Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

wściekłość


Rekomendowane odpowiedzi

dziś będzie wulgarnie - uprzedzam lojalnie



Nie wiem, naprawdę kurwa nie wiem, co mam mówić. Dałem dupy w życiu, niech mi pan w to uwierzy, doktorze. I nie mam zamiaru dać się panu wyciągnąć z tego dołka - powinienem w niego się jeszcze bardziej zagłębić. Chcę, muszę być kurwa cyniczny. Muszę! Nie mogę z dobrego serca wybaczać, nie wybaczę staremu, powinien gnić na cmentarzu.

-- Dobrze mi tak, bez bliskich gnijących na cmentarzu - tak mówił Krystian, gdy odwoziłem go do jego dziewczyny. Przeprowadził się do dziewczyny w wieku dwudziestu lat, wyobraża sobie pan? Nie, nie była to żadna dojrzała paniusia. To była jego Aneta, niskie dziewczątko, które wtedy z nim studiowało. Żałuje, że nie poznałem jej lepiej.

Gdy dojechałem do domu ciotki Zeni, zastałem ją w połowie kłótni z jej synem. Krystian się nie darł, tylko metodycznie uniesionym głosem wypominał swojej matce całe życie. Ostatnio jej zaborczość względem synka objawiła się tym, że zabroniła mu się spotykać z Anetą, z dnia na dzień, nerwowo, z nożem kuchennym w dłoni. Teraz, przed chwilą, w nawrocie depresji, powiedziała mu, że jest adoptowany. Darł się, że czuł to przez całe życie, jakby instynktownie wiedział, że koledzy słusznie traktowali go "jak gówno" ( cytat ) Gdyby miał ojca, nazywałby on Krystiana ciotą. Tak robią ojcowie, starają się "utwardzić" człowieka.
Widziałem w jego oczach, że nie chce znać prawdziwych rodziców - miał to w dupie. Poprosił mnie bym go odwiózł na Brynów * do jego dziewczyny. Zgodziłem się. Jechaliśmy krótko - podziękował mi za podrzucenie.

Nie chciałem wracać do ciotki, nie wiem dlaczego. Spacerowałem w centrum Katowic. Trafiłem na cmentarz ( a propos - pomyślałem ) Wokół mnie, w świetle słońca, błyszczały nagrobki z wypindżonymi jak tabliczki na dzwiach biur nazwiskami; Zimmerman, Schroder. Przeszedłem przez cmentarz powoli, starając się zdobyć na jakąś głębszą refleksje na temat śmierci. Gówno! Cynikom to nie wychodzi. Szedłem i szedłem, aż zauważyłem olbrzymi, błyszczący gmach -biblioteki śląskiej- i przypomniałem sobie, że pracuje tam jeden z moich starych kumpli, Rafał. Odwiedziłem go. Pokazał mi urządzenie, które czyta książki niewidomym. Wracając samochodem do domu ciotki ( minęło około czterech godzin ) zastanawiałem się cynicznie ( żartowałem sobie, che, che ) czy niewidomi słyszą potem ten czytający, elektroniczny głos, jako głos ich sumienia. Zabawne, prawda?

Zaparkowałem pod blokiem i powoli zbliżałem się do klatki, obserwują zielono-białą kosteczkę pokrywającą płytę tego wielkiego, piętrowego inkubatora dresiarzy. Powoli szedłem marszcząc brwi, gdy minął mnie i potrącił w przejściu między ławkami jakiś zdyszany, chudy człowieczek z rozbieżnym zezem.

- Ma...ma....co? c? - wybełkotał.
- Co ? - odparłem piskliwo-retorycznie.

Czułem, że go gdzieś wcześniej spotkałem, ale szybko zniknął mi z oczu.
Drzwi mieszkania ciotki były otwarte. Nie zapomnę tego, bo takiego widoku nie da się z niczym porównać. Gdy wszedłem do kuchni, leżała z siną i krwawiącą twarzą na linoleum. "Masz krewnych na cmentarzu, gówniarzu" - pomyślałem, by zaraz potem żałować Krystiana. Pomyślałem, że wróci. Nie wrócił już nigdy. Zadzwoniłem po Policję. Relacjonowanie takiej zagłady domu nie było przyjemne. Koszmar. Tłumaczyć coś takiego Policji, to jak tłumaczyć absurdalny humor idiocie. Jednak skończyłem tego samego dnia. Musiałem wypierdalać z tego miasta.

Czy ja to przeżyłem? Niech pan to kurwa wymarze.



* dzielnica Katowic, niedaleko znanej Kopalni "Wujek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...odwiozłem do dziewczyny... przeprowadził do dziewczyny - może do niej będzie lepiej. Fajnie, że to ciągniesz. Wulgaryzmy może i niepotrzebne, chyba, że boh wpada w zadęcie i nerwy mu puszczają, ale niby nie ma powodu. Sam nie wiem. Poprzednie kawałki trochę lepsze. Katowice to teżdla mnie miasto sentymentalne... fajnie się o nim czyta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        @Rafael Marius :) w sumie...ja też lubię, zwłaszcza w połączeniu z bujną roślinnością lecz... gdyby te wszystkie zwierzęta uciekły z niewoli...strach się bać;) Dzięki:)       @jan_komułzykant  Dziękuję bardzo   (nie chcę napisać gorąco, bo dziś to byłoby niewłaściwe - 35stp.!)           @Marek.zak1 :))) Dzięki i również pozdrowienia      @agfka :)    
    • sympatyczny obraz, z nostalgią w tle… Chętnie się czyta teraz takie migawki. Stylistycznie jeszcze dopracowałabym tekst, bo lirycznie trochę mało się dzieje pomiędzy zdaniami, nie wszystko też jest jasne jeśli chodzi o specyfikację miejsca (jej ( latarni) kamienne schody ), a po zdobyciu schodów - dziewczyna i chłopak nagle : są rozsypani piaskiem (  ?), myślałam, że są już na szczycie latarni… takie nieścisłości troszkę burzą tekst, pozdrawiam miło.
    • @Amberporannie, kanikuła kojarzy z rosyjskim, wakacje jednak polskie są. 
    • Szept bohaterów z przeszłości… Niosąc się znad kart podręczników historii, Dotykał w dzieciństwie naszej wrażliwości, Ucząc miłości do dziejów ojczystych… Gdy w budynkach szkół starych z sypiącym się tynkiem, Młode nauczycielki swej pracy oddane, Tak wielu z nas odmieniły życie, O historii ojczystej ucząc wciąż pięknie…   Gdy pośród radosnego dzieciństwa chwil beztroskich, Serdecznymi słowami ambitnej nauczycielki, Tak bardzo po temu zachęceni, Zatapialiśmy się w świat zamierzchłej przeszłości… A przepięknie wydanych historycznych powieści, Kolejne z zapałem przewracając karty Bacznie śledziliśmy bohaterów ich losy, Odmalowując je pędzlem dziecięcej wyobraźni… By długimi księżycowymi nocami, W bezdennej snu otchłani skrzętnie ukryci, W czytelniczych emocjach wciąż zatopieni, O ukochanych bohaterów przygodach śnić...  

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        Szept bohaterów z przeszłości… Gdy snem znużone przymkną się powieki, W szaty słów barwnych się przyoblókłszy, Aż po najodleglejsze świata zakątki, Muśnięciem niewidzialnej swej dłoni, Dotyka długimi nocami rozbudzonej podświadomości, Śpiących snem kamiennym milionów ludzi, By snem otulone emocje poruszyć…   By poprzez snów barwne obrazy, Opowiadać o losach partyzantów niezłomnych, Którzy w godzinie życiowej próby, Wzorem swych przodków przenigdy nie zawiedli… Z bezwzględną walką o niepodległość Ojczyzny, Mężnie niegdyś spletli swe losy, Z tlących się z wolna zalążków konspiracji, Tworząc kolejne zwarte oddziały… A pod osłoną rozległych lasów i borów, Gdy zabrzmiał praojców złoty róg I nastał upragniony czas odwetu, Brali zemstę na znienawidzonym wrogu…     Szept bohaterów z przeszłości… Choć ludzkim uchem pozornie niesłyszalny, Zarazem tak poruszający i tajemniczy, Dotyka strun naszej wrażliwości… Każdej smolistej bezchmurnej nocy, Przypominając o tamtych czasach okrutnych, Gdy mroki bezwzględnych dyktatorów duszy, Rozpleniając się glob cały niemal spowiły…   Gdy świat zalała powódź nienawiści, Kolejnych blitzkriegów niszczycielskimi falami, W imię krwi wyższości i postępowej eugeniki, Budząc w ludziach najprymitywniejsze instynkty… W wzniesionym ludzką ręką ziemskim piekle, Odgrodzonym od świata kolczastym drutem, Oni nie wahali się ofiarować swe życie, By w chwili próby ratować cudze… Widząc co dzień upadlanych swych bliźnich, Towarzyszy tamtej okrutnej niedoli, Uczyli ich niestrudzenie chrześcijańskiej miłości, Nie bacząc na doznane od świata krzywdy…     Szept bohaterów z przeszłości… Niosący się znad nadniszczonych obrazków świętych, Między starych modlitewników kartki I stuletnie niekiedy do nabożeństw książeczki, Pomarszczoną dłonią z czcią nabożną wetkniętych, By w smutnej niekiedy życia jesieni, Kierować ku nim rzewne modlitwy, Wypatrując z nadzieją choć nikłej pociechy,   Niejednej schorowanej staruszce, W ostatniej życia już dobie, Nim zakończyło ono długi swój bieg, Upragnioną zesłał pociechę… Gdy w drewnianym kościele spowitym półmrokiem, Pośród pustych odrapanych ławek, Na lat swych młodzieńczych odległe wspomnienie, Otarła ukradkiem gorzką łzę… Wspominając jak z niezłomnych partyzantów oddziałem, W kilkuosobowym zastępie sanitariuszek, Ofiarowywała najpiękniejsze lata Ziemi Ojczystej, W której otulona snem wiecznym spocznie...  
    • Rozległa plaża, opustoszałego wybrzeża z widokiem na morską latarnię, nawołuje. Słoneczny krąg w kolorze pomarańczy przesuwa się na nieukołysanym błękicie. Od strony lądu wyrastają budowle. Pas gorącego piachu odgradza wzburzoną wodę od miasta, prowadzi do latarni. Kamienne schody pokonane w pośpiechu, podwójnie wyczerpują. Fala za falą zalewając plażę okala wyciem starych murów blok. Na miejscu zmęczony oddech rozdziera płuca. Dziewczyna i chłopak, rozsypani piaskiem.   Ona wyczesuje promienie słońca z włosów. On zmysłowo ogarnia ją spojrzeniem kochanka. Patrzą w zdziwieniu na biegnacy dołem pasaż. Szeroki jak autostrada prowadzi donikąd. Droga bez końca utraciła początek.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...