Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dwóch czytelników i dwie różne odpowiedzi. I to mnie cieszy, bo poezja
(w tym przypadku haiku) ma za zadanie między innymi pobudzać myślenie, wyobraźnię czytelnika. Więc to, że wiersze każdy odbiera inaczej to bardzo dobrze, bo świadczy o tym, że jedna myśl może wzbogacać, podtrzymywać, a nawet obalać drugą i to jest wartościowe, piękne.

Napisałam filozoficzne haiku, które dotyczy wolności, bo choć to temat stary, jak świat to ciągle żywy, aktualny (łatwo było ten problem też w tym portalu zauważyć). Jednak zaledwie musnęłam, dotknęłam tematu pozostawiając otwarte drzwi dla potencjalnego czytelnika, dla indywidualnych interpretacji - dlatego nie ma odpowiedzi.

Wolność zdefiniował niemiecki filozof G. W. F. Hegel twierdząc, że "Wolność to świadoma konieczność", co podjął między innymi Marks i inni wielcy tego świata. Dla Hegla przedmiotem egzystencji jest Duch Absolutny (zainteresowany może o tym wiele wyczytać w różnych źródłach wiedzy), a w tym haiku jest prościej - jest "duch ludzki", jednostka ludzka. To ona rozwija się i realizuje własną wolność poprzez własne wybory.

Obu Panom dziękuję za interesujące skojarzenia. Pozdrawiam.

P. S. Mam na imię Ala :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


×
×
  • Dodaj nową pozycję...