Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Nieznany wiersz Gałczyńskiego i innych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Piszę na forum z nadzieję o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwestii dotyczącej wiersza Gałczyńskiego. Wpadł mi w ręce pewien zeszyt z 1918 roku. Jest to rękopis zawierający teksty kilku wierszy patriotycznych. Pierwszy z nich zatytułowano: "Polka" i jako autora podano Konstantego Gałczyńskiego z datą 20. VII. 18. Z tego co się orientuję pierwszy zachowany wiersz Gałczyńskiego pochodzi z 1919 r. Następnym wierszem jest "Chłopaczek nad Wartą" Pauli Wężykównej, również nie znany do dzisiaj, dalej znana "Pieśń o domu" M. Konopnickiej oraz "Wicher" Józefa Gałuszki tego wiersza również nie udało mi się znaleźć w jego twórczości. Ostatni wiersz to "Gramatyka" Wł. Syrokomli.
Wydaje mi się, że jest to dosyć interesujące i proszę o komentarze i opinie na ten temat.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

@Agnieszka_Horodyska
Wiersz Gałczyńskiego oceniała jego córka p. Kira i jednoznacznie nie potrafiła stwierdzić czy to jest jego styl czy nie. Osobiście uważam, że są to autentyczne wiersze bo po co ktoś miałby napisać wiersz i jako autora podać kogoś zupełnie wtedy nieznanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Grzegorz_Glapa
Nie znam się za bardzo na tych sprawach, pewnie to się sprawdza, ale zawsze ktoś mógł sfałszować datę?
Ale super, że to córka Gałczyńskiego czytała, ta której życzył (chyba) uliczki do nieba i cierpienia dla serca. Nawet jeśli nikt się nie zgodzi z Tobą, to masz skarb.
http://galczynski.kulturalna.com/a-6644.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...