Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

"W imię ojca i syna... "*


grzegorz-kot67@o2.pl

Rekomendowane odpowiedzi

@Tomasz Kucina Tomku zakładam że to tylko dyskusja akademicka, Ciebie trzyma przy bogu katolickim... co? Tradycja rodzinna? Oj Tomaszu to chyba trochę za mało, a gdyby rodzice, dziadkowie się mylili, robili to z wyrachowania, to co?

Ty też chcesz to kontynuować? Ale tak wcale nie musiało być, bo wiara jest subiektywna. Tak, różaniec jest dla mnie symbolem, ale jest także krzyż, Trójca Przenajświętsza i wiele innych dewocjonaliów. Dlaczego napisałem o różańcu, a no dlatego że mamy go w domach na co dzień. Obserwowałem swoje życie rodzinne i nie tylko i zauważyłem wielki szacunek do tego elementu wiary. Był lub były w wyznaczonych miejscach w domu, wisiały przy domowych ołtarzykach, obrazach Świętych itp. Pamiętasz Świętą Inkwizycję, handel sztucznymi relikwiami który kwitnie do dzisiaj, kto to robi lub robił? Tak, tak przedstawiciele Twojego kościoła katolickiego, a pedofilia w kościele - nie wstydzisz się tego? Ja to raz na zawsze rzuciłem, mam Boga któremu zaufałem, nie ubranego w ludzkie szaty... słowem mój - jedyny.
 

Miłego dnia Tomaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beta_b Betko bo jest to mantra, pewien symbol w innych wiarach też takie były, nawet w pogaństwie, gdzie zabijano małe dzieci i składano w ofierze. Problematyczne jest to "odwrócenie myśli" - no bo po co odwracać komukolwiek myśli jak jest nasz i odmawia różaniec. Gdyby podsuwano wierzącemy inny atrybut,innej wiary to rozumiem. Ci co mają różaniec w ręku robią to w określonym celu, żeby pogłębić wiarę, nawet jak w założeniu ta wiara jest zła, błędna czy nieakceptowalna przez większość. Betko można by tak godzinami, ale powiedz, po co?

Dziękuje za miłe słowa o moich rymach okalających, piszę z tymi rymami ponieważ są najtrudniejsze, a ja lubię niestandardowe wyzwania.
 

Pozdrawiam, pięknej pogody za oknem życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] Z odwróceniem myśli - chcę powiedzieć, że gdy przychodzi myślotok, połączony z emocjami np. z lękiem, złością, żalem itp. (nie (mówiąc o natrectwach) fala myśli własnych zalewa - mechaniczne odmawianie pacierza wycisza. Dla wierzących to może być wsparcie z nieba, dla reszty forma medytacji, przesunięcie uwagi na inny obszar. "Mechanicznie" jako przenośnia, samokontrola/samodyscyplina umysłowa. bb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, jeszcze tylko ten jeden komentarz z mojej strony, bo robi się stromo między nami, a tego nie pragnę...

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Nie Grzegorz, nie akademicka. To swobodna, niezobowiązująca, nie narzucająca się nikomu pogawędka pod wierszem

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Tak wiara jest subiektywna. Zgadza się. Mój kierunek katolicki to wolna wola, świadomy wybór i szacunek do tradycji. Nie zakładam nawet, że moi antenaci mogliby się tu mylić. Subiektywność wynika przecież z własnej woli. Więc wszystko tu jest uzasadnione --> wynika z moich decyzji. 

Rozumiem. różaniec traktujesz tylko jako przedmiot „dewocjonalny”. Po prostu w zbyt oczywistym wymiarze potraktowałem twój utwór. Bowiem zasugerowałem się twoimi odpowiedziami na sugestie komentujących. Głównie odpowiedzią na komentarz Waldemara, sądziłem, że odpowiadasz realistycznej perspektywie - okazało się że jednak nie. Ok. PRZYJMUJĘ DO WIADOMOŚCI

Na ziemi, to Jezus założył Kościół Apostolski a Kościiół Rzymsko-katolicki jest kontynuatorem tych zasad, wszak Papież KK jest namiestnikiem Świętego Piotra. Inkwizycja nie jest moim sumieniem wiary. Inkwizycja to historia kościoła, ja w historię nie wierzę, wiarą dla mnie jest kanon. A kanon to niezmienność praw wiary. I ustanowionych zasad i przykazań Boga i nauk Syna Bożego. Mylisz historie z wiarą. To niezależne pojęcia. 
Współcześnie W moim Kościele ja nie słyszałem by ktoś handlował relikwiami. Relikwie w Kościele są wystawiane i powszechnie dostępne, czasowo (w zależności od potrzeb), lub dostępne bez ograniczeń. 

Mam się wstydzić za PEDOFILI? NIECH SAMI SIĘ WSTYDZĄ ZA WŁASNE CZYNY! Pedofilia w kościele jest największym złem, i z tym kościół powinien walczyć. Natomiast to  że to zło istnieje to nie oznacza że ja NIE MAM SZANOWAĆ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO JAKO INSTYTUCJI STRZEGĄCEJ KANONU WIARY. TO ZNACZY PRAWA I PRZYKAZAŃ. Pedofilia w kościele dotyczy ludzi a nie instytucji kościoła. Nie bronię pedofili w kościele. Skoro minęli się z powołaniem powinni wziąć odpowiedzialność, nie ja jako statystyczny katolik muszę tym obarczać sumienia. Ale pedofilia jest przecież dokładnie w każdym innym zawodzie, i o tym się nic lub mało mówi. Jest tylko problem ludzi w kościele, gdzie indziej problemu nie ma. I to wydaje się mnie niesprawiedliwe, że tak li tylko się to zło analizuje. To musisz chcieć zauważyć. Pedofil może równie dobrze być twoim kolegą z pracy. Jeżeli przykładowo się stanie, to mają zamknąć cały interes u ciebie? Od egzekwowania prawa w kościele i w ogóle prawa ja nie jestem. Więc to nie jest do mnie twój punkt widzenia. Nie oznacza to, że Instytucja Kościoła w zakresie kanonu wiary ma u mnie budzić wątpliwości. Nie! Uważam, tu osobisty punkt widzenia. Że nie ma takiego „sita” które zagwarantowałoby stu procentową skuteczność w rozwiązaniu problemu, na ale skutecznego „sita” nie ma w innych dowolnych zawodach świata. 

 
PODSUMOWANIE:

Grzesiek, w pierwszym komentarzu ja wypowiedziałem się tylko co do możliwości  wykorzystania przez Boga narzędzi w postaci znanych nam praw fizyki  w PRAPRZYCZYNIE WSZECHŚWIATA, CZYLI CO DO JEGO NARODZIN. Napisałeś wiersz pod którym w komentarzach próbuje się ciebie podważyć, podważyć twój punkt widzenia, że to Bóg stworzył wszechświat, ba sam snujesz takie przemyślenia, gdzie wielki wybuch ustawiasz naprzeciw Bogu. Komentujący pod twoim wierszem wyczuli zwietrzyli tu pole do skrytykowania twojego punktu widzenia - co do omawianej praprzyczyny wszechświata - i przy okazji skrytykowania twojego tekstu, stawiając tezy - że nauka przeczy Bogu. Próbowałem trochę ciebie wybronić z tej sytuacji. SZKODA ŻE TEGO NIE CHCESZ ZROZUMIEĆ - tylko mnie antagonizujesz. No ale w podziękowaniu dostałem twoją krytykę moich subiektywnych perspektyw rozumienia wiary. DO KTÓRYCH MAM PRAWO. Za ten permanentny kierunek twoich antagonizmów więc już teraz podziękuję. I kończę dyskusję pod tym tekstem. 
 

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Kucina Bardzo było mi miło Ciebie wysłuchać, proszę Cię tylko o jedno, otóż mnie nikt nie musi bronić, zrobię to sam, ja adwokatów nie potrzebuje. Po tematach tylko się prześliznąłeś, gdzie zło - to nie ja i nie mój kościół. Kościół i historia... toż to rozbieżne tematy, nie mające nic ze sobą wspólnego. Czyżby hipokryzja Tomaszu? O to Cię nie posądzałem. Wiesz ile zła ta instytucja zrobiła w historii właśnie, mam o tym nie pamiętać... zabraniasz mi? Jak to się nazywa hi...hi... no tak znów ta hipokryzja, zło nie ja, to oni. A wierni siedzą w bagienku od lat, ba od wieków.
Wierzę w Boga i nikt mi tego nie zabroni... nikt absolutnie nikt, nie wciśnie mnie do żadnej wiary malowanych bożków.
Naliczyłem ich już około tysiąca, a który stworzył świat? Może mi powierz? A może to wyścigi na bogów który lepszy, który najwięcej ściągnie do siebie wiernych. Twoja wiara przoduje, masz satysfakcję - 33,43 % - wielkie chrześcijaństwo z krwią na rękach. Na szczęście inni są jeszcze gorsi, konkurencja jak na giełdzie nowojorskiej. a duszyczki piskliwie potakują i dają datki, które są sednem sprawy.

Pozdrawiam, po co ja to piszę, jeszcze mój jedyny Bóg się na mnie pogniewa i mnie skasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Grzegorz, ty mnie chcesz przeciągnąć po wszystkich epokach i ciągle w polaryzacji do Wiary katolickiej. W polaryzacji krytycznej. A przecież sam napisałeś ten tekst o sprawach "wyższego pułapu" - a teraz ja mam się bronić pod twoim wierszem z zakresu własnych estetyzmów co do katolicyzmu? To nie jest jakieś nadużycie? Co ja zrobię, że tak czuję świat. To nie mam prawa być formalnym katolikiem, bo tobie katolik, ksiądz, kościół jako kanon nie odpowiada. Odpowiedz mi tylko na to pytanie? WOLNO MI CZY NIE DO CHOL..Y?!

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

 

PRZECIEŻ CAŁY PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE JA CI WIARY W TWOJEGO SUBIEKTYWNEGO BOGA NIE ZABRANIAM, TO TY CIĄGASZ BOGA KATOLICKIEGO PO WSZYSTKICH LUPANARACH. CO CI SIĘ WYKLUJĘ W GŁOWIE NEGATYWNEGO TO W TYM SZUKASZ PORÓWNAŃ DO KATOLICYZMU. 

 

To nie widzisz, i nie rozumiesz, że ja mam też subiektywny punkt widzenia i walisz w moje wartości estetyczne. Pisz o treści swojego utworu - A NIE O MNIE OPOWIADASZ. A JA SIĘ BRONIĘ. TO TEN SYBIEKTYWNY BÓG CI PODPOWIADA DO UCHA, BYŚ PISAŁ O MNIE? Jakieś przewartościowanie zasad komentowania tu stosujesz. 

Edytowane przez Tomasz Kucina (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Kucina Tomku mój "subiektywny" - ufff ,Bóg - jak piszesz, podpowiada mi że bronisz czegoś czego obronić się nie da, pisałem o tym przed chwilą pod Twoim wierszem i nie będę się powtarzał. Ludzie zaczynają się ateizować, uciekają od chrześcijaństwa, zwłaszcza protestantyzmu, wiesz że Niemcy kiedyś protestanckie, teraz już są w większości ateistyczne. Taki mamy klimat. Lepiej w nic nie wierzyć niż dostawać baty we własnym kraju od uchodźców islamskich - sprytne nie.


Dobranoc, religijnych snów Ci życzę o diabełkach i aniołkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@valeria Valerio, trafnie to ujęłaś... Bóg jest w nas, tylko czy wszyscy mają tego świadomość, kreujemy Jego wizerunek u innych, nawet tego nie wiedząc. Wyręczmy go w naszym postępowaniu, w naszych uczynkach... chcemy być lepsi, tylko odwróćmy sytuację dlaczego inni chcą być gorsi?

Miłego dnia Valerio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@valeria Ale gdyby Mu nie przerwać, toby nas zagadał, a gdzie czas na życie? Mój Bóg ciągle milczy, nie powiedział do mnie ani słowa, chyba robię wszystko dobrze, jak myślisz?

 

Miłego wieczoru, dzisiaj znów będę z nim rozmawiał... o życiu, o rodzinie, o nas tu na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @befana_di_campi   I jeszcze jedno, proszę łaskawej pani, głosowałem przeciwko wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, więc: mam czyste sumienie i nie muszę brać odpowiedzialności za wybory innych osób, więcej informacji pani znajdzie w moim wierszu pod tytułem: "Duch" - nie lubię praktyki błędnego koła, inaczej: śmiertelnej - rutyny, czy naprawdę jest sens to samo w koło wiercić, przecież to nie jest idea twórcza, tylko: wtórność...   Łukasz Jasiński 
    • bułka masło ser w środku i plasterek cienki szynki sos czosnkowy tak po trochu i cebulki odrobinki   teraz wszystko razem podgrzać by przytopić ciutek serek wiersz przepyszny uczta godna choć podtekstów jest niewiele  :)
    • @befana_di_campi   O! Właśnie! Bardzo dobrze! Otrzymuje pani szóstkę! I według niego: Europa miała być Europą Wolnych Ojczyzn, a jak widać: Europa idzie w stronę federalizacji - ku państwu europejskiego, jeśli chodzi o mnie, to: jestem pogańskim racjonalistą - libertynem i intelektualnym biseksualistą - uniwersalnym, mówiąc wprost: wolałbym inaczej - kawa na ławę - klapsa w tyłek i sytuacja będzie jasna, jesteśmy ludźmi i nie powinniśmy naśladować braci mniejszych - robić gody, podchody i gody, a jeśli już, to: na moich zasadach - prowadzić grę strategiczną, która polega na badaniu charakteru, czytać mowę ciała, patrzeć prosto w oczy, robić aluzje, wodzić za nos, stosować psychomanipulację, badać dostępność lub niedostępność, wyciągać z zakamarków serca tajemnice, odgrywać rolę osoby dominującej lub uległej i zaglądać do portfela - to wszystko zwiemy ładnie: miłością...  Kończąc: moją wizję Polski znajdzie pani tutaj pod tytułem - "Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Narodowej".   Łukasz Jasiński   @befana_di_campi   Jeśli pani nie rozumie, to: przykro mi - nie mój problem, a zresztą: moje trzecie imię - to: Jan (od bierzmowania), dodam: dwanaście gwiazdek również dobrze może oznaczać dwanaście pokoleń izraelskich (plemion koczowniczych), miłego dnia...   Łukasz Jasiński 
    • Otwórz umysł A potem niech twoje serce (Pragnie bardziej)   Letnich westchnień I miłosnych uniesień   Tak bardzo oddanych Bliskiej osobie   I nawet nocą przyjdzie do mnie Naga piękność    A jej ciepły oddech Zostanie na mojej skórze    
    • @Łukasz Jasiński Nie "aureoli" a korony z gwiazd dwunastu (wizja św. Jana z jego Apokalipsy). Jednym ze współzałożycieli Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej był Alzatczyk Robert Schumann, kandydat na ołtarze...   
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...