Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Cicha noc


Rekomendowane odpowiedzi

Pomalowany jaskrawą żółcią miejski przystanek oświetlają uliczne lampy, nowoczesny rozkład jazdy i niezwykle bogate bożonarodzeniowe akcesoria. Padający deszcz, nie tylko potęguje ich smutek, ale i od razu zamarza na wszystkim, co zmokło. Zbratani wspólnotą milczenia patrzą przed siebie. Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy, stoi budynek plebanii połączonej z kościołem. Tam, gdzie przychodzą modlić się ludzie, jest ciemno. Tam, gdzie mieszkają duchowni, jeszcze pali się trochę świateł. Z tyłu, za przystankiem, znajduje się nieczynny o tej porze budynek dworca autobusowego. Kilka lat temu późni podróżni i bezdomni przed zimnem, samotnością i ciemnością ukrywali się w poczekalni, ale odkąd okazało się, że dworzec wraz ze stanowiskami jest własnością Kościoła, zamykają go na Apel Jasnogórski.

Nawet jeśli się zrzucą, to będą mieli mało pieniędzy, a na pobliskich ulicach nie ma nawet jednych drzwi, do których mogliby o tej porze zapukać. I wszyscy troje o tym wiedzą, że jeśli do rana na tym przystanku umrą, sam Chrystus będzie po nich płakał. Ale w świątecznym zamęcie zapomniano powiesić te piękne, bożonarodzeniowe iluminacje na krzyżach, i Chrystusa nie widać. Pod ich ubrania zaczyna wchodzić ziąb. Od jednego pachnie ludzkością, od drugiego łzami i krwią, od niej słodkimi perfumami. Siedzą tam ręka w rękę: lokalny bezdomny, miejscowa poetka i Bóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek_Orzełowski

pomiędzy Credo a prozą poetycką jest jednak wielka różnica :).
To stary tekst, po Pańskim komentarzu i namyśle trochę jednak go poprawiłam, ale pomimo tego, że podoba mi się "Hymn Wdzięczności" z "Listu do Rzymian", tytułu na "Trójca święta" chyba nie zmienię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...