Ludwik Jerzy Kern

Ludwik Jerzy Kern - biografia, wiersze, twórczość

Ludwik Jerzy Kern urodził się 29 grudnia 1920 roku w Łodzi, jako syn Ludwika Kerna i Marii Gertner. Jest znany przede wszystkim jako satyryk, dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek oraz tłumacz językowy. Swoje początkowe wykształcenie zdobywał w mieście rodzinnym, uczęszczając do Liceum Humanistycznego im. Aleksego Zimowskiego w Łodzi, gdzie zdał maturę. Jako poeta debiutował w wieku osiemnastu lat w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” wierszem „Szukanie chwili”. Rozwój kariery w tamtych czasach uniemożliwiła mu II wojna światowa, w czasie której pracował fizycznie. Brał udział w kampanii wrześniowej i powstaniu warszawskim.

Po upadku powstania Ludwiik Jerzy Kern przeniósł się do Krakowa, gdzie napisał pierwsze utwory satyryczne (drukowane w Szpilkach, polskim ilustrowanym piśmie satyrycznym). W 1947 r. wrócił do Łodzi by podjąć studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, których nigdy nie ukończył. Poeta od swojego powrotu do Krakowa w 1948 r. związał swoją karierę zawodową z tygodnikiem Przekrój. Był członkiem zespołu redakcyjnego do roku 1982, a do 2002 r. pozostał współpracownikiem pisma. W tygodniku publikowane były wiersze, recenzje, przekłady literackie oraz felietony autorstwa Ludwika Jerzego Kerna. Tworzył on także utwory publikowane w czasopismach takich jak Płomyk, Płomyczek oraz Świat i był autorem tekstów wielu znanych do dzisiaj piosenek (m. in. „Nie bądź taki szybki Bill”, „Lato Lato”, „Cicha woda”, „W kalendarzu jest taki dzień”). Do jego najbardziej znanych dzieł należą również: utwory dla dzieci („Ferdynand Wspaniały”, „Proszę słonia”), wiersze (m.in. cykle: „Gry i zabawy ludu polskiego”, „Świąteczny bukiet”) oraz programy satyryczne takie jak Kernalia czy Porachunki małżeńskie, które współtworzył.

Ludwik Jerzy Kern był ponadto Kawalerem Orderu Uśmiechu, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury i wiele innych nagród i wyróżnień. Zmarł 29 października 2010 w Krakowie.

Epoka literacka: Współczesność