Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Starcy w Odlocie


Rekomendowane odpowiedzi

... to jakby dwa wiersze, dwie twarze starszych ludzi. Pierwsza część traktuje dla mnie o patodziadziusiach  spędzających czas głównie  przed ekranem (kobiety są zawsze bardziej )zajęte ; pozornie nobilnych panów,  z nadmiarem czasu i niedosytem uwielbienia , na które przy swojej aparycji - w realu, NIGDY nie mogliby liczyć;  którzy szukają podniet, buziek, znajomości, szukają na siłę. 

 

pierwsze trzy strofy - są świetne, choć dla samego wrzynania się , może znalazłabym jakiś ekwiwalent...

 

Dalsza część jest mocna, dosadna, do bólu prawdziwa. Na "muzyczne ucho" - przeszkadza mi bliska odległość zwrotów : to te, potem, za tymi. Później, kolejny zaimek - Swoje.

 

to z mojej strony drobne marudzenie, czysto brzmieniowe, bo te drobiazgi nie odbierają wartości wiersza.

Zastanawia mnie natomiast brak jego spójności. Czyżby zabieg wprowadzenia dwóch zupełnie kontrastujących cząstek, był celowy, aby ukazać degrengoladę postaw : czasu pokoju  i czasu wojny ?

 

Czy człowiek musi być poddawany najwyższym próbom, aby ukazał swoje człowieczeństwo, bo w dobrobycie, przy spokojnym niebie, wychodzi z niego pospolita świnia ?

 

ciekawe. pozdrawiam miło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dagmara Gądek Sporo czasu mi poświęciłaś i w zasadzie prawidłowo odczytałaś mój przekaz. Czas pokoju i czas wojny,złamanych kręgosłupów....tu ukłon w kierunku wielkiego Tadeusza Różewicza jego konkretnego utworu. Widziałem.... a potem cisza.Motyw lubieżnych starców jest częsty w malarstwie.......ich oczy mają jeszcze głębie. Zaimki są celowo wprowadzone i tak zostaną.   Z  pozdrowieniem za warsztatowe uwagi dziękuję...

@Bożena De-Tre Furgony.... ludzie jak bydło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrutne dla kobiet są sceny biblijne. Nie żal mi starców od Zuzanny, która im nie uległa.

Nie wiem, czy masz przed oczami obraz

 Artemizji Gentileschi? Która akurat została zgwałcona.

W ludziach drzemie okrucieństwo, czy to masz na myśli, gdy nie czujemy żalu za lubieżnymi starcami?

 

Ciekawe zestawienie. Pzdr.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@corival Rzadko jadam placki kartoflane i może dlatego umknął-:)Starcy w plackarni na ulicy wręcz i to „ lubieżne spojrzenie „ wśród pięknych „ lateksowych ciał”..a potem…pojawiły się dojrzałe przemyślenia o tych co odeszli w „ przedświcie…i popłynęło.Dziękuję

@Bożena De-Tre Tak ich spojrzenia „ wrzynały” się…i to było inne doznanie jak patrzenie sytuacyjne.

@corival Jestem wścibska” i dlatego  pytam .Do czego pasuje Ci mój wiersz?

@MIROSŁAW C. Zapomniałeś podać pełną nazwę to uzupełnię.

Podatkowych Rajów-:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bożena De-Tre … jednak przeredagowałam komentarz; bo nie ma co udawać zdziwienia problemem  ;

w pewnej orkiestrze, starszemu muzykowi tak się  trzęsło całe ciało na widok praktykantek, że gdy jedna przechodziła obok, to na koncercie aż runął pulpit

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

.

 

Starcy ( ci zaburzeni)  dość szybko się demaskują i tak, przykładowo ciągłe mówienie  o wynikach moczu jest nie tylko skrajną impertynencją, ale i przejawem fallocentryzmu; 

pianie wszem i wobec o młodym samopoczuciu - niepoważne

opowieści o masowaniu stóp - zboczeniem fetyszu kobiecej nogi, ufff… trochę by gadać, ale po co, komu i na co, skoro wiadomo co w kales…. piszczy 

 

kiedyś może opisze się tych współczesnych , internetowych dziadów proszalnych o … komplementy, ale problem istnieje głównie w wirtualu , bo real - wszystko weryfikuje ;))


( Ale też zupełnie szkoda -  wiele zacnych starszych osób, pakować do worka za patologią, bo przecież każdy z nas zna staruszków / starzejących się autentycznie z honorem i godnością…), pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dagmara Gądek Dobry kawałek tekstu Ci wyszedł Dagmaro-:)Dziadki to jednak trudny temat ,a już „ spiąć ich w klamry to też nie lada wezwanie-:)…szybko odpuściłam w myśl” róbta co chceta” a ja się ulatniam na wieś…Ogród mój „ pełen ptasich piór” zawsze wie jak się zachować..i się „ odważyłam” to teraz mam-:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...