Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Strefa życia jak skorupka jajka
- cienka warstewka wokół planety,
z zagrożeniami dotąd się zmaga,
ze strony ludzkiej, butnej czeredy.

Żyzność gleb niknie, wraz z zasobami
tego co życiu odwiecznie służy
- w ekosystemie człek bałagani,
zostały skrawki dziewiczej głuszy.

Zadziwiająco przygotowana,
by służyć życiu wielorakiemu,
z dnia na dzień bardziej przenicowana,
truta jest jadem benzopirenu.

Cieplarni efekt topi lodowce,
stabilizację cykli zakłóca
i anomalie sprawia nieobce,
przeto daremna wszelka ekskuza.

Wręcz spustoszone mrą oceany
- plamami ropy zanieczyszczane.
Giną gatunki flory i fauny,
cywilizacji robiąc reklamę.

Kończy się era antropocenu.
Nastaną czasy przeobrażania
globu ziemskiego na kształt Edenu.
Z tym co nastąpi Bóg zaznajamia.

Dał synom ludzkim ziemię na własność,
by na niej żyli nie znając trwogi,
światłem się ciesząc dającym jasność
- ona ruguje wszelkie pomroki.

Nienadaremnie mieszkanie stworzył
- zgrabnie wiruje pośród kosmosu
- choć je ród ludzki własną krwią zbroczył,
przez to nie straci swego telosu!

Cisi, łagodni ziemię posiądą,
aby się wola Boża wciąż działa,
zgodnie z biblijną, piękną kurendą,
nikt, nigdy, niczym globu nie skala.

Wszystko co czyni jest bardzo dobre
- poświadcza dzieło co Mistrza chwali.
W ostatnim wersie tę prawdę zawrę:
zawsze żyć będą owieczki z... lwami.

[img]https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10487576_561510437290914_6621761030818827264_n.jpg[/img]

Zestrój bierze pod uwagę powszechnie znane fakty i:
Objawienie 11:18
Psalm 115:16
Jakuba 1:17
Izajasza 45:18
Liczb 23:19
Ew, wg Mateusza 5:5; 6:10
Objawienie 21:1, 5
Psalm 65:9-13
Izajasza 11:9
Kaznodziei 12:13
Ew. wg Mateusza 22:37-39
Kolosan 3:15
Rodzaju 1:31
Psalm 37:29
Izajasza 14:7

[center]http://www.poezja.org/wiersz,3,148877.html

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • wyobrażał sobie człowiek nie wiadomo co gdy jesień szczodrze częstowała miodowymi cukierkami z kradzionego   mówiła - jestem czekam światło czepiało się rąk   myślał - przezimuję w tym przytulnym wierszu   a to tylko kolejny opuszczony dom ostatnie słowo dopala się gdzieś w kącie łagodność nagle obca oblepiła słodkawym zaciekiem strzaskany wykusz   tego oswojenia nikt nie weźmie na siebie   są jednak niekończące się drogi szlaki trasy przez kolejne północe są inne imiona które wejdą w nawyk   wystarczy otrzepać się z liter i obrazów pozwolić aby wiatr nagle   spłoszył     Pusty dom - Tie break/ sierpień 2025  

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • @Dekaos Dondi   Spacer w krainie czarów na krzyżówce T trzech wierszy :)
    • @huzarc  Rozkłady codziennych pociągów mają potencjał na spokój i równowagę, ale są bez znaczenia... wobec spotkania z absolutem .
    • Spotkali się przypadkiem, jak dzień i noc. On z głową w chmurach, z sercem, które czuje wszystko naraz. Nie szukał relacji, tylko połączenia. Takiego, które budzi w środku spokój, a nie tylko daje obecność. Dla niego miłość to nie plan to droga, przez którą uczysz się siebie. Ona z ziemią pod stopami, z sercem, które bije w rytmie rozsądku. Nie szukała magii, tylko równowagi. Dla niej związek to coś, co ma działać jak dobrze zbudowany dom: stabilny, logiczny, przewidywalny. Nie ufała uczuciom, bo wiedziała, że potrafią zwieść. On widział w niej duszę, Ona w nim emocję. On chciał czuć, Ona chciała rozumieć. I choć przez chwilę ich światy się zetknęły jak nocne niebo ocierające się o brzask to oboje czuli, że ten moment nie może trwać wiecznie. Nie dlatego, że czegoś zabrakło. Ale dlatego, że miłość potrzebuje wspólnego języka. A oni mówili różnymi równie pięknymi, ale nieprzetłumaczalnymi. On odszedł z sercem pełnym uczuć, których nie mógł wypowiedzieć. Ona została z myślą, że to wszystko było zbyt skomplikowane. I choć każde poszło w swoją stronę, to w pewien sposób oboje wiedzieli że ta historia była potrzebna. Bo on nauczył się, że nie każda głęboka więź musi trwać wiecznie. A ona że nawet najlogiczniejszy świat potrzebuje czasem odrobiny magii.
    • Mówisz "tak" Mówisz "nie"   Potem słyszę  Myśli twe    Odbijają się  Tak nagle    Echem od czterech ścian       
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...