Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Zgłoś



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Łukasz Jasiński trzeci wers ma 13 sylab (1+4+2+2+4), ale końcówkę tego wersu faktycznie mogę poprawić. Dziękuję. 
    • @Bożena De-Tre prosty, ale smutny tekst, zwłaszcza  z tymi wspomnianymi  pseudoprzyjaciółmi , którym się „ opłacało” wisieć przy  PL - ce… Mialam szczęście, dbać w życiu pomimo emigracji, o własne przyjaźnie i dostałam masę wsparcia, gdy zaczęła się chwilowa obsuwa z powodu ludzkiej zawiści ( zhakowano mi komputer, gdy wspomniałam o chęci wydania tomiku; zhakowano w moim kochanym Krakowie, który jest jak miłość i nienawiść razem wzięte, ha, ha). Liczy się jednak tylko to, co trwa , o ile jest wartościowe.   ( Może gdyby Pl ka bardziej dbała o swoje przyjaźnie z przeszłości, z czasów szkolnych - stałoby się inaczej

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Generalnie, gdy patrzę po znajomych - to właśnie najszczersze są i najtrwalsze u ludzi - znajomosci szkolne. Tam interes niczego nie przeniknie …ot, porady;)
    • A ten powyższy tekst, który stworzyła Autorka: jest mieszaniną sonetu francuskiego i angielskiego - według mojej skromnej wiedzy, dwie pierwsze zwrotki opisują daną sytuację - widzianą oczami Podmiotu Lirycznego, dodam: sonety z reguły posiadają charakter tragiczny i antyromantyczny, natomiast: dwie ostatnie zwrotki bywają lirykami - refleksją, wyrażają one osobisty stosunek do zaistniałej sytuacji, sam tytuł świadczy o tym, iż Podmiot Liryczny jest osobą wrażliwą i głęboko - empatyczną...   Niebo szkarłatnie spuchłe, szaro spopielałe Przegląda się w odłamkach szkła i porcelany,   Tutaj wszystko w sensie formalnym jest jak najbardziej prawidłowo: wersy są trzynastozgłoskowe ze średniówką - (7/6). Spogląda na stłuczone filiżanki małe   Trzeci wers już zgrzyta w sensie zgłoskowym - dwanaście, inaczej: trzeci wers jest po prostu dwunastozgłoskowcem, trzeci...   I pluszowego misia - uszko oderwane.   Czwarty wers: brak rymu, a nie lepiej - oderwany? Porcelany/oderwany - tutaj jest rym - wszystko zależy od Autorki.   Rozbierając jakikolwiek tekst na pierwsze czynniki - robiąc merytoryczną krytykę - zajmuje to dużo czasu, szczególnie: człowiek musi wtedy używać ogromnego wysiłku psychicznego - intelektualnego, kończąc: życzę pani zdobycia jak najwięcej Czytelników podczas jesiennych wieczorków poetyckich w różnych bibliotekach - tam we współczesnym świecie jest miejsce dla poezji - mowy wiązanej.   Łukasz Jasiński 
    • @Andrzej_Wojnowski Cudowny wiersz! Życiowy, klimatyczny, miło się czytało. Pozdrawiam serdecznie!
    • @Leszczym :))), dwóch książek serdecznie gratuluję ! Tak, repertuar bywa ograniczony, zwłaszcza soliści kręcą się wokół tego co jest ich „ przebojem”, jednemu leży romantyka, innemu klasyka… Ale to ich prawo, aby pokazywać swoje mocne strony; wreszcie tego się oczekuje.  Muzyków wszechstronnych na wysokim poziomie, wcale nie jest wielu, a eksperymentowanie - wybacza się tylko wybitnym, ( takim w klasyce jak Steven Isserlis) który sięgał po różne kierunki i ma szerokie spectrum utworów.  Gdy grymaszą w orkiestrze, to co jakiś czas musisz się uczyć nowych utworów, choc taki wyjadacz jak mój małżonek, większość rzeczy już grał, ale muzykę współczesną, musisz wciąż poznawać... Ach, co do wokalistów i znajomosci tekstów - ci naprawdę dobrzy, interpretują tak, że prawie się to zrasta z muzyką. Bardzo podziwiam moją koleżankę, znaną śpiewaczkę, u której modelowanie napięć podczas śpiewu - determinuje tekst, to piękne, wzrusza mnie za każdym razem…wówczas łatwiej się uczyć słów, sądzę… pozdrawiam ciepło  i ciesz się życiem, mniej definiuj ;)))
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...