczy - siedem ołtarzy. A nawet jakby ich było 20 to co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Ty cały czas wkładasz w moje usta zdania, które nie wypowiedziałem tutaj i nigdzie. 

 

Gdzie napisałem o jakimkolwiek twoim kołtuństwie? 

 

Nie no Grzegorz, jeżeli tak prowadzić będziesz dyskusję to jest ona bezcelowa.

 

Nie opowiadaj mi o wnuczce i kłopotach zdrowotnych, bo ja wszelkie paradygmaty osobiste i zdrowotne szanuję i do nich się nie odnoszę nigdy. Kolejny element dodatkowy i niepowiązany z dyskusją?

 

Grzegorzu powtarzam, odniosłem się do faktu - rytuału, tudzież przebiegu Święta Bożego Ciała. Tylko tyle.

 

4 Ołtarze w przebiegu Uroczystości. Zawsze. Kontekst wyjaśniłem. 

 

Nieeeeee?

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Grzegorz, oj chyba umilknę, bo merytoryka, fakty w dyskusji nie mają dla ciebie żadnego znaczenia. Brak szacunku dla mnie. Ubolewam.

 

Zrozum:

Ołtarz, rytuał, przebieg obrzędów, to nie to samo co subiektywne normy uznaniowe ludzi. Do obrzędu, i tradycji się odniosiłem - jasno to sygnalizowałem od początku dyskusji. 

 

Napisz co to za miasto czy miejscowość. Zaraz to zweryfikujemy. Bo niechce mi się wierzyć, że ludzie na różnych ulicach Święto Bożego Ciała uznają za normy jakiejkolwiek rywalizacji. A o tym napisałeś dokładnie!

 

Grzegorz, ludzie czasem może wystawią w oknie obrazek związany ze Świętem, ale to nie są jeszcze Ołtarze.

 

Jeżeli uznamy, że każdy może sobie zorganizować ołtarz w domu i nadać mu rolę usytuowanego i wiarygodnego miejsca kultu - no to mamy bałwochwalczego cielca. Modlić można  się wszędzie. Ale Kościoły są od praktyki obrzędów i tam wyznaczaczamy wszelką instytucjonalną przynależność, a nie w oknie u Iksińskiego. 

 

Ale przecież sam obrazek dewocjonalny w oknie mieszkania nie stanowi problemu. Jeśli wyznacza subiektywny szacunek dla Boga przykładowego domownika.  Lepiej napisz: CO TO ZA MIASTO I CO ZA TRADYCJA? - zweryfikujemy. 

 

Grzegorz, pisałem o tych Ołtarzach w plenerze. No chyba nie podejrzewasz mnie o to, że nie wiem, iż w Kościele jest Ołtarz Główny. Nie brnij- proszę?

 

Ala ma kota a kot ma Ale - czyli mamy w dyskusji pszedszkole.

Co to za miejscowość Grześ, jaka? Przyjedziemy. Tak się składa, że mam znajomych którzy zawodowo odwiedzają liczne miejsca Świętych Przybytków i prowadzą nawet na ten temat znanego bloga tematycznego.

 

Może warto to odnotować i spopularyzować? Przyjadą na pewno. Ustawię was. 

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Kucina Tomku niczego u nas nie trzeba ustawiać, księża niektórzy też próbowali aby ludzie nie budowali dodatkowych ołtarzy - grochem o ścianę. Gdzie leży podstawa tych dodatkowych ołtarzy powiedziała mi 97 letnia sąsiadka, otóż zaraz po wojnie były tu trzy wyróżniające się narodowości, Ukraińcy, Niemcy i Żydzi i to oni w kontrze do wiary katolickiej budowały swoje pojedyncze ołtarze w zależności od wiary jaką reprezentowali. Pytanie dlaczego to przetrwało aż do dzisiaj, może dlatego że te ołtarze są zawsze w tym samym miejscu przy tym samym domu, przy tym samym nawet drzewie. Tomku nie ma tutaj żadnej dysfunkcji wiary katolickiej - dochodzą dodatkowe czynniki narodowościowe, społeczne które w ten właśnie sposób zafunkcjonowały przez lata. Nie mnie to oceniać niech to ocenią religioznawcy - luteranie, prawosławni, judaiści czy katolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam z Majorku, obudziłam się, duża wilgotność, to mi pasuje, nie jest aż tak gorąco, hotel ładnie położony. Wszyscy mówią tutaj po hiszpańsku, nauczę się trochę języka, już do docierają do mnie pojedyncze słowa jak si i te ich rozciągania. Bardzo pyszne owoce, zawłaszcza kiwi, melon, aż się rozpływa z jogurtem. Co tutaj jeszcze jest fajnego, pyszne espresso. @[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] jest tak cudnie, nie do wyobrażenia. Jestem w Alcudii, trochę się poopalałam, woda ciepła morza. Idę taka niebieska ścieżka, po jednej stronie morze, a po drugiej cisy, palmy i piękne wille nadmorskie. Roślinność jest cudna. Ta miejscowość luksusowa, cichutko, mało ludzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dag Jeśli chodzi o "skarby nieodkryte", to wszedłem kiedyś na Sowiej Gorze na małą polankę i zobaczyłem krzaki malin uginające się od malin, ale było ich tyle że więcej było owoców niż liści. Żadnego pojemnika, wreszcie rozebrałem koszulę i do niej nazbierałem parę kilogramów. Zanim doniosłem do domu po plecach mi leciał sok.
 

Pozdrawiam Dag, jak nie dużo trzeba człowiekowi do szczęścia. Garść malin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Nie mam siły prostować już twoich kolejnych wersji Święta. Była klasyczna wersja zdaje się katolicka w tradycyjnym obrządku, i zaproszeniem mnie nawet z twojej strony na procesję, następnie była niby rywalizacja ulic w mieście i w umniejszeniu do roli parafii jako naturalnego organizatora Święta i budowy Ołtarzy (bo to rola każdej parafii), kolejna wersja -->z wnuczką w tle i specerze choć wcześniej miała to być modlitwa, ... a i proszę..  teraz w grę wchodzą ołtarze innych wyznań.

 

Napiszę tylko że Boże Ciało w judaizmie (o którym wspominasz - i różnicujesz do katolicyzmu zatem do jasno określonych tradycji obchodów Bożego Ciała w Polsce i w jakimś tam wymiarze historycznym ) --> brzmi niemalże jak WYZWANIE. Grubo Grześ. 

 

Święta: Purim, Pesach, Chanuka - o takich gdzieś słyszałem w Judaizmie - ale Boże Ciało? To Uroczystość Najświętszego Ciała i krwi Chrystusa. Wiesz czym był Sanhedryn w Jerozolimie? 

 

Dobra Grzegorz. Już kończymy, bo ta dyskusja świadczy po prostu o naszym braku klasy. 

 

Przyjmuję i szanuję twoje zdanie. Niech ono będzie obowiązujące i ostateczne. 

 

Miłego weekendu

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Kucina Tomku niech będzie prawdziwe, ludzie są myślącymi istotami co w ich głowach siedzi ja nie wiem, mogę się tylko domyślać. Ty natomiast nie dajesz ludziom szans na myślenie po swojemu i opisywanie tego co było, co jest i co będzie w przyszłości. Masz patent na nieomylność książkową, encyklopedyczną - a życie leci swoimi ścieżkami bez względu na to kto próbuje ich wepchnąć na swoje toki myślenia. A fot nie będzie bo nie używam komórek i błagam nie pytaj mnie dlaczego, bo co to ma do rzeczy. Nie ma fot... nie ma prawdy?!

 

Pozdrawiam, kończ Waść wstydu oszczędź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Od końca:

 

Jakich fot? Co ty wypisujesz? Ja o foty do @valeria pisałem? Pisze, że na Majorce jest to i moja sugestia do niej. Przecież @Dag o to samo ją poprosiła? 

 

Do sedna twojego komentarza:

 

Ty po prostu drastycznie insynuujesz już w tej chwili jestem pewien!

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Jeżeli wypisujesz i po raz kolejny że ja nie daje szans LUDZIOM na myślenie? Co to za dyrdymały!!!  

 

W tym momencie zaczynam być pewny, że ty chcesz wykreować jakiś konflikt pomiędzy mną a czytelnikiem lub komentującymi. No bo takie dyrektywy o mojej rzekomej i wyfantazjowanej przez ciebie --> WYANTYCYPOWANEJ JEDYNIE W TWOJEJ ŚWIADOMOŚCI chęci kreowania ludzkich poglądów, tu wobec mnie --> są  poniżej pasa.

 

JA CI ku..de TŁUMACZĘ , że coś sobie roisz o mnie w we własnej świadomości A TY WRACASZ PO RAZ KOLEJNY I WYPISUJESZ TE WSZYSTKIE BZDURY! NAWARSTWIAJĄCE SIĘ I ZŁOŚLIWE PERSONALNIE. NO NIE!!!!

 

TUTAJ OD POCZĄTKU W DYSKUSJI odnioszę się do tradycji katolickiej i przebiegu Święta Bożego Ciała w Polsce.

 

TO PARAFIE A CO ZA TYM IDZIE KOŚCIOŁY ORGANIZUJĄ TRASĘ I PRZEBIEG PROCESJI BOŻEGO CIAŁA. I OŁTARZE. ŚWIĘTĄ MONSTRANCJE ksiądz celebrant niesie i STAWIA JĄ NA KAŻDYM OŁTARZU ODMAWIA MODLITWY. TO MUSI BYĆ DOKŁADNIE ZAPLANOWANE I ZREALIZOWANE Z SZACUNKIEM DLA BOSKIEGO WYMIARU WCIELENIA. BEZ PRZYPADKOWOŚCI POWIERZCHOWNOŚCI I BYLEJAKOŚCI. SĄ CZTERY OŁTARZE BO CZTERY SĄ EWANGELIE, CZTERY ŻYWIOŁY I CZTERY STRONY ŚWIATA - EUCHARYSTIA CHCE DOTRZEĆ DO KAŻDEGO CZŁOWIEKA. Zrozum, ogarnij!

 

Tylko to sugerowałem i sugeruję w dyskusji skoro pisałeś o siedmiu ołtarzach -> no to naturalnie zareagowałem.

 

Człowieku jeżeli dalej będziesz insynuował, że ja cokolwiek narzucam ludziom, albo że mój stosunek do nich jest nieodpowiedni --> to się pogniewamy. Bo to już jest złośliwość zaplanowana. Nie wierzę, po prostu nie uwierzę, że możesz być tak ograniczony w logicznym rozumieniu przebiegu dyskusji - jesteś poetą na pewno masz klasę , ale WOLISZ PERMANENTNIE PROWOKOWAĆ! 

 

Piszesz mi że ja nie mam szacunku do ludzi, ja o ludziach nie piszę tylko do twoich komentarzy precyzyjnie się odnoszę. To ty nie masz szacunku dla mnie jako katolika skoro chcesz mi udowodnić, że nie mam prawa reagować jeżeli wypisujesz głupoty o przebiegu Święta Bożego Ciała. Tego nie zauważyłeś, że jest dokładnie odwrotnie. Odnosisz się do mojej tradycji. 

 

Dla mnie UFO może przywieźć tobie kolejnych siedem ołtarzy, i możesz dalej to forsować. Podaj miejscowość- zweryfikujemy, podjadą znani mi promotorzy licznych miejsc kultu Są zawadowcami i szlachetnie to katalogują oraz upubliczniają. Skierować ich na twój blog? To sobie pogawędzicie o faktach. 

 

 

A tu kolejne twoje miraże.

 

"Inne narodowości w kontrze do katolicyzmu? - i jeszcze jakieś antyołtarze w tle? To jest po prostu kuriozum! - Judaizm i Ołtarz Bożego Ciała? Wow! 

 

To Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. Pan Jezus w Wieczerniku w Wielki Czwartek łamał i rozdawał Chleb i Wino - utożsamiając to z Własnym Ciałem i Krwią, którą przelał dzień później za nas na Krzyżu by ludzie zbawieni byli razem z nim. Przecież to rozumiesz - jesteś poetą - masz otwarty umysł i tyle w tobie tolerancji - której - jak sugerujesz - mnie brakuje?

 

Dziś współcześnie utożamiamy te perspektywy o których wyżej --> z Eucharystią a w Boże Ciało pod postacią Przenajświętszej Monstrancji Bóg wychodzi do ludzi na ulice.

 

Chcesz mi wmówić że Judaizm te tradycje kultywuje i stawia  swoje Ołtarze? w dodatku w kontrze dla katolików. Bzdura. Podział kultur. To ty budujesz ANTAGONIZMY. Religie bowiem dążą do wartości ekumenicznych, przynajmniej te o których pisałeś. 

 

a Sanhedryn jako rada w Jerozolimie wysyłała Jezusa od Annasza do Kajfasza aż trafił ostatecznie do Piłata. Rzym stanowił prawo w czasach Jezusa. Jak to się zakończyło z punktu historii - wiemy.  

 

Nie obrażaj też Judaistów bo oni czytają co piszesz łapią się za głowy. Mają własne Święta i tradycje nie muszą i nie stawiają w Polsce antyołtarzy. I nie ingerują negatywnie co do celebracji.

 

Wyhamuj i nie pisz mi bzdur pod tekstem z próbą ustawienia wrogo ludzi do mnie . Na to nie ma zgody!

 

Wyprowadziłeś katolika z równowagi. Na szczęście katolicy mają świadomość ułomności własnej Duszy. 

 

 

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Kucina Wreszcie zrozumiałem o co Ci chodzi, piszesz o katolicyzmie, a ja o wszystkich wiarach jakie tutaj w swoim czasie były, ja je szanuję wszystkie bez wyjątku, jakie w historii tutaj funkcjonowały , bo za nimi stoi człowiek. Taki człowiek jak Ty i ja.

Ciebie argumenty żadne nie przekonają, masz Swoje... książkowe, wyidealizowane, przystające do Ciebie jak koszula na grzbiecie. Rozejrzyj się wokół Siebie, są inni ludzie, nie tylko katolicy. Może chcieli w ten sposób zaprotestować że nie dane im było modlić się w swojej synagodze, cerkwi, więc zbudowali swoje ołtarze w kontrze do istniejącej wiary... która miała wszystko, w tym przypadku cztery ołtarze, więc dlaczego ONI nie mogą mieć... tego jedynego, swojego? Uszanuj kolego żyjacych jeszcze ludzi którzy z atencją i przejęciem mi o tym opowiadają. Ja ICH wysłuchałem, a Ty tylko uszanuj!!!

@valeria A teraz Valerciu napisz o tym wszystkim wiersz i porównaj do naszych krajobrazów, "do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych"... czekamy.

 

Pozdrawiam, miłego wypoczynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

A ja to niby nie szanuję innych od katolicyzmu Wiar? Gdzie to wyczytałeś? W jakim świetle stawiasz te inne Wiary skoro masz dla nich szacunek skoro piszesz tu i teraz insynuujesz, że w perspektywie historycznej w kontrze do KATOLICYZMU W POLSCE stawiały i stawiają inne  więc antyołtarze i przy Święcie Bożego Ciała, które jest nawet dniem wolnym od pracy i ma charakter państwowy?! Przecież w Polsce zawsze panowała tolerancja wyznaniowa. Są w Polsce Synagogi, Cerkwie a inne wiary i mniejszości narodowe szanują katolicyzm i  wszyscy wspólnie wypowiadają się w duchu EKUMENIZMU. Ba. Oglądałem Uroczystości w Polsce, które były ekumeniczne. Obchody rocznic w Auschwitz i inne. Zmiłuj się nad sobą i nie dziw - że reaguję. Dopisujesz kolejne absurdy. To już Himalaje!

 

Spotkamy się w Sądzie kontynujesz insynuacje co do mojej osoby. Tak nie może być. 

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

TU WYŻEJ CYTAT Z TWOJEJ WYPOWIEDZI, gdzie wyraźnie insynuujesz KONTRY?????? mniejszości narodowych w Polsce do katolicyzmu, katolików i Polaków. To tak gigantyczny absurd jakiego nie słyszałem u nikogo! 

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majorka się jeszcze nie podniosła po pandemii, część hoteli zamknięta i puste domy :) co mnie uderza ta ich uprzejmość, turysta może czuć się bezpieczny na ulicy, bo widzę, że zatrzymują się dużo wcześniej , gdy ktoś chce przejść:) dużą wagę przywiązują do ludzi:) kwitną werbeny, skamieniałości 

Gdy podchodzę do baru, pani z uśmiechem do mnie, ze to już jest i może mi podać:) na każdym kroku uprzejmość, to jest niesamowite wręcz. Jak cudnie, gdy małe dzieci biegają w kółeczku i mówią w różnych językach szczęśliwe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...