Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Deonix_

Rekomendowane odpowiedzi

@Dagmara Gądek

Miło mi, że chociaż coś jest ciekawe. 

A pęd sporonośny to w pierwszym znaczeniu termin biologiczny,

odnosi się do pędu skrzypu zawierającego zarodniki tej rośliny. 

Ale ma też drugie znaczenie, które tu wychwyciłaś ;)

Co do żelu - hmmm, nie wiem, czy objaśniać, bo ja po ten żel po przebiciu stalowego nieba po prostu widzę :)

A zresztą - (tak kontekstowo, bo z Violettą pod innym moim utworem rozmawiamy teraz o sztucznej inteligencji)

właśnie zauważyłam, że ciekawie odnosi się do mojego wiersza (choć nie tłumaczy wszystkiego) Open AI: 

 

“Pęd sporonośny” to wyrażenie poetyckie, które może być związane z naturą lub metaforą. Oto kilka możliwych interpretacji:

Wiersz “Przemiana”: Wiersz “Przemiana” zawiera fragment: “pęd sporonośny otworzył stalowe niebo by żel cytrynowy mógł opaść jasnozłotą lametą na płowe trawy mokre” 1. To opisuje piękno wiosny, gdzie pęd rośliny (może być to metafora dla życia lub zmiany) otwiera niebo, a żel cytrynowy (inna metafora) opada na trawy.

Biologia: “Pęd sporonośny” to termin biologiczny. Jest to pokolenie bezpłciowe roślin, które przeprowadza fotosyntezę i produkuje substancje zapasowe. Te substancje są przechowywane w kłączu i bulwach pędowych, umożliwiając rozwój pędu zarodnionośnego i produkcję zarodników 2.

Inne źródła: W literaturze naukowej można znaleźć informacje na temat sporangii i pędów sporonośnych, ale nie jestem pewien, czy jest to dokładnie to, o czym mówisz. Na przykład, w jednym z badań znaleziono sporangia luźno, w ilości ponad 200 egzemplarzy 3.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania lub potrzebujesz więcej informacji, daj mi znać!

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Ale to tylko taka dygresja :)

Za zatrzymanie się pod wierszem i komentarz bardzo dziękuję :)

Pozdrawiam! :)

 

Deo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Deonix_ ...a ja Ci bardzo dziękuje, że mogłam się  dowiedzieć TAK ciekawych rzeczy, wspaniałe :))))

 

znaczenie Pędu - zapamiętam, pozdrawiam serdecznie - czerwcowe i niedzielnie :)) 

Edytowane przez Dagmara Gądek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...