Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki
Wesprzyj Polski Portal Literacki i wyłącz reklamy

Szczoteczka


PaULA-nowa

Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


To w takim razie jeszcze dodam, że przecinki w zdaniu złożonym stawia się między zdaniami składowymi - zamiast kropki, np.:
"Ola zbytnio nie lubiła małego Szczoteczki, (koniec zdania składowego
bo mamusia nim kazała myć ciągle ząbeczki."
W zdaniach pojedynczych natomiast między tymi częściami zdania, które odpowiadają na te same pytania., np.
"Pewna szczotka, mała zmiotka, miała ciut syneczka," - (kto/co?) - pewna szczotka, (kto/co?) - mała zmiotka..."
Przecinkami oddziela się różne wtrącenia w tok zdania, np. wykrzyknienia, partykuły, zwroty bezpośrednio do rozmówcy i wszelkie inne wtrącenia, o ile nie są w nawiasach lub między myślnikami:
"Matuś moja, masz ty rację,"
także, gdy wtrącenie jest wewnątrz zdania albo na końcu:
"masz ty, matuś moja, rację"
"masz ty rację, matuś moja"
Nie stawia się jednak przecinków przed spójnikami: i, oraz, albo, lub, czy, bądź, ani.
Ot, i cała filozofia. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.


To w takim razie jeszcze dodam, że przecinki w zdaniu złożonym stawia się między zdaniami składowymi - zamiast kropki, np.:
"Ola zbytnio nie lubiła małego Szczoteczki, (koniec zdania składowego
bo mamusia nim kazała myć ciągle ząbeczki."
W zdaniach pojedynczych natomiast między tymi częściami zdania, które odpowiadają na te same pytania., np.
"Pewna szczotka, mała zmiotka, miała ciut syneczka," - (kto/co?) - pewna szczotka, (kto/co?) - mała zmiotka..."
Przecinkami oddziela się różne wtrącenia w tok zdania, np. wykrzyknienia, partykuły, zwroty bezpośrednio do rozmówcy i wszelkie inne wtrącenia, o ile nie są w nawiasach lub między myślnikami:
"Matuś moja, masz ty rację,"
także, gdy wtrącenie jest wewnątrz zdania albo na końcu:
"masz ty, matuś moja, rację"
"masz ty rację, matuś moja"
Nie stawia się jednak przecinków przed spójnikami: i, oraz, albo, lub, czy, bądź, ani.

Ot, i cała filozofia. :)

Dziękuję Oxywio za czas jaki mi poświęciłaś, aby przedstawić jak się ma sprawa z interpunkcją, trochę i tak dla mnie to lekko czarna magia, ale będę czytać po kilka razy aż zrozumiem. Trochę już wniosłam poprawek dzięki Tobie. Oxywio mam jeszcze jedno pytanie, napisałaś, że przed i nie stawia się przecinka, a w Twoim zdaniu- Ot, i cała filozofia jest, czy to są jakieś wyjątki? Pozdrawiam serdecznie:)))



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego, że "ot" jest partykułą, która nie należy do zdania, tylko występuje jako wtrącenie przed zdaniem, natomiast w tym wypadku "i" nie spaja żadnych zdań ani wyrazów - nie pełni tu funkcji spójnika, tylko drugiej partykuły. Całe wyrażenie: "ot, i" jest tutaj zlepkiem partykuł, między którymi stawia się przecinek.
No widzisz, trochę to skomplikowane. ;)
Ale można w końcu nabrać wyczucia. Tylko trzeba pamiętać o tych przecinkach i starać się je stawiać, gdzie trzeba. Naprawdę można się tego nauczyć, wierz mi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Pozwolę się pod tym podpisać. Doceniam pomysł, ale... chyba przekombinowałaś...
Ale - nie ma złego, co na dobre nie wyjdzie.
Pozdrawiam :)

Lubię szczerość:) ona mnie uczy, dlatego serdecznie dziękuję za taką opinię.
Pozdrawiam serdecznie:)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...