William Allingham

William Allingham - biografia, wiersze, twórczość

William Allingham urodził się 19 marca 1824 roku w mieście Ballyshannon w hrabstwie Donegal, a zmarł 18 listopada 1889. Był irlandzkim poetą, pisarzem oraz diarystą. Już w wieku 13 lat zaczął pracować w banku, którego dyrektorem był jego mający angielskie pochodzenie ojciec, wychowujący go po śmierci matki. Gdy zmarła, Allingham miał zaledwie 9 lat. Jako 19-latek został urzędnikiem celnym i przez ponad dwie dekady pracował w wielu urzędach na terenie Anglii oraz Irlandii. Równolegle z pracą biurową rozwijał jednak w sobie towarzyszącą mu od małego miłość do poezji.

W latach 70. XIX wieku przeniósł się na stałe do Londynu i został redaktorem magazynu "Fraser's Magazine". W tym mieście poznał także swoją żonę, młodą malarkę i ilustratorkę Helen Paterson. Para miała trójkę dzieci, a w późniejszych latach osiadła w Surrey. Do Londynu rodzina wróciła w 1888 roku, niedługo przed śmiercią Williama Allinghama. Jego stan zdrowia gwałtownie się wówczas pogarszał i choć nie przestał pisać, to w 1889 roku zmarł. Ciało, zgodnie z życzeniem poety zostało skremowane, a prochy są złożone w kościele św. Anny w rodzinnym Ballyshannon.

Twórczość Williama Allinghama

Allingham w swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do ludowych motywów ze swojej ojczyzny, Irlandii. Jego wiersze były wyrazem patriotyzmu, w tym również lokalnego, bo regularnie inspirował się hrabstwem Donegal, w którym się wychował. Ze swoimi licznymi odwołaniami do irlandzkich krajobrazów, historii kraju i narodowego ducha Allingham wraz z Jamesem Clarence'em Manganem byli forpocztą znanego pod nazwą "Celtyckiego Odrodzenia" wzmożonego zainteresowania motywami z celtyckich baśni i podań, które mocniej wprowadzili do powszechnej świadomości czytelników w późniejszych latach twórcy tacy jak William Butler Yeats czy John Millington Synge. Yeats sam nazwał Allinghama w 1904 roku "mistrzem irlandzkiej poezji" i pisał, że zawsze był pod wielkim wrażeniem jego dzieł.

Jako poecie Allinghamowi największą sławę przyniósł wydany w 1850 roku debiutancki tomik "Poems" z "The Faeries", wierszem łączącym wątki humorystyczne z niepokojącym klimatem, pełnym charakterystycznych dla autora nawiązań do celtyckich podań z rodzinnych stron. Wielokrotnie cytowany wiersz jest często kojarzony z lekką rymowanką dla dzieci, ale w rzeczywistości ma znacznie bardziej mroczny wydźwięk.

Sam Allingham za swoje najważniejsze dokonanie twórcze uznawał wydane w 1864 roku dzieło "Laurence Bloomfield in Ireland", w którym zaprezentował własne spojrzenie na nieunikniony konflikt między posiadaczami ziemskimi a dzierżawcami w Irlandii. Ambitna próba podjęcia trudnego tematu społeczno-politycznego nie spotkała się jednak ze szczególnie ciepłym przyjęciem wśród czytelników.

Po śmierci Allinghama znacznie głośniejszym echem odbiła się za to publikacja jego dzienników. Zostały wydane w 1907 roku w edycji jego żony i stały się dla historyków literatury znakomitym źródłem informacji o przyjaźni poety z takimi ważnymi postaciami sztuki tamtych czasów jak Dante Gabrielle Rossetti, Thomas Carlyle czy Alfred Tennyson.