Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Zgłoś



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Kot Ha! Świetnie pomyślane... i zgrabnie napisane.  Pozdrawiam :)
    • Z odległego minaretu złoconego Nad sino-błękitną Newą stojącego, Od czasu do czasu usłyszeć mogę Dźwięki dzwonków, zwiewne i błogie-- - Boże chroń Cara!   Nad rawelinami i ponad fosą  Od białej cytadeli się niosą A ludzie w lochach za murami Słuchają, modlą się i zgrzytają zębami-- - Boże chroń Cara!   Cicho powtarzane znów i znów Dźwięczą stale w koszmarze ich snów, Jakby demon jakiś w uniesieniu Szydził z nich w ich cierpieniu-- - Boże chroń Cara!   Tam, w Czerwonego Pałacu ciszy  Bezsenny, modlitwę pewnie słyszy. Jakżeby mogła stłumić jęki Jego dzieci śmiertelnej męki?-- - Boże chroń Cara!   Ojczulkiem z dawna nazywa go lud-- Batiuszka! . . . Lecz w sercu ma lód! Czekajże, aż milion ludzi z tej biedy Z całą swą mocą się zbudzi, a wtedy Boże chroń Cara!   I Thomas - zupełnym przypadkiem natrafiłem na ten wiersz (na mypoeticside.com), Thomas Aldrich był znajomym Marka Twaina i zmarł w 1907, zatem nie doczekał spełnienia swej wizji. Skąd u ówczesnego Amerykanina taka - celna przecież - ocena Rosji, nie wiem, ale jestem pod wrażeniem. A ponadto ten wiersz wciąż wydaje się dziwnie aktualny.   From yonder gilded minaret Beside the steel-blue Neva set, I faintly catch, from time to time, The sweet, aerial midnight chime-- "God save the Tsar!"   Above the ravelins and the moats Of the white citadel it floats; And men in dungeons far beneath Listen, and pray, and gnash their teeth-- "God save the Tsar!"   The soft reiterations sweep Across the horrer of their sleep, As if some dæmon in his glee Were mocking at their misery-- "God save the Tsar!"   In his Red Palace over there, Wakeful, he needs must hear the prayer. How can it drown the broken cries Wrung from his children's agonies?-- "God save the Tsar!"   Father they called him from of old-- Batuschka! . . . How his heart is cold! Wait till a million scourgëd men Rise in their awful might, and then God save the Tsar!
    • @Amber miło słyszeć..dziękuję i pozdrawiam   K. @Hiala dzięki  i pozdrawiam K. @corival przeciwności się przyciągają ...jak w fizyce  a może ...? Pozdrawiam K.
    • @Hiala Wsparcie miło byłoby widziane, ale... jakoś dziwnie życie uczy, żeby nie tracić czasu i energii na rozglądanie się za nim. Hmmm... mało optymistyczna ta moja konkluzja... Pozdrawiam :)
    • @Igor Wasiński Peel znalazł w podróży dobre towarzystwo, no ale żeby tak stracić czujność na koniec... Kolo moich klimatów... Pozdrawiam :)
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...