Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Obiady

 

Czwartkowe: zgromadzenie, światłe oświecenie,

tak, dwadzieścia lat w cieniu - jesteśmy jak cienie -

przecież nie istniejemy, oto: poświęcenie

 

dla tej świętej miłości kochanej ojczyzny:

tańczymy, walczymy jak - ten korzeń nieżyzny -

dla tej śniętej mądrości upadłej obczyzny,

 

przecież nie istniejemy, oto: poświęcenie

lat, dwadzieścia, lat i wciąż - jesteśmy w tej cenie -

jak czwartkowe jedzenie, pospołu ruszenie...

 

Łukasz Jasiński (grudzień 2022)

 

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano (edytowane)

Komentarz

 

          Od Autora - odautorski: wszystkie moje teksty i artystyczne zdjęcia są moją własnością intelektualną jako prawo autorskie objęte ochroną w kodeksie postępowania cywilnego, dokładnie: ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, otóż to:

 

Rozdział 14

 

Odpowiedzialność karna

 

Artykuł 116

 

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

 

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ustawie pierwszej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

 

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa (czynu określonego w ustawie pierwszej) stałe źródło dochodu albo działalność przestępczą (określoną w ustawie pierwszej), organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do pięciu lat.

 

4. Jeżeli sprawca (czynu określonego w ustawie pierwszej) działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Łukasz Jasiński (2023)

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

Mój drogi świecie* **

 

          Zapewniam: zostały w moim wypadku złamane artykuły Konstytucji Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej z dnia drugiego kwietnia z tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego siódmego roku, tutaj: oddaję głos ustawie zasadniczej, oczywiście - demokratycznej: rozdziału drugiego artykułu trzydziestego: "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych." Rozdziału drugiego artykułu trzydziestego pierwszego: "Każdy jest obowiązany szanować wolność i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje." Rozdziału drugiego artykułu trzydziestego drugiego: "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." Rozdziału drugiego artykułu pięćdziesiątego siódmego punktu pierwszego: "Obywatel ma prawo do ubezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy ubezpieczenia społecznego określa ustawa." Rozdziału drugiego artykułu sześćdziesiątego siódmego punktu drugiego: "Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa." Rozdziału drugiego artykułu sześćdziesiątego ósmego: "Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku." Rozdziału drugiego artykułu sześćdziesiątego dziewiątego: "Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobienia do pracy oraz komunikacji społecznej." Rozdziału drugiego artykułu siedemdziesiątego szóstego: "Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania." Na zakończenie pragnę dodać: rozdział drugi artykułu siedemdziesiątego siódmego punktu pierwszego mówi: "Każdy ma prawo do wynagrodzenia krzywdy, jaka została mu wyrządzona przez niezgodnie z prawem działania organu władzy publicznej." Natomiast rozdział drugi artykułu siedemdziesiątego siódmego punktu drugiego mówi: "Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw." A tym samym: mam prawo być oskarżycielem z wolnej stopy!

 

*rozdział drugi artykułu siedemdziesiątego trzeciego: "Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury."

 

**rozdział drugi artykułu pięćdziesiątego czwartego punktu pierwszego: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

 

P.S. Posiadam już należny mi prawnie lokal socjalny, a więc: sprawa jest zamknięta, jednocześnie: jeśli będę atakowany personalnie i będzie naruszana moja wolność - będę zmuszony w samoobronie jej bronić, a używam przede wszystkim rozumu i stosuję prawną, artystyczną i poetycką szermierkę słowną.

 

Łukasz Jasiński (2017)

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
  • 8 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
Opublikowano

Jajecznica do ziemniaków i kurczaka? Do ziemniaków i kurczaka najlepiej pasuje marchewka z groszkiem, a do samych ziemniaków sadzone jajka. Ale dziwnie komponujesz. Schabowe powinny być rozbite, bo inaczej to będą twarde. Do schabowych obowiązkowo mizeria i ziemniaczki, lub młoda kapustka. 

@Łukasz Jasiński jedno oko na Maroko, drugie na Kaukaz, zeza masz.

Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

Wiersz jest poświęcony okolicznościom powstania Konstytucji Trzeciego Maja i to wtedy ostatni Król Polski, a jednocześnie: Narodowy Wolnomularz - organizował obiady czwartkowe w Łazienkach Królewskich - zwoływał ówczesną elitę intelektualną i tyle na ten temat.

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano

@Łukasz Jasiński

To wiersz o niezwykłej gęstości symbolicznej, mocno zanurzony w ironii i gorzkim rozrachunku z patriotyzmem i pamięcią. Przywołanie "czwartkowego zgromadzenia" może nawiązywać do obiadów czwartkowych – symbolu polskiego Oświecenia, intelektualnych elit i reform. Ale tu ten blask "światłego oświecenia" zostaje natychmiast zderzony z cieniem, brakiem istnienia, a nawet śmiercią idei

 

Odpowiada Ci mój punkt widzenia

Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

Opublikowano (edytowane)

@Domysły Monika

 

Kiedyś służby specjalne - Agencja Wywiadu - miała na własnej stronie pierwszą zwrotkę - "Święta Miłość Kochanej Ojczyzny" lub "Świętej Miłości Kochana Ojczyzna" - Biskupa i Wolnomularza Narodowego - Ignacego Krasickiego, tak: w Polsce nadal są trzy nurty polityczne - konserwatywny, oświeceniowy i wiernopoddańczy - w takiej kolejności, akurat teraz rządzi ten trzeci... Jeśli chodzi o kontekst historyczny, to: był to konflikt oświecenia z sarmatyzmem, a dla pełnej jasności - Konfederacja Barska - reprezentowała nurt konserwatywny, natomiast: Konfederacja Targowicka - wiernopoddańczy, nomen omen: ta pierwsza była potępiona przez Króla Watykanu - Papieża, druga - błogosławiona... Insurekcja Kościuszkowska - to już po prostu nurt oświecenia, ma pani jeszcze jakieś pytania?

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

To niech pani zacznie popierać pana Grzegorza Brauna, który jest za wprowadzeniem monarchii - to nic innego jak krok wstecz i przerwanie ciągłości państwowotwórczej - Pierwszej Rzeczypospolitej Polskiej (monarchia dziedziczna, wolna elekcja i republika szlachecka), Księstwa Warszawskiego (autonomia francuska), Królestwa Polskiego (autonomia rosyjska), Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej (prezydencja), Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (autonomia rosyjska) i Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej (prezydencja), można byłoby zreformować system - wprowadzić dożywotnią prezydencję, a nawet: Republikę Narodową (ograniczoną demokrację) i Dyktaturę Wojskową (mieliśmy trzy dyktatury wojskowe - za naczelnika Tadeusza Kościuszki, marszałka Józefa Piłsudskiego i generała Wojciecha Jaruzelskiego), ostatecznie: można byłoby zbudować Czwartą Rzeczpospolitą Polskę, najlepiej: Polskę Rzeczpospolitą Narodową według mojej ustawy zasadniczej - Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Narodowej - można ją tutaj znaleźć, wystarczy?

 

A obiady czwartkowe można reaktywować: tworząc Fundusz Kultury Narodowej w Pałacu Prezydenckim i raz w roku z okazji święta Konstytucji Trzeciego Maja prezydent zapraszałyby artystów z całego świata, a oni z kolei: mieliby obowiązek zaprezentować jakiś pomysł na rozpowszechnianie Narodowej Kultury Polskiej.

 

Wie pani może, iż mój przodek: Jakub Krzysztof Ignacy Jasiński herbu Rawicz - mason, jakobin, generał i poeta nie miał dobrej opinii wśród katolików, żydów i innowierców? Dla jednych był tak zwanym poganinem, diabłem i antysemitą - już wtedy używano negatywnych łatek jako słów wytrychów, a dla innych jeszcze: patriotą, obywatelem i bardzo dobrym człowiekiem...

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

I to jak najbardziej! Najbardziej rozpowszechnione na świecie są potomkowie królewskiej dynastii Piastów z powodu Rozbicia Dzielnicowego! Jednak najbardziej tron polski przypadłby komuś z rodziny królewskiej - Poniatowskim, Wettynom i Romanowom! A na pewno pretensje do tronu polskiego będą zgłaszać potomkowie Wiśniowieckich, Sobieskich i Wazów! Jak to pani sobie wyobraża? Przecież ludzie to ze swojej natury dwunożne ssaki agresywne i nastąpi wtedy walka o tron, zamiast: budowy Państwa Polskiego...

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)
Opublikowano (edytowane)

@violetta

 

Na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego często bywał austriacki malarz - Adam Johann Braun - był uważany za pruskiego szpiega, a tak poza tym: tytuły arystokratyczne w dawnej Polsce nie były zbytnio rozpowszechnione - najwięcej było książąt, nawet mój przodek nie używał wyżej wymienionego tytułu, dopiero po Trzech Rozbiorach - zaczęto mocno przyjmować styl zachodniej arystokracji, otóż to: król jest pochodzenia łacińskiego, książę - słowiańskiego (zdrobnienie od księdza), hrabia i baron - pochodzenie łacińskie, kończąc: zachodnioeuropejska hierarchia arystokratyczna wyglądała tak - król, książę, hrabia i baron, natomiast: słowiańska - książę, wojewoda i wójt - stąd: województwa są czysto słowiańskie - staropolskie, zresztą: wojewoda to połączenie woja wojda, starosta to też pochodzenie - niech pani sama zgadnie - jakie?

 

Łukasz Jasiński 

Edytowane przez Łukasz Jasiński (wyświetl historię edycji)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się


  • Zarejestruj się. To bardzo proste!

    Dzięki rejestracji zyskasz możliwość komentowania i dodawania własnych utworów.

  • Ostatnio dodane

  • Ostatnie komentarze

    • @Jacek_Suchowicz @Jacek_Suchowicz masz rację.

      Zaloguj się, aby zobaczyć zawartość.

      Nigdy w to nie wątpiłam :) i do tego dążę, żeby moje wiersze jak najlepiej się czytało. Trzeba się rozwijać i myślę, że sami sobie nawzajem jesteśmy w stanie sobie w tym pomagać. Ja jestem wdzięczna za każdy konstruktywny komentarz, bo każdy w jakimś tam stopniu otwiera mi oczy. Do podejścia Roberta jest mi bardzo blisko, bo Dobrego dnia :)
    • ona przyszła jakby pamiętała to miejsce z innego życia   brzeg podnosił się i opadał jakby oddychał razem z nią morze nie miało wody tylko senną mgłę   on czekał jak czekają ci którzy już raz utracili miłość   nie było imion nie było słów tylko pamięć ciała nie całowali się rytuał nie zna pośpiechu ich oczy nie szukały cudu one nimi były   stali się kochankami spóźnionymi o jedno życie   potem odeszła nie w gniewie nie w żalu jakby ktoś przywołał ją z innego brzegu horyzont wchłonął jej sylwetkę łagodnie jakby czas zrezygnował z istnienia   on został i czekał z nadzieją że kiedyś znów przyjdzie  
    • @Berenika97 dziękuję @[email protected] Nie trzeba podziwiać, ale dziękuję
    • @Robert Witold Gorzkowski @Roma   może zacznę od tego; Każde z Was zapewne czytało Chłopów - Reymonta czy trylogię i jeśli czytaliście uważnie na opisy przyrody stwarzające klimat. Gdyby taki opis wyrwać z tekstu odpowiednio poszatkować powstałby współczesny wiersz wolny. np:  "A dnie przechodziły niepowstrzymanie, narastały kiej te wody płynące z morza wielgachnego, że ani im początku, ni końca wymiarkować, szły i szły, iż ledwie człowiek ozwarł oczy, ledwie się obejrzał, ledwie coś niecoś wyrozumiał, a już nowy zmrok, już noc, już nowe świtanie i dzień nowy, i turbacje nowe, i tak ano w kółko, bych się jeno woli boskiej stało zadość!"  - Chłopi a teraz metamorfoza   A dnie przechodziły niepowstrzymanie, narastały kiej te wody płynące z morza wielgachnego , że ani im początku ni końca wymiarkować, szły i szły, iż ledwie człowiek ozwarł oczy, ledwie się obejrzał, ledwie coś niecoś wyrozumiał, a już nowy zmrok, już noc, już nowe świtanie i dzień nowy, i turbacje nowe, i tak ano w kółko, bych się jeno woli boskiej stało zadość!   i mamy wony wiersz - dopiszę jeszcze zjawiskowy, cudowny ...   Robercie - odwalasz kawał dobrej roboty przypominając fakty historyczne, do których ja bym nigdy nie dotarł Romo - ubierasz uczucia i emocje w rymy - chwała   Alicja i Naram-sim mają rację: inspirująca treść zamknięta w zasadach poetyckich zarówno wierszy rymowanych jak i wolnych (wiersze wolne też mają swoje zasady - dla mnie najtrudniejsze do przestrzegania) tworzy dobrą poezję. Pozdrawiam
    • @Annna2 piękna modlitwa i wzniosła.  Pozdrawiam:)
  • Najczęściej komentowane

×
×
  • Dodaj nową pozycję...