Na „Moment Hamiltonowski” Unii Europejskiej. Przez co rozumieją w Brukseli uwspólnotowienie długu i wydatków, oraz nakładanie wspólnych podatków w ramach wspólnoty, zaproponowane dla konsolidacji USA przez Alexandra Hamiltona sekretarza skarbu w administracji George’a Washingtona.
Z wieczora lubię wywoływać duchy
W fantazji, dla nauki i otuchy. –
Wołam pytać Alexandra Hamiltona:
Co myśli z perspektywy Stanów dokonań?
A on mi: „Rzecz jest prosta jak w małżeństwie –
Mąż i żona kupują na kredyt łoże… –
Dług + wydatek = mebel połączyć ich może!
Kiedy trzech starszych panów toż łoże kupi,
To się wzajem i oszuka i wygłupi!
Od myśli o człeku przejdź do tej o państwie:
Młodym, ledwo co, luźno związanym krajom, [1]
Me „momenty” siłę = szansę przeżyć dają! [2]
Stare zapomną, że same trwać potrafią, [3]
Kłócąc się komu co, do przytułku trafią,
Skąd trakt nie w dorosłość a na cmentarz. Spać śpiesz!”
. . .
Zmęczony dniem w którym bywałem tu i tam,
Posłusznie w ramiona Morfeusza się pcham.
Dobrej nocy!
PRZYPISY
[1] Były to stany, które nie miały odrębnych, wypracowanych przez dziesięciolecia i wieki strategii sposobów radzenia sobie różnymi trudnościami. Rozsądnie zatem, że nie brano pod uwagę ich historycznej specyfiki z braku tej specyfiki.
[2] Niewiele lat później wybuchła Wojna Brytyjsko-Amerykańska trwająca od 18 czerwca 1812 do 18 lutego 1915, która przebiegała z licznymi bitwami, oraz takimi wydarzeniami jak spalenie Białego Domu w dniu 24 sierpnia 1814. Tak więc próbę niepodległości USA przeszły i ją zdały, w tym sensie, że po wojnie istniały dalej bez strat terytorialnych. Być może przyczynił się do tego właśnie synergizm wysiłków poszczególnych stanów, wywołany m.in. „Momentem Hamiltonowskim”.
[3] Europa jest bardzo zróżnicowana, kraje europejskie mają własne tradycje, czasem mądre, czasem głupie, ale z czegoś wynikające. Niektóre z powodów tych różniących się strategii można ujednolicić, ale niektórych nie, a w każdym razie nie bez tragicznych skutków. W dodatku stare strategie o których każą nam zapomnieć jakoś działały, a co do nowych strategii można mieć tylko nadzieję.
Ilustracja: John Trumbull (1756–1843) „Alexander Hamilton”, 1806.