Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

kawałek DNA


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

kawałek DNA

ten wiersz mogłabym wpisać w okrąg
albo w pierścienie połączone ze sobą zbiorami
jego istota
nie ma początku ani końca


minuty przechodzą w godziny
godziny w doby
doby w tygodnie
tygodnie w miesiące
miesiące w lata
lata w życie
życie w śmierć
śmierć w minuty
minuty przechodzą w godziny


,,Po pierwszym czytaniu miałam to samo. Coraz bardziej się do niego przekonuję. Serio."

I masz rację, gdyż

1 odwołanie do Jezusa----nie ma początku itd lub Boga
2 reinkarnacja
3cykle natury
4inny wymiar rzeczywistości
5 nieznana biologia

ta wyliczanka tyle ma w sobie wątków, co ciekawsze nie ma podmiotu lirycznego, TY jako autorka nim nie jesteś
Czas tutaj nie jest podmiotem, gdyż podmiot jest ukryty, tytuł jest połączony z wierszem ale on mówi wiele , gdyż DNA jest wszędzie, ,, kawałek" tym bardziej
Co zaskakuje, gdyż czytelnik musi najpierw odnaleźć sens , a w nim podmiot, taka konstrukcja dla mnie jest nowatorska, ale oryginalna, gdyż wiersz nie istnieje bez podmiotu , a zdanie bez orzeczenia, więc nie cacy, cacy , bo to Agata, ale tym mnie zaskoczyłaś.
SUPER i się nie przekonuj, bo ja wiem , że to bardzo wartościowy wiersz, gdyż inny

BYSTRZACZKU----- masz talent w ręku:):):):):):) aha ,,najgorszy krytyk"

szacuneczek

bestia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Nie no, litości. Albo weź przeczytaj chociaż jedną książkę o budowie wiersza, albo już uwieszę się ciebie po końce wszech czasów. Ja po prostu czegoś takiego czytać nie mogę. Toż to największe brednie, jakie czytam od dłuższego już czasu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Nie no, litości. Albo weź przeczytaj chociaż jedną książkę o budowie wiersza, albo już uwieszę się ciebie po końce wszech czasów. Ja po prostu czegoś takiego czytać nie mogę. Toż to największe brednie, jakie czytam od dłuższego już czasu...

Mogę Cię prosić Michał o opinię na temat wiersza, bo się pogubiłam co jest co ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Nie no, litości. Albo weź przeczytaj chociaż jedną książkę o budowie wiersza, albo już uwieszę się ciebie po końce wszech czasów. Ja po prostu czegoś takiego czytać nie mogę. Toż to największe brednie, jakie czytam od dłuższego już czasu...

Mogę Cię prosić Michał o opinię na temat wiersza, bo się pogubiłam co jest co ;)

No ja też - jak w wierszu nie ma "podmiotu lirycznego"? Gdzie "wątki" w wierszu? I na koniec - jak w wierszu, gdzie nie ma podmiotu, odnaleźć podmiot?
Ja już po prostu wymiękam jak czytam rozbiory wiersza przez bestie be... Po prostu nie mogę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Mogę Cię prosić Michał o opinię na temat wiersza, bo się pogubiłam co jest co ;)

No ja też - jak w wierszu nie ma "podmiotu lirycznego"? Gdzie "wątki" w wierszu? I na koniec - jak w wierszu, gdzie nie ma podmiotu, odnaleźć podmiot?
Ja już po prostu wymiękam jak czytam rozbiory wiersza przez bestie be... Po prostu nie mogę...

wiesz czego nie możesz ,zazdrości znieść i nigdy nie będziesz miał takiej wiedzy, ale cóż?
Polonisto pokarz mi tutaj podmiot?

Pytanie za 100 pt

szacuneczek

,,Pojedynczy wątek może dotyczyć np. miłości, zdrady" tutaj dot ,,czasu" ale to nie liryczny podmiot

be

wiesz gdzie jest podmiot w naukach już 1 przez Ciebie dostał bana prowokujesz mnie
Czekam na podmiot w tym wierszu

Podmiot po głębokiej analizie odnajdziesz w? Widzisz nauka , to potęgi klucz, będziesz za mną biegał jednak jak w realu, tak w necie mam powodzenie.
Jednego nie rozumiesz Czas idzie do przodu nie stoi w miejscu i wszystko się zmienia nawet w ars poetica czego nie wiesz i nie będziesz wiedział skoro nie masz klucza
Jest analiza wiersza , a ,,rozbiory" człowieku, daj mi żyć
Czep się kogoś o podobnych zainteresowaniach, gdyż poezja nie jest Twoim?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,gdyż wiersz nie istnieje bez podmiotu , a zdanie bez orzeczenia, "

jeszcze jedno, to moje słowa w komentarzu do Agaty poczytaj najpierw dokładnie mój komentarz, gdyż już powoli to mnie drażni.

Teraz , co zrobisz? Jak powiedziałem P Lecterowi, co zrobi, jak mnie zabraknie?
Agata właśnie tak napisała wiersz iż podmiot jest w wierszu, tylko kim , lub czym on jest.
Tego nie rozumiesz, a kto powiedział iż podmiot musi być czytelny:):)::), a nie ukryty, TY tak sądzisz to daleka droga w świat polskiej filologii

Sorki Agata , że pod Twoim wierszem ale ten człowiek nie daje mi żyć, jak innym. sobie upatrzonym ludziom i P Krzywak tak jak powiedziałem kiedyś zostaniesz sam w tym forum przez swoje zachowanie

czekam na podmiot , bo już Pan pokazał mi zakres swojej wiedzy, ale może Agata pozna ten zasób polonistyki

szacuneczek

,,BARDZO MĄDRA BESTIA" :):):):):):) CÓRKA PISAŁA:):):)::):)

be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój. Ostatnio znów bojowo zrobiło się na orgu i zaczyna mi to "dyndać" - nieładnie mówiąć.
Uważam, że każdy ma trochę racji.
Rozumiem co chciał powiedzieć do mnie Bestia Be, rozumiem co chciał powiedzieć Michał K.
Dla mnie cenna jest każda opinia. Czy to jest młody Czytelnik, ekspert czy starszy krytyk.
Czasem nawet nie musi to być Ktoś Kto pisze wiersze. Tak jest w przypadku mojego syna, który (oględnie mówiąc) nie przepada za poezją, uwielbia natomiast przedmioty ścisłe.
Tu właśnie pojawiła się kolejna miła niespodzianka - wiersz mu się bardzo spodobał, rozmawialiśmy o nim chyba przez godzinę i to jest najfajniejsze.
Pozdrawiam wszystkich ciepło i serdecznie życząc dobrej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



I o to chodzi, bo piszesz po prostu bzdury.
Weź sobie zapamiętaj, że podmiot liryczny występuje w KAŻDYM wierszu, a dopiero potem myśl,czy jest to liryka pośrednia, czy bezpośrednia, czy inwokacyjna, czy chóralna, czy taka czy inna.Czy podmiot jest zbiorowy, czy jest to "ja komunikujące" - to ZAWSZE jest podmiot.
To jest jak abecadło. To jest "przedmiot ścisły" dla kogoś, kto chce choć dwa zdania napisać o wierszu.
Brrr...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



I o to chodzi, bo piszesz po prostu bzdury.
Weź sobie zapamiętaj, że podmiot liryczny występuje w KAŻDYM wierszu, a dopiero potem myśl,czy jest to liryka pośrednia, czy bezpośrednia, czy inwokacyjna, czy chóralna, czy taka czy inna.Czy podmiot jest zbiorowy, czy jest to "ja komunikujące" - to ZAWSZE jest podmiot.
To jest jak abecadło. To jest "przedmiot ścisły" dla kogoś, kto chce choć dwa zdania napisać o wierszu.
Brrr...

Zadałem proste pytanie, o podmiocie, a teraz skoro już talent polonistyki się ukazał w Twoim wywodzie, więc w wierszu Agaty jaki gat liryki wystepuje, kto jest adresatem lirycznym w wierszu, jakich srodków stylistycznych użył Autor itp?

Czekam na proste odpowiedzi z zakresu analizy wiersza

szacuneczek

be,

Jak zawsze piszesz , aby znów odwrócić kota ogonem , ale na pytanie się odpowiada już z racji własnych przekonań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



I o to chodzi, bo piszesz po prostu bzdury.
Weź sobie zapamiętaj, że podmiot liryczny występuje w KAŻDYM wierszu, a dopiero potem myśl,czy jest to liryka pośrednia, czy bezpośrednia, czy inwokacyjna, czy chóralna, czy taka czy inna.Czy podmiot jest zbiorowy, czy jest to "ja komunikujące" - to ZAWSZE jest podmiot.
To jest jak abecadło. To jest "przedmiot ścisły" dla kogoś, kto chce choć dwa zdania napisać o wierszu.
Brrr...

Zadałem proste pytanie, o podmiocie, a teraz skoro już talent polonistyki się ukazał w Twoim wywodzie, więc w wierszu Agaty jaki gat liryki wystepuje, kto jest adresatem lirycznym w wierszu, jakich srodków stylistycznych użył Autor itp?

Czekam na proste odpowiedzi z zakresu analizy wiersza

szacuneczek

be,

Jak zawsze piszesz , aby znów odwrócić kota ogonem , ale na pytanie się odpowiada już z racji własnych przekonań.

Nie ma czegoś takiego jak "gatunek liryczny" i nie ma czegoś takiego jak "adresat liryczny", a stylistyka od XX w. to typologia i wyjaśnienie ekspresji językowej (czyli m. in poetyka) i nie wiem, czy chodzi ci o szkołę genewsko-francuską, czy o rosyjską szkołę formalną, czy chodzi ci o estetykę Crocego, czy może o kierunek reprezentowany przez Winogradowa, czy może M. Riffaterrea, czy może jakiś naszych badaczy.
Po raz kolejny sorki, ale na twoje pytania nie da się odpowiadać, po raz kolejny zachęcam do przeczytania jakiejś książki, w twoim wypadku nawet byle jakiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Zadałem proste pytanie, o podmiocie, a teraz skoro już talent polonistyki się ukazał w Twoim wywodzie, więc w wierszu Agaty jaki gat liryki wystepuje, kto jest adresatem lirycznym w wierszu, jakich srodków stylistycznych użył Autor itp?

Czekam na proste odpowiedzi z zakresu analizy wiersza

szacuneczek

be,

Jak zawsze piszesz , aby znów odwrócić kota ogonem , ale na pytanie się odpowiada już z racji własnych przekonań.

Nie ma czegoś takiego jak "gatunek liryczny" i nie ma czegoś takiego jak "adresat liryczny", a stylistyka od XX w. to typologia i wyjaśnienie ekspresji językowej (czyli m. in poetyka) i nie wiem, czy chodzi ci o szkołę genewsko-francuską, czy o rosyjską szkołę formalną, czy chodzi ci o estetykę Crocego, czy może o kierunek reprezentowany przez Winogradowa, czy może M. Riffaterrea, czy może jakiś naszych badaczy.
Po raz kolejny sorki, ale na twoje pytania nie da się odpowiadać, po raz kolejny zachęcam do przeczytania jakiejś książki, w twoim wypadku nawet byle jakiej.

człowieku:

Nie mam już sił , patrz i się ucz na naukę zawsze jest czas i daj już mi Żyć

2) Czy wiersz posiada motto (jak np. w balladzie Adama Mickiewicza "Romantyczność"), jaka jest jego rola?

3) Jakiego gatunku lirycznego użył autor? (np. hymn, fraszka, bajka, elegia, sonet, pieśń, psalm, oda, tren itp.).


4) Jaki to rodzaj liryki? (np. bezpośrednia, pośrednia, inwokacyjna, apelu, podmiotu zbiorowego, refleksyjna, patriotyczna...)



5) Kto jest podmiotem lirycznym w wierszu? Ważne: podmiot liryczny a autor to nie są tożsame osoby!


6) Kto jest adresatem lirycznym w wierszu - czyli do kogo skierowane są słowa utworu?

Ty Panie M Krzywak , tylko tego się naucz, by naprawdę Pana minusy nie były banalne na tym kończę , a nie trafił Pan na laika

szacuneczek

be
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Nie ma czegoś takiego jak "gatunek liryczny" i nie ma czegoś takiego jak "adresat liryczny", a stylistyka od XX w. to typologia i wyjaśnienie ekspresji językowej (czyli m. in poetyka) i nie wiem, czy chodzi ci o szkołę genewsko-francuską, czy o rosyjską szkołę formalną, czy chodzi ci o estetykę Crocego, czy może o kierunek reprezentowany przez Winogradowa, czy może M. Riffaterrea, czy może jakiś naszych badaczy.
Po raz kolejny sorki, ale na twoje pytania nie da się odpowiadać, po raz kolejny zachęcam do przeczytania jakiejś książki, w twoim wypadku nawet byle jakiej.

człowieku:

Nie mam już sił , patrz i się ucz na naukę zawsze jest czas i daj już mi Żyć

2) Czy wiersz posiada motto (jak np. w balladzie Adama Mickiewicza "Romantyczność"), jaka jest jego rola?

3) Jakiego gatunku lirycznego użył autor? (np. hymn, fraszka, bajka, elegia, sonet, pieśń, psalm, oda, tren itp.).


4) Jaki to rodzaj liryki? (np. bezpośrednia, pośrednia, inwokacyjna, apelu, podmiotu zbiorowego, refleksyjna, patriotyczna...)



5) Kto jest podmiotem lirycznym w wierszu? Ważne: podmiot liryczny a autor to nie są tożsame osoby!


6) Kto jest adresatem lirycznym w wierszu - czyli do kogo skierowane są słowa utworu?

Ty Panie M Krzywak , tylko tego się naucz, by naprawdę Pana minusy nie były banalne na tym kończę , a nie trafił Pan na laika

szacuneczek

be

Gatunki masz takie - literackie, mieszane (synkretyczne), mowy, pograniczne. W liryce (bo to jest rodzaj literacki, jeden z trzech) masz odmiany. Oczywiście sonet, hymn itd.. jest gatunkiem, ale my mówimy o wierszu Agaty, prawda?
adresatem jest zawsze odbiorca działa literackiego (chyba, że masz realną osobę wymienioną w tekście literackim, z imienia i nazwiska), "adresata lirycznego" - powtarzam, nie ma.
Podmiot liryczny w wierszu też jest jeden, od wieków.

Nie rób sobie już jaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jako, że muszę iść do pracy, a to, co zerżnąłeś z wikipedii, przeczy mojej tezie, zostawiam ci zadanie domowe - jak zauważyłeś, źródło to Kulawik. W tymże, na stronie 271 jest rozdział "gatunki literackie" i tam dowiesz się, skąd pytanie o "gatunek liryczny" w tym miejscu jest nieprawidłowe i dlaczego chodzi mi o odmianę (dam ci podpowiedź - określ wiersz Agaty gatunkowo!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brrr, sam się zakręciłem. Chodzi mi o to, że w tym wypadku wiersz Agaty nie jest "gatunkowy", (czyli nie jest ani hymnem, ani sonetem, itp. itd...) czyli pytanie o gatunek w tym momencie jest po prostu błędne. A ja napisałem że "gatunek liryczny nie istnieje" - powinno być dopisane "w tym wypadku".

Sorki Agato za dyskusje pod wierszem, ale muszę wyprostować pewne kwestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...