Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Jak odnosić pożytek z rozważania Biblii


Rekomendowane odpowiedzi

W przeciwieństwie do definicji konia ("koń - jaki jest każdy widzi"), czegoś takiego nie można powiedzieć o Biblii. Nawet to co wiadomo o niej z Wikipedii *, nie odpowiada całej prawdzie. Krąży o Niej wiele nieuzasadnionych opinii. Najlepiej jest ją codziennie otwierać i czytając rozważać jej treść, gdyż nie sposób ją ogarnąć w dzień jeden. Po wiekach, dla wygody w odnajdywaniu zawartych w niej wypowiedzi została podzielona na 66 mniejszych ksiąg, te zaś na rozdziały (wyjątkiem jest Księga Psalmów, w której każdy psalm to swego rodzaju rozdział) a w rozdziałach ponumerowano poszczególne sformułowania (najczęściej odrębne zdania), czyli wersety. Przyjęły się dwie metody zapisu odsyłaczy. Pierwszy z nich, po nazwie jednej z 66 mniejszych ksiąg podaje numer rozdziału i po dwukropku numer wersetu. Drugi, po nazwie jednej z 66 mniejszych ksiąg podaje numer rozdziału a po przecinku(ach) numer wersetu. Ponieważ bardziej czytelny jest pierwszy sposób zapisu odsyłaczy, więc jest najczęściej stosowany - konsekwentnie tego sposobu zapisu odsyłaczy trzymają się Świadkowie Jehowy - np.: Rodzaju 1:1 oznacza pierwszą biblijną księgę Rodzaju, rozdział 1, wierset pierwszy. Oprócz uwzględniania sposobu zapisu (odnotowywania) konkretnych wypowiedzi biblijnych, rozważając je warto szukać w nich odpowiedzi na ponawiane stale pytania:

Co dana wypowiedź mówi (zwłaszcza w odniesieniu do Boga Jehowy i Jego Syna, Jezusa Chrystusa - Jana 17:3, 17).

Jak dana wypowiedź łączy się z innymi, w danym temacie (zagadnieniu) a w szczególności jak łączy się z orędziem zawartym w Biblii.

Jak to, co pojąłem mogę zastosować w swoim życiu.

Jak daną wypowiedź wykorzystać do pomagania bliźnim.



[center]Słowo twoje jest lampą dla mej stopy i światłem na moim szlaku
Pslam 119:105[/center]

* http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia

W dniu 07.12.2014 r. o 14:50 po raz pierwszy zauważyłem, że administrator (lub jego moderatorzy) po raz kolejny bezpodstawnie ograniczyli moją wolność słowa, wyrażanego również w tym serwisie. Oto komunikat, który ukazuje się ilekroć usiłuję zamieścić w serwisie www.poezja.org mniej czy bardziej artystyczną wypowiedź:

[color=red]Zostal nalozony ban na to konto.

Ban wygasa za 36693 sekund.

Wiadomosc od moderatora: to portal poetycki, a nie teologiczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...