Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Potrzebujemy takiej wizji, potrzebujemy jej zaufać... Podobaja mi sie szczególnie jej dwa fragmenty: "Nie starzejemy sie na zawsze" i "a duma zmienia swoje barwy".  :)

 

I jedno małe pytanie: czy nie powinn być "po tamtej stronie"?

 

Pozdrawiam :)

Opublikowano (edytowane)

 

 

 

 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

@duszkaWitam Cie duszko! Jak widać wiersz w swojej formie jest przejrzysty i nie trzeba się domyślać o co w nim chodzi i takie jest jego przesłanie. Milo mi, że spodobały Ci się szczególnie te dwa fragmenty. Wiersz napisałem w Marcu 2015 roku i po wielu poprawkach wyszło to co widać.
W odpowiedzi na "małe" pytanie powiem tylko, że celowo zmieniłem na: "po tej stronie" i właśnie tutaj jest ten punkt, że trzeba się domyśleć dlaczego.

 

Pozdrawiam serdecznie :-)

Edytowane przez Wieslaw_J._Korzeniowski (wyświetl historię edycji)
Opublikowano

Przywiodłeś mi tym tekstem na myśl W. Młynarskiego i jego słynne "Jeszcze w zielone gramy". Chciałoby się grać jak najdłużej.

 

Pozdrawiam. FK.

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Dziekuje Franek i cieszę się, że mój wiersz przywiódł Ci na myśl piosenkę tak popularnego w zeszłym stuleciu Wojciecha Mlynarskiego. Posluchalem tej piosenki. Grajmy w zielone zawsze z optymizmem w sercu.

 

Rowniez pozdrawiam i dzięki za wizytę.

W.J.K.

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Przyciągnął mnie tytuł twojego wiersza. można kombinacji wiele:

np. telewizor, telemagazyn, i temu podobne. co do treści wiersz

1. jest zastanawiający,[poruszający, szczególnie wersy to:

 
trawa zielona jest po tej stronie
i każdy jest zwycięzcą oraz
 
wiosna przynosi echa letnie
wizję bram do lepszych krain
 
2. nietypowy ukazuje bowiem ludzkie życie, i nie tylko ludzkie, pora roku jest.
 
podoba mi się TWÓJ WIERSZ    ;)))

 

 

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Mialem sen, a może to było marzenie. Sen we śnie o życiu w lepszym świecie. Tam było pełne zrozumienie tego co to znaczy pokój i miłość. Sprawa nie łatwa w obecnej rzeczywistości. 
Dziekuję Ci Justyno za ciekawy komentarz do Wizji.

 

Serdeczne pozdrowienia!

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

@[email protected]Dziekuje trawowo i serduchowo Grzegorzu.

 

Pozdrawiam :-)))

@Jacek_K

Mowi się, że są różne rodzaje dumy, jak poczucie własnej wartości, godność lub ktoś lub coś będące powodem do chluby w pozytywnym słowa tego znaczeniu i vice versa duma z czynów haniebnych itd. Właśnie to miałem na myśli.

Pozdrawiam

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

@Jacek_K

Wizje według mnie są pokrewne utopiom. Masz rację pisząc: "Dla mnie zmiana barwy to nie pozbycie się dumy, ale jej umocnienie i w tym sensie odbieram". I dobrze odebrałeś. 
"Chciałeś dać sygnał do odwrotności, którą jest ujma? to dlaczego jasno nie zapisałeś?" Wiersz, według mnie powinien zawierać dozę tajemniczości, aby czytelnik/odbiorca miał opcję do wolnej interpretacji, a wiersz dzięki temu staje się bardziej intrygujący. 

 

Pozdrawiam. 

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

 

Różnica wówczas była by ogromna, ponieważ nie było by wtedy dumy pozytywnej i świat stał by się ponury, takie negatywne piekło na ziemi. Natomiast duma pozytywna jest kreatywna. Właśnie dlatego wiersz jest w warsztacie, gdyż "dumnie" nad nim pracuję. 

 

Pozdrawiam Cie Jacku! :-)))

Opublikowano

Z pomysłem i w sposób intrygujący przedstawiona wizja. 

Podoba mi się. Pozdrawiam. 

Opublikowano

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

"Zostaw zwycięzcą - tak naprawdę chodzi o przezwyciężanie, czyli walkę do końca ;)))." 

 

Ciekawe spostrzeżenie!  

Zostawię!  Zadajmy inne pytanie, czy to duma stworzyła choroby, etc.? I tak można bez końca. 
Dzięki za komentarze i pozdrawiam. :-))))))

 

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Wszystko tu jest konwencjonalne, począwszy od prawd oczywistych, skończywszy na przemyśleniach na tyle ogólnych, że każdy może przytaknąć, zgodzić się, nawet poczuć przyjemne ciepełko kołderki uszytej ze strof.  Gorzej, jak trafi się czytelnik, który wyrósł już z wieku cielęcego i nie potrzebuje tej kołderki, a do pewnych tzw. mądrości życiowych dawno już doszedł samodzielnie, ucząc się na własnych doświadczeniach. Co on znajdzie dla siebie w takim wierszu? Cz ta lektura go wzbogaci? Co wiersz wnosi do wielogłosowej dyskusji, jaką toczą i toczyli ze sobą  twórcy,myśliciele, poprzez swoje dzieła? Do jakiego spojrzenia na świat zachęca, jeśli jednocześnie ten świat tak mocno zawęża, redukuje?
    • Parafraza Mistrza, całkowicie odwracająca sens oryginał. To jest o tyle interesujące, że ten intertekst  ma charakter polemiczny. Odważnie wybrałeś Herberta i utwór, który przed kilka dekad był (zresztą nadal pozostaje) rodzajem etycznego drogowskazu i uczyniłeś go anty-moralitetem, w duchu voltaire'owskiego uprawiania własnego ogródka. Przedostatnia cząstka mówi o prawdziwym życiu. Czym ono jest? Usunięciem się poza nawias? Zazdrośnie strzeżoną stefą komfortu? To jest prawda? Jaka? Czyja?  Utwór buntuje się przeciwko heroizmowi kondycji ludzkiej - ale czy to nie jest jednak jedna z filozofii utopijnych? Nawet broniąc zasadzonych warzyw w ogródku przed złodziejem, domu przed spaleniem się, reanimując człowieka na ulicy trzeba wyjść poza egoistyczne asekuranctwo. Czy jest tu miejsce na oddech? A co z sumieniem człowieka? Wiersz o nim nie mówi, a nawet jest głosem wygodnym dla tych, którzy nie lubią tego Gadającego Świerszcza  w swoim życiu. No chyba, że brniemy w totalną skrajność i skałę Aureliusza zastąpimy beczką Diogenesa.
    • Ktoś umarł, świat toczy się dalej. No i co w związku z tym? Co wiersz ma na ten temat do powiedzenia?  W żaden sposób nie przedstawiasz sytuacji lirycznej, żaden podmiot liryczny nie ma tu nic do gadania, tekst nie zmierza do żadnej konkluzji. Nic się nie dzieje ani na poziomie słów, ani między nimi. I gdzie tu poezja?
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        A jak inaczej chcesz być prawdziwy?    
    • Czy to jest wiersz religijny? Takie odnoszę wrażenie, zwłaszcza po przeczytaniu ostatniej cząstki, w której wybrzmiewa jeszcze spiritus flat ubi vult. Niech sobie będzie, jako zapis takiej relacji. Jest dziecinnie naiwny, z podmuchami wiatru, otulaniem promiennym uśmiechem, tchnieniem, sercem kroczącym w ciemności. Ale w końcu pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, jak powiedział Jezus do uczniów.
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...