Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Piętno smoka cz 1


Rekomendowane odpowiedzi

Rozdział 1
Było piękne jesienne popołudnie. Drzewa pyszniły się złotem i czerwienią. Słońce za nic miało sobie zbliżającą się zimę i grzało jak w środku lata. Wszystko jakby zamarło znużone spiekotą, gdy na drodze z warowni w Wynm do portu w Kaa jechała młoda wojowniczka. Nie wyróżniała się zbytnią urodą, choć wprawny obserwator mógł rozpoznać w jej rysach ślad po odległym elfim przodku. Jeśli oczywiście wierzył, że możliwe jest, aby szlachcianka została przyjęta do Cechu Wojowników. W Starej Szkole nie do pomyślenia była taka pomyłka. Szlachcianki przyjmowane byłyby do Cechu Magów. Jeśli w ogóle ktoś chciał swą latorośl oddać na wychowanie do Starej Szkoły. Chyba tylko w przypadku, gdy dziecko pochodziło z nieprawego łoża i mocno komplikowało sytuację rodzinną. Jednakże nawet w takich wypadkach Rada w osobie Jaśnie Oświeconego Cechmistrza Cechu Nadzorców Niewolników, zawsze dbała o to, aby dziecko otrzymało wykształcenie adekwatne do pochodzenia. Jaśnie Oświecony nie nadzorował tego osobiście, robił to poprzez Mistrza Róży Adeptów i jego pomocników. Dziewczyna z Cechu Wojowników ubrana była w strój podróżny składający się z obcisłych spodni, wysokich butów o miękkiej podeszwie i krótkiej skórzanej kurtki. Wszystko utrzymane w ziemistej, burej tonacji. Nie był to żaden uniform, członkowie Cechów rzadko ubierali się w stroje podkreślające ich przynależność do Starej Szkoły. Nie było takiej potrzeby. Wystarczył amulet który każdy nosił na szyi. Kształt amuletu i materiał z którego był zrobiony różniły się w zależności od Cechu, a niekiedy i od Róży. Dziewczyna miała na szyi schowany pod kurtką amulet Cechu Wojowników, żelazny pierścień w środku którego lśniło blado godło Starej Szkoły. Jej pół długie włosy, o popielato srebrnym kolorze, miała gładko zaczesane do tył i spięte w węzeł tuż nad karkiem, co chwila wymykały się one spod rzemienia i opadały na jej niewinnie wyglądającą twarz.
Droga była zadbana, jak wszystkie drogi należące do Starej Szkoły. Po obu stronach drzewa zostały wycięte na odległość strzały z łuku. Z lewej strony wznosiły się groźne, granatowo sine Nieprzebyte Góry. Ciągnęły się one od wschodu, na Pustyni Szarych Ludzi, aż do zachodu, gdzie tonęły w morzu i tworzyły Rafę Samobójców. Stanowiły one południową granicę Królestwa, jak do tej pory niepokonaną. Najwyższym szczytem tego pasma była Góra Przejścia, nie wiedzieć czemu nosząca tak niedorzeczną i nieadekwatną nazwę. To właśnie w jej cieniu usytuowana była warownia Wyrm. Droga przebiegała przez tereny słabo zalesione i tylko w jednym miejscu skręcała ona w niewielki zagajnik. Wiła się między pagórkami, a czasem wspinała na niektóre z nich, w dole pozostawiając niewielkie osady z małymi chatkami krytymi strzechą i polami uprawnymi, teraz już zaoranymi i znaczącymi krajobraz łatami smętnego brązu. Gdzieniegdzie pola przecinały strumyczki na brzegach, których rosły wierzby i osiki. Gdzieniegdzie było też widać niewielkie zagajniki, lub pojedyncze wielkie drzewa, pamiątki po rosnącej tu niegdyś puszczy. I mogłoby się wydawać, że to iście sielska kraina. Na polach pracowało jeszcze paru niewolników – nagich, małych i chudych ludzików o szarej skórze i wielkich, półprzymkniętych oczach. Ahn nie lubiła Szarych Ludzi Pustyni. Nie lubiła Pustyni na której mieszkali. Jakie to szczęście, że pustynia była po drugiej stronie Królestwa. Miała nadzieję prędko tam nie wrócić. Wyprawa po niewolników, w której brała udział nie była dla niej przyjemnym doświadczeniem. Ci mali niby ludzie potrafili walczyć zajadle, a co gorsza nie męczył ich panujący na pustyni skwar. Czego nie mogła powiedzieć o sobie. Ona fatalnie znosiła upał i kurz wdzierający się do wszystkich otworów jej ciała i to jeszcze przy mniej niż skromnych racjach wody, które im przydzielono.
Dziewczyna jadąca na czarnym koniu, podobnie jak większość wychowanków Starszej Szkoły nie znała swego pochodzenie. I tak jak wiele podobnych jej młodych wojów niewiele ją to obchodziło. Na imię miała Ahn i została wysłana z misją do Kaa. Dzień był piękny i dziewczyna jechała wolno głównym traktem. Słaby wiatr głaskał jej policzki i tarmosił delikatnie włosy. Mogłaby się poddać tej pieszczocie, gdyby tylko umiała. Spojrzała na bezchmurne niebo, jakby spodziewała się tam dostrzec jakiś niepokojący kształt. W jej oczach przez tę krótką chwilę rysowała się nieopisana wprost tęsknota. Ahn wyglądała w tym momencie tak jakby miała rozłożyć skrzydła i odlecieć i tylko poczucie obowiązku nie pozwalało jej tego uczynić. Ileż to już razy spoglądała w niebo ni to prosząc o ratunek, który miał nigdy nie nadejść, ni wypatrując śmierci, która dałaby jej ukojenie i spokój. Nie pozwoliła sobie na dłuższą zadumę i spojrzała na trakt. Właśnie wjechała w niewielki las. Usychające liście dawały cień pozwalający, choć na chwilę uwolnić się od spiekoty. W cieniu drzew wyczuła czyjąś obecność. Ktoś czaił się tuż za linią drzew. Wyćwiczony od wczesnego dzieciństwa odruch dał o sobie znać. Ahn w mgnieniu oka namacała rękojeść swego krótkiego miecza. Nie wyjęła go jednak, nasłuchiwała. Wyćwiczony instynkt i tym razem jej nie zawiódł. Z krzaków wypadła zgraja orków, nieliczna może czteroosobowa grupa zbliżyła się do niej. Teraz Ahn wiedziała, co ją ostrzegło. Orki śmierdziały. A był to niemożliwy do wytrzymania smród. Nawet tutaj pod okapem z liści powietrze zgęstniało jak gar ugotowanej pleśni. Smród podłego żarcia, które orki zwykły spożywać, tanie octowe wino, gnijące szmaty, w które byli przyodziani, ale najgorsze, że śmierdzieli po prostu orkami. To wszystko tworzyło tak piorunującą mieszankę, że człowiek o wrażliwszym nosie mógł paść trupem od samego zapachu. Miecz wyfruną z pochwy jak dziki ptak i zadźwięczał na szyi najbliższego zbira, rozsypując wkoło kropelki krwawej posoki. Nie czekając na reakcję pozostałych Ahn popędziła konia. Niemal stratowała orka, który usiłował zagrodzić jej drogę. Głupie stworzenia, przemknęło jej przez głowę, gdy niemal rozłupała jednemu z nich czaszkę. Stal jej miecza była mocna, nie na tyle jednak, aby ryzykować cios wystarczająco silny do rozłupania twardej kości stwora. Ork zwalił się na ziemię ogłuszony. Pozostali gapili się na odjeżdżającą dziewczynę jak skalne posągi, nie nawykli do tak gwałtownej reakcji ze strony swych ofiar. Ahn pędziła na złamanie karku, zostawiając w tyle bardziej niż zwykle ogłupiałych orków. Ten z rozprutą szyją drgał konwulsyjnie. Jego towarzysze zajęli się nim na orkową modłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Za długie? Nie. Powiedziałbym inaczej, że zdolność narracji i opowiadania ma się lub nie. W wielu starych społecznościach afrykańskich tych, którzy posiadali taka zdolnosc traktowano jak dotkniętych palcem bogów. Często zajmowali uprzywilejowaną pozycję, bowiem potrafili przekazywac historię własnego plemienia.

ps.jednakże zdanie "Drzewa przyszniły się złotem i czerwienią" i jemu podobne, z punktu widzenia poważniejszego pisania, są nie do przyjęcia. Jest nielogiczne, bowiem drzewa nie mogę pysznić się złotem, tym bardziej czerwienią. Złotem może pysznić się ktoś, kto to złoto posiadł. W tym przypadku z pewnością człowiek, bo inna sytuacja jest nieprawdopodobna. Gdyby pozbyć się zdań, które nic nie wnoszą, a mogą powodować u czytelnika - który przecież Cię nie zna i nie wie co chciałaś wyrazić - rozbawienie, tekst byłby całkiem dobry. Pozdrawiam i życzę sukcesów w poprawnym tworzeniu zdań. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Kiedyś gdy z zapamiętaniem surfując po internecie, Spędzałem całe godziny przed monitorem, Ujrzałem weń dumnego słowiańskiego wojewodę I skrzyżowały się zaraz spojrzenia nasze,   Dumny słowiański wojewoda, Rozsiadł się we wnętrzu mego monitora, Niczym niegdyś legendarny król Popiel, Zasiadł na swym zbudowanym z gigabajtów tronie…   Spojrzawszy na mnie z mego monitora, Ganić począł mego ukochanego powieściopisarza, Znaczące czyniąc Mu zarzuty, Rzekomej tyczące Jegoż niewiedzy,   Że uzbroił wczesnośredniowiecznych Słowian w młoty kamienne, A nie znane archeologom żelazne miecze, Niezawodne, niełamliwe, ostre i straszne, Niedorzecznymi bzdurami zapisując kolejną powieści kartę,   Że wsadził im w ręce drewniane kije, A nie śmiercionośne pioruny skrzące, Darem od gromowładnego Peruna będące, By wypalili nimi w ziemi Słowiańszczyzny granice,   Że nie odmalował w powieści słowiańskich wojów, Wiernym wizerunkom odkrytym w wnętrzach ich grobów, W trudzie i znoju polskich archeologów, Przeczących tychże niegdysiejszemu wyobrażeniu…   Zrazu zdezorientowany tymi zarzutami, Ku głębinom pamięci sięgnąłem wspomnieniami, Gdy po raz pierwszy w wieku dziecięcym, Dotknąłem nieśmiało niezwykłej tej księgi,   Kiedy to na starym strychu, Pełnym niezwykłych zapomnianych skarbów, W niewielkim domku mojej babci, Dotknąłem po raz pierwszy Starej Baśni…   A dumny wojewoda pogardliwie spoglądając z monitora, Ganił wciąż mojego ukochanego powieściopisarza, Iż piękni bohaterowie z kart Jego powieści, Śmią nie być posłuszni archeologa opinii,   Że ich nakreślone piórem powieściopisarza charaktery, Śmią nie hołdować współczesnych historyków wiedzy, Że nie wpasowują się w archeologów opinie, Wyobraźni pisarza pozostając jedynie posłuszne,   Że enigmatycznych tajemnic datowania radiowęglowego, Nie przewidział swym rozumem literata wrażliwego, Że śmiał nie przewidzieć w snach swoich, Najnowszych dociekań współczesnej archeologii,   Że najstarszej wzmiance o Słowianach, Zawierzył bez podejrzliwości wytrawnego badacza, Obnażając prostodusznego literata łatwowierną naturę, Niedorzeczną czyniąc zarazem powieści swej fabułę…   Mimowolnie oddałem się z dzieciństwa wspomnieniom, O niezwykłych chwilach spędzonych z starą tą księgą, Przypadkiem niegdyś na strychu znalezioną, W głębi mego serca rzewnymi wspomnieniami zapisaną,   I nieraz nieproszone pukają do mego serca, Tamte szczególne z dzieciństwa wspomnienia, Gdy z wypiekami na twarzy, Przewracałem wciąż kolejne Starej Baśni karty…   A usta zuchwałego wojewody, W coraz to mocniejsze uderzały tony, Coraz donioślejsze czyniąc zarzuty, Arcymistrzowi polskiej powieści,   Że tyle dobrego co i złego, Uczynił pociągnięciami pióra swego, Iż fałszywy obraz pradziejów, Nakreślił w wyobraźni swych czytelników,   Że poczynił On rażące błędy, Na kartach dziewiętnastowiecznej powieści, Odmalowując czytelnikom swą wizję Słowiańszczyzny, Tak różną od rezultatów odkryć archeologicznych,   Że uczynił On zbyt przyziemnymi, Dumnych synów rozległej Słowiańszczyzny, Od wyobrażeń panslawistów tak innymi, Od koncepcji mediewistów tak bardzo się różniącymi…   Cichutki szept koło serca, Rozkazał mi stanąć w obronie ukochanego powieściopisarza, Którego niezliczone piękne powieści, Kształtowały od dzieciństwa etapy mej wrażliwości,   Którego ponadczasowe mądre książki, W dorosłe życie mnie wprowadziły, A przez dorosłego życia ciernie i trudności, Swą niewidzialną mądrością za rękę przeprowadziły,   Przeto posłuszny podszeptom serca, Wbiłem swój gniewny wzrok w czeluście monitora, Niczym lśniący miecz ciśnięty w głębiny jeziora, By wyzwać strzegącego go wodnego demona…   I dumnego wojewodę zaraz wzrokiem przeszywam, Gestem tym chrobremu wojowi wyzwanie rzucam, A gniewne myśli ubieram w proste słowa… - Nie wyśmiewaj mojego ukochanego powieściopisarza!   – Wiersz zainspirowany powieścią „Stara baśń” autorstwa J.I. Kraszewskiego.   ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Wiersz ten planuję w przyszłości włączyć do powstającego właśnie zbioru kilkudziesięciu wierszy mojego autorstwa opatrzonych wspólnym tytułem „Oddychając Kraszewskim…".    W zamierzeniu moim ma to być zbiór kilkudziesięciu wierszy zainspirowanych twórczością Józefa Ignacego Kraszewskiego i będących zarazem hołdem dla tego arcywybitnego polskiego pisarza. Spoiwem łączącym wszystkie te moje wiersze będzie chęć oddania hołdu szeroko rozumianej twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego będącej fenomenem w skali całego świata... Każdy z wchodzących w skład niniejszego zbioru moich barwnych wierszy będzie hołdem dla jakiejś powieści, opowiadania lub poematu autorstwa tego wielkiego Mistrza polskiej literatury.    Od czasu przeczytania przed kilkoma laty z wypiekami na twarzy Starej Baśni, to właśnie J.I. Kraszewski pozostaje jednym z moich ukochanych pisarzy, a każda przeczytana przeze mnie kolejna powieść Jego autorstwa zachwyca mnie jeszcze bardziej… Dlatego też pomysł stworzenia zbioru wierszy dedykowanego pamięci tego jakże wybitnego pisarza zrodził się we mnie z potrzeby serca, by w ten sposób wyrazić mój szacunek i uznanie dla tego jednego z najwybitniejszych Polaków w dziejach naszej Ojczyzny i dla Jego wieloletniej działalności pisarskiej i wydawniczej… Niestety nie mogę ze swojej strony obiecać że uda mi się rzeczony zbiór kilkudziesięciu wierszy mojego autorstwa szybko ukończyć, ani też nie mogę obiecać że uda mi się kiedykolwiek wydać go drukiem...
    • @Andrzej_Wojnowski       Nie na darmo jesteśmy Polakami! Lecz by po kolejnej nieprzespanej nocy, Gdy snem zamglone rozewrą się powieki, Rzucać się śmiało w wir codzienności.   I nie straszny nam podły świat Z wrogiem zawsze gotowiśmy w szranki stawać W obronie odwiecznych wartości śmiało oręża dobywać, Jak i przed wiekami kwiat polskiego rycerstwa…      
    • Mój bóg zapuścił długie włosy, Pije wódkę tam, gdzie są wyrzutkowie. Uśmiecha się, gdy gardzi się nim, bóg chaosu, nie królewskim syn.   Mieszka w squacie, co się rozpada, W świecie dymu, gdzie myśl odpada. Śmieje się z życia absurdalnej gry, Buntownik w chaosie, co stworzyliśmy my.   Bez złotych tronów, bez wielkiej wiary, Wspólny oddech to jego ofiary. Bóg szarości codziennych dni, Bez światła nieba, co w blasku lśni.   Ten mój bóg, tak daleki od prawdy, Istnieje w cieniach, w melancholii jawny. Lustro życia, które widzimy, bóg surowej rzeczywistości, w której żyjemy.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...