-
Postów
8 461 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
185
Treść opublikowana przez Berenika97
-
@Justynaa To są takie odmiany: "Zephirine Drouhin, Ghislaine de Feligonde, Allevia, czy historyczna Baron Girod de Lain, oferujące piękno i zapach bez ukłucia" . To informacje z sieci, ale też o nich czytałam. Ale w moim ogrodzie są same z kolcami. Pozdrawiam.
-
@M jak Malkontent Bardzo dziękuję! :)
-
@infelia Ten wiersz to świetna zabawna. Pełna autoironii opowieść o szkolnej "niedoli" ucznia, który musi zostać po lekcjach za swoje psoty. Fajnie wykorzystujesz kontrast między dramatycznym tonem a błahością sytuacji - porównanie kary szkolnej do cierpień "ciemiężonego ludu" i męczeństwa jest znakomite. Uśmiałam się! :)))
-
Protokół zniszczenia
Berenika97 odpowiedział(a) na kasia652 utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@kasia652 Niektóre uczucia da się wyrazić tylko tak - przez ból, który parzy jak ta wódka. Przez słowa, które palą jak ogień. -
@Radosław Uwielbiam te metafory - "rozpisywanie na nuty", "baza czeka na odkrycie". Miłość to jednocześnie komponowanie i odkrywanie. Pozdrawiam.
-
TO NIC NIE ZNACZY
Berenika97 odpowiedział(a) na M jak Malkontent utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@M jak Malkontent "Nie lepiej być szczęśliwy, nie wiedząc, dokąd zmierzasz?" - to pytanie zostanie ze mną na długo. Czuję w tym wierszu zmęczenie ciągłym poszukiwaniem znaczeń i jednocześnie desperacką potrzebę bliskości, choćby miała być "bezsensowna". Pozdrawiam. -
Marzenia nadzieje i uśmiech
Berenika97 odpowiedział(a) na Waldemar_Talar_Talar utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@Waldemar_Talar_Talar Czasami błądzenie bardziej uczy niż najmądrzejsze księgi. No i "błądzenie jest rzeczą ludzką". Ale rzeczywiście - lepiej nie błądzić, gdy się wyraźnie drogowskazy. :) Pozdrawiam. -
Przeźroczyste żabki
Berenika97 odpowiedział(a) na Lenore Grey utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@Lenore Grey Piękny paradoks w tym ostatnim wersie - poszukiwanie tego, czym jesteśmy już otoczeni, ale czego nie potrafimy rozpoznać. Obraz kraba i perły w potrzasku szczególnie zapadł mi w pamięć. Piękna miniaturka. Pozdrawiam. -
Fotografia Pascala
Berenika97 odpowiedział(a) na truesirex utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@truesirex Mocny tekst. Ta metafora fotografii, która zamiast jasności odsłania tylko "brud każdego odcienia" - bolesna diagnoza. Świetne połączenie "zakładu Pascala" z procesem wywoływania zdjęcia. I te paznokcie jako klamra - symbol fizycznego zniszczenia w próbie "przejrzenia siebie". Wiersz o niemożności dotarcia do istoty. Klimatyczny, mroczny i długi utwór - dobrze dobrany do tekstu. Pozdrawiam -
@Annie Bardzo dziękuję! No tak, oczywiście kojarzy się z filmem, tym bardziej, że występuje słowo "gambit". W drugiej części - na pewno nie chciał dostać mata, cociaż już nie o szachy chodziło, ale o trochę inną grę. Pozdrawiam.
-
@Justynaa To bardzo mądre spojrzenie na ludzką naturę. Obraz kolców jako blizn po ciosach zadanych przez innych to silna metafora - pokazujesz, że nasze mechanizmy obronne są często efektem bólu, którego doświadczyliśmy. A finałowe pytanie o miłość i cierpienie pozostawia czytelnika z refleksją. ps. Są róże bez kolców. :)
-
@andrew Wzruszający wiersz. Szczególnie podoba mi się kontrast między stajenką a prawdziwym królewskim dostojeństwem Dzieciątka. Trzej Królowie pokazują nam, że prawdziwą wielkość rozpoznaje się w pokorze. Pozdrawiam.
-
@KOBIETA Karika zupełnie nie znam, teraz na pewno sięgnę. Gorzka to - to "Lilie" i "Zła przeszłośc" . Chmielarz - tak sobie. Nie fascynują mnie książki Mroza ani Bondy. Za to brutalne kryminały Piotrowskiego i Sobczak - pochłonęłam. :)
-
@Christine Amatorsko i bardzo domowo:) Oczywiście słyszałam o J.K. Dudzie. Jestem ciekawa tego spotkania. Pozdrawiam. :)
-
@Kwiatuszek Tekst ma lekki, poetycki ton, ale porusza głęboką prawdę o ludzkiej naturze - że jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy tego przeplatania się samotności i wspólnoty. Końcowe zdanie zamyka ten cykl w naturalny sposób - po "nakarmieniu duszy rozmową" można znów wrócić do ciszy. Piękne!
-
@GosławaAktualnie czytam pierwszy raz powieść Cyryla Sone. :) Nieźle się zapowiada.
-
strumieniówka domykająca
Berenika97 odpowiedział(a) na hollow man utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@hollow man Ten potok świadomości wprost wciąga - jakby ktoś próbował złapać coś nieuchwytnego w biegu myśli, gdzie każde słowo odpycha się od następnego, a jednocześnie tworzy coś większego niż suma jego części. Ale bardzo smutnego. -
(Prawie) Dałem Ci wiersz
Berenika97 odpowiedział(a) na Papierowy Lis utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@Papierowy Lis Mocny przekaz - ekran jako symbol współczesnej alienacji, bariery między ludźmi, osoba fizycznie obecna przegrywa z wirtualnym światem. To melancholijny, romantyczny w duchu wiersz o samotności, nieodwzajemnionej miłości i niemożności dotarcia do drugiego człowieka. Bardzo mi się podoba. -
@KOBIETA "Śnieg przykryje" jest świetna, ostatnio zaczytuję się w polskiej literaturze kryminalnej. :) @GosławaJestem nałogowcem, jeżeli chodzi o kryminały. Znam ich też, a polecam również Katarzynę Wolwowicz. Ale pewnie też znasz. :) Pozdrawiam.
-
@huzarc To pytanie na końcu... Zostaje z człowiekiem. Świt jeszcze nie rozstrzyga, tylko zawiesza między nadzieją a niepokojem. Pozdrawiam.
-
@Marek.zak1 Mistrzowska lekcja cynizmu w formie poetyckiej. Mistrz uczy tu jak zrzucić winę, zmanipulować świadków i żyć dalej bez wyrzutów. Lubię czytać kryminały i niestety ten schemat się powtarza - nie tylko w literaturze.
-
na granicy wzroku
Berenika97 odpowiedział(a) na MIROSŁAW C. utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@MIROSŁAW C. Pięknie pokazujesz, jak z tego co zwyczajne i skromne można wydobyć poezję. Ta babcia Janina to prawdziwa artystka codzienności. A obraz ciasta rosnącego na wspomnieniach jest tak namacalny. To jest właśnie prawdziwa sztuka - umieć z niedostatku zrobić coś pięknego. Wiersz bardzo wzruszający. -
Dom małych księżniczek
Berenika97 odpowiedział(a) na Simon Tracy utwór w Wiersze gotowe - publikuj swoje utwory
@Simon Tracy Przeczytałam ten piękny, nastrojowy tekst z zachwytem. To wzruszający obraz domowego szczęścia i tradycji słowiańskich, napisany z perspektywy ojca rodziny. Połączyłeś realizm codziennego życia z elementami folklorystycznymi - ojciec wierzy w opiekuńcze duchy domu i przekazuje te tradycje dzieciom. Język jest pełen czułości i ciepła. Dominuje uczucie wdzięczności, spokoju i spełnienia. Jestem pod wrażeniem, utwór niepodobny do poprzednich. Zastanawia mnie tylko ta fraza - "Spokój i rodzina. Elegijna utopia człowieczego celu", bo utopia to przecież "nieosiągalny ideał". Może to się dzieje za sprawą szanowanego Domownika? Pozdrawiam. -
@MIROSŁAW C. Serdecznie dziękuję! :)) @Radosław @FaLcorN Bardzo dziękuję! :)
-
@Radosław Byłeś pilnym uczniem. Podobno częściej wychodzi bezosobowy - kocha się, kochało się, kochano by..." Niektórzy dokładają starań, ale wciąż ktoś inny jest u nich tym osobowym, jak twierdzą - to czasownik nieregularny. Fajna fraszka, znowu można pobawić się grą w znaczenia.