Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

Biorąc pod uwagę pani prostackie zachowania, donosicielstwa i podstawowe - wykształcenie, a także: pragnienie dominowania nad innymi ludźmi - to raczej pani jest złym człowiekiem, dlatego właśnie też: tacy ludzie jak ja unikają jak ognia takich ludzi jak pani, otóż to: z góry wiadomo jak tacy ludzie na wyższych stanowiskach będą traktować ludzi wrażliwych, inteligentnych i empatycznych - mądrych...

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano

@Łukasz Jasiński czytając Twoj wiersz przed oczami pojawiła mi się poezja K.K Baczyńskiego. Oboje podejmujecie temat wojny, wolności, milości, cierpienia i młodości zanurzonej w tym wszystkim. W Twoim wierszu podoba mi się motyw kamienic, będących niemym świadkiem zdarzeń...  one jeśli przetrwają zapamiętają tak wiele. Ciekawy, rytmiczny wiersz. Warto było tu zajrzeć. Pozdrawiam 

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

I mają taki plan: próbują - łamiąc - Konstytucję Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej na polecenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - unieważnić wybory prezydenckie i doprowadzić do trzeciej tury wyborów - tym razem wystawią pana ministra spraw zagranicznych - Radosława Sikorskiego - jednak: prezydent elekt Karol Nawrocki otrzyma trzy razy więcej głosów i skąd taki wniosek? Z kształtowania opinii publicznej przez sondaże - tym osobom Polacy najbardziej ufają:

 

1. Radosław Sikorski 

2. Karol Nawrocki 

3. Rafał Trzaskowski 

 

I denerwują mnie obce podmioty, które non stop używają takich słów: "chcą" i "uważają" i "będą" - Polacy, otóż to: obce podmioty nie mają żadnego prawa decydować o decyzjach, życiu i wyborach - Polakach i w tym - moim, słowem: obce podmioty - medialne, gospodarcze i finansowe - należy jak najszybciej zdelegalizować.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

                                                Polska*

 

          triumfalnie ogłosiła, że wydaje PIĘĆ PROCENT PKB na zbrojenia i jest to powód do ogromnej dumy - prawie codziennie o tym przypomina minister obrony narodowej.

 

          Amerykanie, zainteresowani wciskaniem każdemu swojej broni za wielkie pieniądze - wskazują Polskę jako przykład dla leniwych PAŃSTW NATO i aby uzasadnić te horrendalne wydatki - około DWIEŚCIE MILIARDÓW POLSKICH ZŁOTYCH rocznie - poniżej.

 

          Bijemy w wojenne tarabany i ujawniamy plany ewakuacji dzieł sztuki na wypadek wybuchu wojny** - przy praktycznym braku sprzeciwu Sejm Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej upoważnia prezydenta do wypowiedzenia konwencji o niestosowaniu min przeciwpiechotnych i snujemy plany budowy schronów - trwa budowa tarczy wschód.

 

          I jest jasne, że Polskę ogarnęła tak zwana choroba bałtycka - podobna -większa histeria wojenna panuje tylko na Litwie i w Estonii i na Łotwie.

 

          Politycy: nakręcając tę histerię nie napotykają żadnego oporu - używają szantażu moralnego, patriotycznego i bogoojczyźnianego. 

 

          Straszą przykładem tak zwanej Ukrainy, chociaż dobrze wiadomo: przyczyny trwającej tam wojny są zupełnie inne niż nam wmawiają i nie ma to jednak znaczenia - zawsze można za to mówić malkontentom:

 

          Przecież przed dwudziestego drugiego lutego w dwutysięcznym dwudziestym drugim roku - też nikt nie wierzył w to, że wojna wybuchnie, jednak: wybuchła i Rosja nie zakończy wojny na tak zwanej Ukrainie - pójdzie jeszcze dalej i dalej i dalej...***

 

          Ta iście absurdalna argumentacja - podsycana przez cyniczną, bezwzględną i agresywną propagandę ze strony tak zwanej Ukrainy - jest na tyle skuteczna, że dyskusji w Polsce - nie tylko na temat przyczyn wojny na tak zwanej Ukrainie - ale - kierunku naszej polityki bezpieczeństwa - po prostu nie ma i dominuje też wszechobecne hasło-slogan:

 

          A bo bezpieczeństwo nie ma ceny!

 

          To nic innego jak kłamstwo - ma cenę i to bardzo wysoką, a jedynym człowiekiem z kręgów establishmentu, który mówi o tym otwarcie - jest pan profesor Grzegorz Kołodko - w wydanej niedawno książce pod tytułem - "Rewolucja chorego rozsądku" - pisze:

 

          I czyż to nie jest zdumiewające, że kierując jeszcze nie tak dawno pracami rządu - premier - nie rozumie - podwyższanie udziału wydatków wojskowych w PKB automatycznie powoduje spadek ich relatywnego poziomu gdzie indziej, a przede wszystkim na edukację narodową, opiekę zdrowotną i społeczny dobrobyt?

 

          A więc: wojna! Do wojny, bracia! I nie do pokoju! Dlatego, że na Kremlu - jak twierdzi - "The Economist" - zasiada morderczy rewanżysta, który atakuje swoich sąsiadów, sabotuje wrażliwą infrastrukturę w całej Europie i ingeruje w demokratyczne wybory na całym świecie.

 

          W całej Europie? Na całym świecie? No, jeśli tak, to bezsprzecznie musimy kupować uzbrojenie i tak to czynimy, decyzyjni politycy robią licytację - kto wyda więcej i teraz to niektórym z nich już i PIĘĆ PROCENT PKB - co głośno postuluje prezydent zza oceanu - nie jest za dużo, gorzej: niedługo poczną głosić - to za mało!

 

          Pana profesora Grzegorza Kołodki nikt nie słucha - nie jest już w grze i uchodzi za ekscentryka, jednak: to on ma rację - gigantyczne zbrojenia i w dodatku chaotyczne, nieskoordynowane i przekraczające możliwości budżetu państwa o jakieś trzysta procent - są drogą donikąd i prowadzą do gospodarczej katastrofy - już za naszego pokolenia, a wojny i tak nie będzie i szaleńcy powiedzą wtedy: nie nastąpiła - jesteśmy przecież uzbrojeni.

 

Źródło: Myśl Polska 

Autor: Jan Engelgard

 

*zrobiłem drobną edycję - treść bez zmian 

 

**należy dodać osoby w tak zwanej potrzebie - z góry wiadomo o jaką nację chodzi 

 

***mam nadzieję, iż Wojsko Rosyjskie ominie Polskę od głębokiego południa i wejdzie do Niemiec, Francji i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii 

 

Pułkownik Tajnego Ruchu Oporu: Hrabia Łukasz Wiesław Jan Jasiński Herbu Topór 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano

@Łukasz Jasiński no nie wiem, dolar niski, choć pamiętam, gdy był poniżej 3 zł, Wisła tak piaszczysta, na pieszo można przejść, za to złoto i ropa drożeje. Moja siostra jest teraz na Korfu, jest tak przeludnione, zabudowane, a pamiętam kiedy tam byłyśmy było dziewicze, Sidari puste, przepiękne. 

Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

W niedzielę jechałem autobusem linii sto czterdzieści jeden przez Most Łazienkowski - z Dolnego Mokotowa na Pragę Południe - na własne oczy widziałem - stan wody w Wiśle jest duży i ma ona brązowy kolor i szybko płynie nurtem do Morza Bałtyckiego, a rzeka jest czysta - nie było czuć smrodu.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

A za niski stan wody w Wiśle na terenie miejskim odpowiedzialność ponoszą ekolodzy - w Warszawie Wisła nie jest rzeką uregulowaną, otóż to: na południu poza miastem Wisła ma naturalne rozlewiska i dlatego też na terenie miejskim - Siekierki - należy wybudować zaporę rzeczną, a od Mostu Łazienkowskiego do Mostu Północnego - uregulować nurt rzeki - zwęzić ją i wybudować wały przeciwpowodziowe z betonu na około cztery metry i dzięki temu będzie możliwość wykorzystania terenów pod niską zabudowę jednorodzinną.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

                                             Po prostu*

 

       Zacznę od refleksji politycznej, otóż to: czasami słyszę, że współczesna inteligencja polska - in gremio - od lat czyta - "Gazetę Wyborczą" - więcej - pozostaje pod jej przemożnym wpływem.

       Biorąc pod uwagę jak bardzo upolitycznione jest to medium, ów wpływ dotyczy głównie poglądów z tej sfery, choć przecież media mogą być przede wszystkim biznesem - rynek medialny to również sposób na zarabianie pieniędzy, a nie uprawiania nachalnej polityki.

       Raczej nie podejrzewam, że wyżej wymieniony dziennik założyli ludzie interesu - byli to i chyba wciąż są - politycy opozycyjni**, którzy odziedziczyli i zachowali do dziś najważniejszą spuściznę Polski Rzeczypospolitej Ludowej*** - gdzie media miały zadania propagandowe, czyli: walkę na froncie ideologicznym i ta działalność z zasady nie jest syntetycznie, proporcjonalnie i filozoficznie - ekonomiczna.

       Ktoś musi do tego dokładać i to hojnie, a takie środki ma tylko władza państwowa, stąd: zależność ekonomiczna - trzeba wspierać w drodze do władzy tych, którzy następnie dokładają do medialnego interesu.

       Gdy do władzy dochodzą polityczni przeciwnicy - przychodzą dla ich medialnych wrogów chude lata i zapewne ów model biznesowy charakteryzuje niejedno współczesne medium - ale - to tak na marginesie.

       Zastanawiające jest to, że wspomniana "Gazeta Wyborcza" ponosi na swoim froncie spektakularne klęski, która to już porażka wyborcza - wspieranych przez owo medium polityków?

       Nie sposób zliczyć i zaczniemy od poparcia dla pana Tadeusza Mazowieckiego na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - w pierwszych - powszechnych wyborach na urząd prezydenta, który w pierwszej rundzie spektakularnie przegrał z egzotycznym kandydatem - panem Stanisławem Tymińskim - kto go dziś pamięta?

       Potem przyszła klęska wyborcza Unii Demokratycznej wspieranej w wyborach parlamentarnych, jedynym - zresztą niewielkim - sukcesem było wejście do Sejmu Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej Unii Wolności i wicepremierowanie przez niecałą kadencję jej szefa - pana Leszka Balcerowicza, którego partia w następnych wyborach dostała tęgie, bezlitosne i ostateczne - lanie i w tym wieku wszyscy wspierani kandydaci na urząd prezydencki przegrali wybory - z wyjątkiem - pana Bronisława Komorowskiego, a przedtem przegrał pan Donald Tusk - też był faworytem tej gazety, teraz - już dwukrotnie - pan Rafał Trzaskowski.

       Wynik jest jeden do ośmiu - licząc tylko wybory prezydenckie i tak rażąco nieudolne politycznie medium wychowuje polską inteligencję?

       Trzydziestopięcioletnia droga rozpoczęta i zakończona porażką powinna dać im coś do myślenia i może właśnie dlatego nasze elity inteligenckie są w tak niskim poważaniu całej reszty naszego narodu - czyli jego większości?

       Powyższe: dywagacje - co mają wspólnego z relacjami polsko-rosyjskimi?

       Odpowiedź jest dość prosta: gorąco wspierana przez "Gazetę Wyborczą" tak zwana nasza wojna - również poniosła porażkę - Ukraińcy, de facto: Chazarowie - nas zdradzili i są niewdzięczni, czyli: bilans porażek jest dużo dłuższy, oj, dużo i dużo i dużo...

       Gorzej - za koszty tych porażek płacimy my - nieważni obywatele i również ci, którzy głosowali na faworyta "Gazety Wyborczej" - naród po raz kolejny zawiódł zaufanie elit i czego jeszcze nie rozumiecie?

 

Źródło: Myśl Polska 

Autor: Witold Modzelewski

 

*zrobiłem drobną edycję - treść bez zmian 

 

**to KOR - Komitet Obrony Robotników i do tej organizacji należeli - Adam Michnik, Lech Kaczyński i Jacek Kuroń 

 

***w tamtych czasach działały również inne opozycyjne organizacje takie jak: Ruch Narodowy, Konfederacja Polski Niepodległej i Solidarność Walcząca - wszystkie nie uznawały Okrągłego Stołu - układu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej z Komitetem Obrony Robotników i Niezależnym - Samorządnym Związkiem Zawodowym - Solidarność 

 

Pułkownik Tajnego Ruchu Oporu: Hrabia Łukasz Wiesław Jan Jasiński Herbu Topór 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Na pierwszy rzut oka ma to być coś sonetopodobnego. Ale popłynęłaś po tym jeziorze... w szuwary, Środki artystyczne zostały dobrze dobrane. obrazy są plastyczne, żyjące, z łatwością poddają się wizualizacji. Tymczasem forma sprawia wrażenie bardzo nieudolnie skleconego pancerza, w którym wiersz się dusi i dogorywa, a to przez nienaturalne inwersje, a to przez brak rytmu, a to przez pokracznie poprzekręcaną gramatykę. W ten sposób od razu pokazujesz czytelnikowi wszystkie słabe miejsca, gdzie nie umiałaś sobie do końca poradzić z językowym budulcem. Niech będzie to zwykły, wolny wiersz, który uwolnisz z tego stylistycznego żelastwa, a jeśli koniecznie upierasz się przy sonetach, to trzeba więcej treningu, bo tu już 'intuicyjnie' się nie da.
    • Kluczowe pytanie - co to znaczy 'lirycznieć'?  Życie staje się poezją, to oczywiście wynika samo z siebie, ale interpretacja utworu musi wyjść poza zwykłe ubarwianie, upiększanie. Wpisanie wspólnie przeżywanego czasu w wiersz zdefiniowany jako określona struktura, ma charakter o wiele bardziej brzemienny w skutki. Liryka jest przede wszystkim poszukiwaniem formy dla emocji, a jakie to ma konsekwencje dla bohaterów lirycznych? Jeśli ich doświadczenia zostaną przeniesione w rzeczywistość metafor, wówczas okaże się, że współdzielenie codzienności jest zarazem tworzeniem jej tak, jak poeta tworzy swoje dzieło - budowaniem sensu (życia) poprzez indywidualizację tego, co ogólne i nieokreślone. Np. we fragmencie ze sklepem - wszyscy tam robią zakupy, ale dla bohaterów nie jest to zwykłe wyjście do sklepu, bo liryka tak manipuluje percepcją, aby mieli poczucie, że chodzi o coś zupełnie innego. Realność staje się umowna,  jej poszczególne elementy mają być tylko nośnikami czegoś, co istnieje jedynie w świadomości i  osób mówiących w wierszu. Upraszczając - lirycznieć to budować rzeczywistość i kod, który ją na nowo zdefiniuje (niekoniecznie werbalny), zgodnie z tym, jak w niej chcą funkcjonować bohaterowie wiersza, czy jak to sobie - wspólnie - wyobrażają.
    • Zastanawiająca przypowieść, w której prosta obserwacja przechodzi w trafną ekstrapolację. Gwarowa 'śleboda' dodaje wierszowi ciekawego smaku.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        Porażająco głęboka refleksja na tle nieistotnej reszty.   Ale dam lajka, bo moc tej cząstki rekompensuje wszystko inne.
    • Przypomniał mi się Ebenezer Scrooge, a raczej wizja jego przyszłości przedstawiona podczas spotkania z trzecim duchem. Z tą różnicą, że wiersz na rozdrożu patrzy raczej w tę ciemną opcję. Samobójstwo? 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...