Umorzenie
długu następuje, gdy dłużnik ureguluje całość. Jednak - co w przypadku, gdy umrze? Wówczas długi przechodzą na spadkobierców - chyba, że odrzucą spadek lub postanowią się go zrzec. Mamy też jeszcze przedawnienie długu, które daje dłużnikowi prawo do uchylenia się od zwrotu zadłużenia. Przedawnienie w magiczny sposób nie sprawi jednak, że dług rozpłynie się w powietrzu.
Przedawnienie długu - kiedy następuje? Kiedy dług ulega przedawnieniu, wierzyciel nie może ubiegać się o jego odzyskanie. W dalszym ciągu korzystać może jednak z narzędzi motywujących dłużnika do spłaty należności. Gdy umieści go w rejestrze dłużników, osoba z długiem będzie mieć problem z otrzymaniem pożyczki lub kredytu. Mimo przedawnienia figurowanie w rejestrze dłużników może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Według aktualnych przepisów: większość roszczeń przedawnia się po sześciu latach - również majątkowych czy stwierdzonych wyrokiem sądu, istnieje jednak sporo wyjątków od tej zasady:
- mandat (dajmy przykład: za jazdę autobusem bez ważnego biletu) - jeden rok,
- roszczenia przedsiębiorcy z tytułu nieopłaconej przez klienta faktury - dwa lata,
- roszczenia z tytułu umowy sprzedaży - dwa lata,
- roszczenia z tytułu umowy o dzieło - dwa lata (od oddania dzieła),
- długi czynszowe - dwa lata,
- zobowiązania z tytułu pożyczki lub kredytu - trzy lata,
- roszczenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej - trzy lata.
Źródło: Onet
I sprawdziłem tak na wszelki wypadek: nie ma mnie w rejestrze u Ministerstwa Sprawiedliwości - w Krajowym Rejestrze Dłużników, a poza tym: otrzymałem możliwość wzięcia trzeciego kredytu z mojego banku - Banku Millennium, kończąc: czego jeszcze nie rozumiecie?
Łukasz Jasiński