Mark Akenside

Mark Akenside - biografia, wiersze, twórczość

Mark Akenside był angielskim lekarzem i poetą. Urodził się 9 listopada 1721 roku w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Po skończeniu miejscowej Royal Free Grammar School, w 1739 roku, został wysłany na Uniwersytet Edynburski. Na początku studiował teologię, jednak szybko postanowił przenieść się na medycynę. W 1740 roku, po skończeniu studiów, wstąpił do Towarzystwa Medycznego Edynburga. Tego samego roku wydał "Ode on the Winter Solstice". W 1741 roku postanowił wrócić do Newcastle. Dwa lata później, w 1743 roku, będąc w Londynie, zaoferował wydawcy Robertowi Dodsley'owi sprzedaż swojego rękopisu - poematu dydaktycznego "The Pleasures of Imagination".

Dzieło rekomendował Alexander Pope, wybitny poeta angielskiego oświecenia. Dzięki jego poleceniu poemat Akenside'a ukazał się już w styczniu 1744 roku i został ciepło przyjęty. W tym samym roku Akenside opuścił Wielką Brytanię i udał się do holenderskiej Lejdy, żeby tam zdać dyplomowy egzamin lekarski. Po zdanym egzaminie Akendise próbował bez powodzenia rozpocząć praktykę lekarską w Northampton. W 1745 roku wydał tomik "Odes on Several Subjects". Rok później ukazał się jego utwór "Hymn to the Naiads", który uchodzi za jeden z najbardziej cenionych utworów tego poety. Akenside zdecydował się kontynuować studia w Cambridge i wstąpić do Królewskiego Kolegium Lekarzy, dzięki czemu jego kariera medyczna nabrała tempa. Po tym, jak na tron wstąpił Jerzy III, Akenside przewartościował swoje poglądy polityczne i zaczął popierać torysów. Zmiana poglądów spowodowała, że Akenside został nadwornym lekarzem królowej. Ostatnie dziesięć lat życia Akenside spędził w Londynie, zamieszkując w domu przy ulicy Burlington Street. Poeta zmarł 23 czerwca 1770 roku.

Twórczość Marka Akenside'a

Przed śmiercią Akenside postanowił pozostawić wszystkie dzieła swojemu wieloletniemu, zaufanemu przyjacielowi Jeremiahowi Dysonowi. Dwa lata po śmierci Akenside'a, w 1772 roku, Dyson wydał zebrane poezje twórcy. W tomie znalazła się również zrewidowana wersja "The Pleasures of Imagination", czyli owoc pracy Akenside'a na krótko przed jego śmiercią. Pisane przez Akenside'a ody rzadko były podporządkowane ścisłym regułom rządzącym liryką, jednak cechuje je wzniosły charakter i melodyjność. Do najważniejszych dzieł Akenside'a należy zaliczyć między innymi "The Pleasures of Imagination", "Hymn to the Naiads", "An Ode to the Country Gentlemen of England", "Odes on Several Subjects", "Ode on a Sermon Against Glory" czy "Amoret".