Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pomalowany jaskrawą żółcią miejski przystanek oświetlają uliczne lampy, nowoczesny rozkład jazdy i niezwykle bogate bożonarodzeniowe akcesoria. Padający deszcz, nie tylko potęguje ich smutek, ale i od razu zamarza na wszystkim, co zmokło. Zbratani wspólnotą milczenia patrzą przed siebie. Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy, stoi budynek plebanii połączonej z kościołem. Tam, gdzie przychodzą modlić się ludzie, jest ciemno. Tam, gdzie mieszkają duchowni, jeszcze pali się trochę świateł. Z tyłu, za przystankiem, znajduje się nieczynny o tej porze budynek dworca autobusowego. Kilka lat temu późni podróżni i bezdomni przed zimnem, samotnością i ciemnością ukrywali się w poczekalni, ale odkąd okazało się, że dworzec wraz ze stanowiskami jest własnością Kościoła, zamykają go na Apel Jasnogórski.

Nawet jeśli się zrzucą, to będą mieli mało pieniędzy, a na pobliskich ulicach nie ma nawet jednych drzwi, do których mogliby o tej porze zapukać. I wszyscy troje o tym wiedzą, że jeśli do rana na tym przystanku umrą, sam Chrystus będzie po nich płakał. Ale w świątecznym zamęcie zapomniano powiesić te piękne, bożonarodzeniowe iluminacje na krzyżach, i Chrystusa nie widać. Pod ich ubrania zaczyna wchodzić ziąb. Od jednego pachnie ludzkością, od drugiego łzami i krwią, od niej słodkimi perfumami. Siedzą tam ręka w rękę: lokalny bezdomny, miejscowa poetka i Bóg.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @beta_b Racjonalne podejście do życia, ponieważ porażka i sukces to dwie strony medalu. Pozdrawiam!
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @Duch7millenium Ten świat to eksperyment.

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

    • Wiersz bardzo nastoletni, w tym flow pojawiają się chyba wszystkie problemy młodych ludzi w okresie burzy i naporu. Poezja jednak nie polega na tym, że się wyrzuca z siebie wszystko, co kłębi się w głowie, i podzieli enterami, żeby wyglądało to jak wiersz. Pierwszym podstawowym zadaniem autora jest selekcja materiału. Bo jak się chce napisać o wszystkim, to wychodzi wiersz o niczym. Drugim zadaniem jest odpowiedź na takie pytania z kanonu - kto? co? jak?gdzie? kiedy? w jakim celu? dlaczego? Rozwijając: kim jest podmiot liryczny? W jakiej czasoprzestrzeni go umieszczam? Co chcę powiedzieć jego ustami o świecie, życiu? (skupić się na jednym wątku, a nie na kilkunastu)? Czego oczekuję od czytelnika? Jaki chcę wywrzeć efekt? Trzecim zadaniem jest odpowiedni wybór środków poetyckich, aby osiągnąć swój cel. Przy czym zawsze powinno się kierować zasadą- lepiej mniej, niż więcej,lepiej ciszej, niż głośniej,lepiej oszczędniej, niż na bogato. Później, po napisaniu wiersza dobrze poczekać tydzień, dwa lub trzy, i po tym czasie, jak opadną emocje i uniesienie twórcze, zastanowić się,co z tekstu można wyrzucić, jak można go poprawić, czy nie ma w nim błędów ortograficznych, składniowych, niejasności, powtórzeń. itp. Dopiero wtedy można go puścić w obieg.   Najlepiej zaczynać od tekstów krótkich. Wymagają one odrzucenia wszystkiego, co zbędne,rozpraszające, nudne.   Niewątpliwie jednak wiersz ten ma jedną, ale kluczową zaletę, o której już wspomniał @yfgfd123 - jest autentyczny i szczery. Autor(ka) nie kreuje wydumanych problemów, nie wchodzi w buty wieszczów, odnosi się do własnych doświadczeń, do tematów, które dobrze zna i które czuje. A to jest bardzo cenne.  

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

        Końcówka wiersza jest, w zestawieniu z przegadanym całokształtem, dobra,, obiecująca.
    • Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      @Naram-sin Dzięki za spędzony czas nad tymi strofami. Popracuję nad sugestiami. 
    • Tytuł "Iskra", a w samym wierszu tej iskry brakuje. Podmiot liryczny wspomina dawną miłość, z której nic nie wyszło - przy tak przewidywalnej treści trzeba się bardziej postarać, aby nadać jej jakiejś wyjątkowości, indywidualnych rysów. spłonienie - jesteś pewny użycia tego słowa?  
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...