Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

[Staruszka]


Rekomendowane odpowiedzi

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.



Podoba mi się Piotrze....Zwłaszcza dwa pierwsze wersy....Wzruszające i piękne...Ostatni wers troszkę psuje nastrój. A może tak:

blask siwych włosów
dygotanie rąk męczy-
jesień za oknem

Jest nawiązanie do pory roku. Poza tym jesień kojarzy sie także ze starością, o której piszesz.

Pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Oj nie wiedziałem, że typowe haiku rządzi się prawem natury. Tak w ogóle to mało wiem o tej technice. Mam pytanie:

Czy haiku występuje w formie 5,7,5 czy można zmieniać kolejność np. 7,5,5? Albo czy do zaakceptowania jest budowa np. 7,7,5 ?
Z góry dziękuję i do ciepluchnego;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.




Oj nie wiedziałem, że typowe haiku rządzi się prawem natury. Tak w ogóle to mało wiem o tej technice. Mam pytanie:

Czy haiku występuje w formie 5,7,5 czy można zmieniać kolejność np. 7,5,5? Albo czy do zaakceptowania jest budowa np. 7,7,5 ?
Z góry dziękuję i do ciepluchnego;)

Piotrze ja też nie jestem specjalistką w dziedzinie haiku, ale wyczytałam, że typowe haiku ma trzy wersy, kolejno: pięcio-, siedmio- i pięciosylabowy, czyli 5-7-5. Japońska tanka ma nieco inna budowę: 5-7-5-7-7 i pod wieloma innymi względami rózni się od haiku. Poza tym w haiku ważne są dwa elementy:

kigo – odniesienie do pory roku lub dnia,
cięcie – podział wiersza na dwie w pewnym stopniu niezależne części (w językach innych niż japoński zaznaczane myślnikiem lub innym znakiem).

"Haiku jest związane z filozofią zen, która w sztuce zakłada operowanie paradoksem, subtelność, estetyczny minimalizm i wyzbycie się własnego ja. Najlepsze haiku często świadomie nie pozwalają na jakąkolwiek konkretną interpretację, a jednak pozostawiają w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać poeta"

Tyle w skrócie wyczytałam w Wikipedii:)

Gorąco pozdrawiam.
Kasia:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...