Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

moje palce
już nie płoną
w proch się obracają
moje myśli
prymitywnie
biegną do Ciebie
bezmyślnym wrzaskiem
moje ciało
żywy kamień
w Tobie

Opublikowano

Wpierw ten wiersz. Po co umieszczasz w tekście te same słowa co w tytule? Niepotrzebnie powtarzasz oczywistą oczywistość. Staraj się pisać tak, aby wiersz nie był powieleniem tytułu a ledwie znacznikiem tekstu, który by przyciągał. Bo "Dla ciebie" nie jest zbyt wymyślne ani interesujące. Co niestety znajduje potwierdzenie w treści. Jest to zaledwie krotkie i może treściwie, ale nie daje obrazu, nie pozwala pomyśleć i ject całkowicie dopowiedziany a to przecież zbrodnia dla wiersza.

Spróbuj rozbudować bardziej tekst, umiejscowić go w jakimś miejscu, niekoniecznie czasie. Nadać tekstowi jakiś większy znaczeniowo wyraz i korzystać więcej z bogactw polskiego języka.

na ścianie
autoportret mojej duszy
-wierzba płacząca
na półkach sumienia
pechowe trzynastki
i martwe czarne koty
w lustrzanym odbiciu
kawałek drewna
wyrzeźbiony w człowieka

Tu jest trochę lepiej, bo można przynajmniej sobie wyobrazić i tą wierzbę, i tą półkę i koty w odbiciu lustra. Ale strasznie spłycone to puentą a'la Pinokio.
Jak piszesz autoportret w tytule, to nie powtarzaj tego w treści. Do tego mając taki tytuł, mógłbyś np. napisać tak :
Autoportret

wisi na ścianie
wierzba płacząca
na sumieniu półek
pechowe trzynastki i martwe koty
zbiły się w lustrze

To oczywiście taki przykład i przepraszam za tak dużą ingerencję w wiersz.
Aha, wracając do puenty,

Kawałek drewna
wyrzeźbiony w człowieka

Nielogiczne bardzo udziwnienie w tym tekście jest.

Ot tyle, pozdro

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Roma Dziękuję bardzo, pozdrawiam. 
    • @Robert Witold Gorzkowski Przykro mi. W takim razie życzę spokoju, cierpliwości i wyciszenia. I jaśniejszej materii na kolejne wiersze.
    • @Alicja_Wysocka uratuj wiersze:)
    • @Wiesław J.K. Byty jako byty od przesłanki swojego istnienia uwolnić się nie mogą. Czy to pojęcia i słowa, czy choćby tost na moim stole. Logika wskazuje zawsze prawidłową odpowiedź, jeżeli rozumowanie jest prawidłowe - a więc wolne od strachu, postracjonalizacji (usprawiedliwiania siebie), uprzedzeń (w tym norm społecznych). Osoba tak wnioskująca - odrzucając prawdę przekazaną i osmotycznie wchłoniętą (tak jak m.in. ja) zostanie z całą pewnością nazwana lunatykiem, schizofrenikiem, świrem, zboczeńcem i można by tak wymieniać jeszcze długo, idąc wgłąb studni. Jednak wszelkie bariery, które są - powstały właśnie na kanwie prób usilnego dążenia do zrównania siebie z bytem decydującym o własnej egzystencji (czy tak jest - chyba każdy wie).   Jak powiedziałem - za kurtyną jest znacznie więcej - a tutaj powtórzę, w kontekście tego, co rzeczywiście istnieje, a nie tego, co można zrozumieć (chociaż właściwie jedno napędza drugie - w zamkniętej pętli). Tak więc - jeżeli nie można dowieść tego, że coś nie istnieje (bo nie można - ludzka wiedza jest postępująca; ludzka niewiedza - nieznana) - trudno mówić o tym czego można jeszcze oczekiwać. Wiara tutaj ma znaczenie drugorzędne, a to, co istotne - spójność - jest tym, co buduje wszelkie rozumowanie. Informacja, jako taka w świetle tego, że "coś istnieje" jest elementem kształtującym (ba! wystarczy poczytać o etymologii tego słowa) rzeczywistość. Jej geneza?   Więcej nie powiem. Jednak, powyższe ujmując krótko - należy wrócić do Mdr 6:12-20
    • myśli o tobie jedna po drugiej składają głowy pod pióro pooblekane w niewinność bieli za śmiałość życia zbyt dużą nikt ich nie liczy ani nie waży każda z czerwoną wstążeczką kładzie się grzecznie i równolegle w łóżeczkach zwrotek jak dziecko na co i komu kto zna odpowiedź kto się zaduma użali ogień jest święty czysty i wieczny zamyślam wiersze podpalić  
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...