Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Jedna rzecz


WiJa

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba chyba się umówić z człowiekiem, żeby znaleźć w człowieku to, czego w człowieku (w głębi duszy i serca) nie ma (ale może sobie to człowiek przybrać do głowy). Jak np. to, że człowiek ma duszę i ma okazywać serce. I tak to już jest, że zawsze jakoś (najlepiej po prostu) trzeba się umówić (a umowa, to podstawa obyczajów, wiary, czy kultury), żeby znaleźć w człowieku grzech pierworodny. A kiedy nie ma umowy, to nie ma grzechu. Chociaż można też powiedzieć (bo chyba niekoniecznie trzeba), że jeśli nie ma (między ludźmi i między ludźmi a Bogiem) jakiejkolwiek umowy, to nie ma zarazem człowieka (a przynajmniej człowieka człowiekiem). Pewne więc umowy, zasady, reguły kształtują, tworzą, rodzą ludzkiego człowieka (co nie znaczy, że przekreślają indywidualności i indywidua). A kształtują, tworzą, rodzą, po pierwsze podporządkowując sobie naturę, oczywiście w imię innych, ważniejszych od natury wartości. Jednak na szczęście, co do wartości nie ma jedności i nawet nie zanosi się na jedność. Ale chyba nie na szczęście, co do natury też jest (czyli odnosimy się) różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @m1234Dzięki za polubienie. Pozdrawiam.
    • @m1234 Dzięki. Będzie jutro. Pozdrawiam.  
    • To już wiek*   Cichej mądrości i wzbudza strach  i ułański byt - taki mam fach -   kontrwywiadowczy dla tej świętej - ojczyzny: przez tych - zdrajców ściętej,   czterdzieści cztery i szach i mat  i vis i vice - versa i kat...   *więcej informacji Państwo znajdą w następujących esejach: "Komentarz - komentarz odautorski" i "Mój drogi świecie" - Autor:   Łukasz Jasiński (luty 2025)  

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • Ciągle masz z tym problem – mentalne swędzenie, ta twoja urojona pewność, gdy wzbudzasz patos, ciągłe “ja” – jak pomosty, na wprost kłujące dobroduszne dopełnienia. Nieustanne wstawanie i siadanie. Ale uważaj! Grymas kąsanych ust ścina białka czerwienią.   Zgubiłeś muzyczność, ominąłeś rytm znaczeń. Ukradłeś z pchlego targu złotonośne drobiazgi, lepisz duszę, na próżno owijając ją dźwiękami starych skrzypiec z nobliwie omszałej partytury.   A może nigdy go nie było? Ten rytm? Algorytm! Statystyczny gen wszyty chirurgicznym ściegiem, bezwzględna podwójna helisa składająca światy.   Ty zaś chcesz trafić pomiędzy spóźnione oceany, wyłożone jeden nad drugim, gdzie niebo leży na dnie, zwija się wstęgą Mobiusa po szczyty górnego morza.   Tam burze rwą spokój bałwanami, miażdżą bezruch, a okręty z opadłymi żaglami czekają, aż odetchniesz pchnięte w przeciwstawne wody, bez dobrego końca.   Dotrzesz tam? Zapadniesz na wieki po jednej stronie?   Teraz, gdy piszesz wsparty o swe lukrowane skronie, zapragnij rozpęknąć warstwę ciszy, napiętą jak szept. Postaw czarną kropkę – przebij ją jednym gestem. Niech się rozpadnie na kawałki, może chociaż jeden wzleci ku trzeciemu niebu.  
    • @JAPA końcówka z przytupem... ;) Takim wiosennym już. :) Pozdrawiam. :) 
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...