Sarah Fuller Flower Adams - biografia, wiersze, twórczość

Sarah Fuller Flower Adams to brytyjska poetka, żyjąca i tworząca w XIX wieku. Urodziła się w lutym 1805 roku w mieście Great Harlow w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii. Pochodziła z rodziny inteligenckiej, w której siostra Eliza była muzykiem i kompozytorką, matka Eliza guwernantką, a ojciec Benjamin drukarzem i redaktorem „Cambridge Intelligencer”. Ojciec został uwięziony w 1799 za zniesławienie. Podczas pobytu w więzieniu poznał matkę Sarah i wkrótce po uwolnieniu para się pobrała. W 1810 matka poetki umiera, wtedy Benjamin Flower zostaje sam z dwoma kilkuletnimi córkami, z którymi przeprowadza się na obrzeża Londynu. Rodzina mieszka w niedalekiej odległości od znanych literatów, Harriet Martineau i Roberta Browninga, co wpłynie pozytywnie na rozwój artystyczny dorastających dziewcząt. Benjamin umiera na początku 1829 roku.

Po śmierci ojca Sarah zamieszkała w rodzinie Williama Johnsona Foxa. Na początku lat 30. XIX wieku Sarah pisała artykuły do Monthly Repository, w którym redaktorem był Fox. W tamtym czasie kobieta współpracowała z takimi wybitnymi autorami jak: John Stuart Mill, Crabb Robinson, Robert Browning, R. H. Horne czy Leigh Hunt. W 1834 wyszła za mąż za inżyniera Williama Bridgesa Adamsa. Próbowała swoich sił jako aktorka i śpiewaczka. Zagrała m.in. Lady Makbet w niewielkim Richmond Theatre. Jej rola spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, jednak problemy zdrowotne uniemożliwiły jej rozwój kariery aktorskiej.

W tamtym czasie Sarah skupiła się na literaturze, w 1841 wydając poemat dramatyczny „Vivia Perpetua”. Następnie powstał także katechizm dziecięcy w poetyckiej wersji „The Flock at the Fountain”. Jednak za największy literacki sukces Sarah Fuller Flower Adams uznawane są hymny religijne, w tym najbardziej popularny „Być bliżej Ciebie chcę” (Nearer, My God, to Thee) odegrany między innymi na tonącym statku RMS Titanic. Sarah zmarła na gruźlicę w 1848, mając zaledwie 43 lata.

Sarah Fuller Flower Adams - wiersze, utwory, twórczość

Sarah Fuller Flower Adams - zbiory twórczości