Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Kościół


Rekomendowane odpowiedzi

@Hiala przeczytałam kilka komentarzy pod pieśnią, ludzie modlą się za mroczną Europę, z tego co widzę przechodzą z islamu na wiarę w Jezusa. Już widzą Europę w ciemnych barwach. Warto to sobie wziąć do serca, bo będzie coraz więcej ludzi w Europie z innych wyznań i jak Katolicy będą tych ludzi chrystianizować, czym, słowem czy opłatkiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hiala są prorocy na świecie, którzy mają znaczący przekaz od Boga. To jest taka siła, kładą ręce i uzdrawiają ludzi. Co ja ci będę mówiła o fanatyzmie. Oni nie są religijni. Dla mnie to żywi aniołowie. Oni nie przeganiają uchodźców i wyłapują jak obecnie to robią „katole”, zakładają dla nich domy, adoptują. Ostatnio pod mostem w Warszawie znaleźli rosyjską rodzinę, która się błąkała po Europie. Nikt im nie pomógł, dopiero straż miejska im pomogła. 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UtratabezStraty

Co to jest pacholę?

Oznaczał – w zależności od regionu – 'mężczyzna', 'chłop' lub 'wojownik'. Zdrobnienia utworzone od tego wyrazu wyspecjalizowały się w odrębnych znaczeniach: PACHOŁEK 'sługa, parobek, czeladnik', choć dawniej również 'młodzieniec, chłopak' albo 'syn', a PACHOLIK – 'chłopiec, chłopak, podrostek'.

Kłaniam się pięknie z uśmiechem

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

 

 

 

Mam oczywiście nadzieję, że "strzaskanie witraża" jest tylko przenośnią. Ale pomijając tę sprawę, to wydaje mi się, że pobrzmiewa tutaj idea kościoła otwartego. Są racje, które przemawiają za tym ideałem, ale jednocześnie należy zachować ostrożność, bo jak się otworzy kościół, to mogą do niego wejść także różne złe tendencje ze współczesnego świata.


 

Dlatego osobiście jest mi bliższy ideał krytycznego katolika. Bo krytyczny katolik może być krytyczny wobec n.p. katolickiej nauki o piekle, może być też krytyczny wobec takich, czy innych działań papieża Franciszka, ale może być też krytyczny n.p. wobec środowisk LGBT. Można chyba wręcz powiedzieć, że kościołowi otwartemu powinien towarzyszyć katolicyzm krytyczny, który może spełniać rolę swego rodzaju filtra... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Ja w tych twoich słowach widzę pochwałę ideału dawnego kościoła - pytanie tylko, z jakiej epoki??? Stwierdzenie, że kościół powinien być wspólnotą i rodziną jest bardzo słuszne, ale ciągle pozostawia wiele problemów nierozwiązanymi. Jak wyrazić krytyczne myślenie, jakim powinien cechować się katolik, przy pomocy poezji i to na dodatek rymowanej??? Sam tego za bardzo nie wiem, ponieważ moje dotychczasowe próby tworzenia poezji rymowanej uznaję za niezadowalające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UtratabezStraty przez wszystkie epoki zasady w kościele są takie same. Nie należy mówić co trzeba robić. Lecz trzeba robić to co się mówi.Każdy rozróżnia dobro i zło. Jeżeli coś jest złe, to należy to powiedzieć. Mniejsze zło dalej jest złem. Szanuj bliźniego swego jak siebie samego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • każde dno ma drugie dno każda choroba jest chora każde lustro odbiciem każdy brat ma brata każda racja racją   ale nie każdy może być szczęśliwym  nie może ziścić swych marzeń bo życie go nauczyło o nie się potykać 
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Witam - kościół powinien świecić skromnością - dzięki za czytanie -                                                                                                 Pzdr.serdecznie. @violetta - @Jacek_Suchowicz - @Marek.zak1 - @Łukasz Jasiński wszystkim wam dziękuję za komentarze - 
    • Ona nie wie czy dalej kocha, nie wie co czuję, kiedyś cieszyła, dziś w serce mnie kłuje, nie wiem co z tym zrobić, gdyż nadal ją kocham, chciałbym umrzeć spłonąć odpłynąć gdzieś w otchłań, w pustkę się zmienić, owa w mym sercu teraz gości, nie ma w nim już ani krztyny szczęścia czy radości, chcę umrzeć zniknąć lecz śmierci się boję, co mam robić? - nie wiem  we własnych łzach tonę.
    • @Ajar41 - @Rafael Marius - @helenoir - dzięki - 
    • Rachael * Znalazłam w niepamięci mały okruch czasu, Lecz boję się go dotknąć i dokładnie zbadać.  Zrobiłeś to specjalnie? Powiedz mi od razu… Dlaczego wątpliwości mam odczuwać nadal?   Wiesz dobrze, czemu światłem skrzy się bursztynowym, Bo przecież, tak naprawdę wiemy to oboje. Uciekłam - będą szukać. Co mam teraz zrobić? Powtarzasz, że wspomnienia nie są nawet moje.   Widziałeś je, nieprawdaż? Mów, i nie udawaj, Jak gdybyś miał tajemnic nie zobaczyć nigdy. Czy teraz, gdy przed tobą stoję całkiem naga, Wciąż pragniesz, bez wahania, ścigać mnie, jak inni?   Chcesz milczeć? Więc dlaczego, gdy rozpinam włosy, Odczuwasz, na nadgarstkach, sto tysięcy muśnięć? Przemienię cię za chwilę w najprawdziwszy dotyk, A kiedy będziesz gotów, zmienię siebie również.   I będę, wręcz na przekór, delikatne dłonie, Przeplatać przez rozgrzane opuszkami ciało. Impulsy, tuż pod skórą, iskrzą pobudzone; Nie znałam tego wcześniej. Powiedz, co się stało?   Zaufać mam wspomnieniom? Wybacz, nie potrafię, I coraz bardziej przez to siebie nie rozumiem. Ciekawość tak bezczelnie sny obraca w jawę; “Pocałuj mnie” - do ucha ciągle podszeptuje…   I działa, jakby była nieskończoną siłą, Na którą całe życie, dotąd miałam czekać. Pod skórą, jakże blisko - pozwól - niechaj płyną! Pocałuj mnie, dotykaj. Zrób to proszę, Deckard.   ---   * - replikantka, w której zakochuje się, z wzajemnością, główny bohater filmu Blade Runner, Rick Deckard.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...