Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Oxyvia

Użytkownicy
 • Liczba zawartości

  9059
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Oxyvia

 1. Oxyvia

  galopujące ślimaki

  @jan_komułzykant Tak, zgadzam się z Tobą w stu procentach. :) PS. Bardzo lubię Twoje komentarze.
 2. Nie, nie masz zwyzywać! Jeszcze raz: w moim odczuciu nazwanie "małpą" mordercy jest po prostu nieadekwatne. To jest zbrodniarz, a nie małpa. Małpa to ktoś złośliwy - i tyle. Czy to jasne? Aha, teraz rozumiem. No to nie tak bardzo to było tragiczne, jak myślałam. Nie mniej całym sercem jestem przeciwna takiemu traktowaniu bezdomnych. Jest to dla mnie oburzające! Zamiast raczej pomóc człowiekowi, to ta wyrzuca go z autobusu! :(((
 3. Jeśli dobrze zrozumiałam wiersz, to dla mnie ta kobieta jest morderczynią. Wyraz "małpa" zupełnie mi tu nie pasuje. Całe to zdanie, że przed Świętami i że małpa... Takie to jakieś pobłażliwe w stosunku do zbrodniarki. Ale - jak napisałam - być może źle zrozumiałam sytuację liryczną.
 4. Oxyvia

  sny na godziny

  @Andrzej_Wojnowski Bardzo ładny wiersz, pełen nostalgii, wspomnienia i niepewności, czy nie zmarnowało się jakiejś dobrej (może najlepszej?) szansy. Lubię Twoje wiersze w takim klimacie, są piękne i coś poruszają w sercu. @beta_b Naprawdę uważasz, że płcie są sobie nierówne? To która jest gorsza? ;) Oczywiście rozumiem, o co Ci chodzi. Ale sądzę, że określenie "nierówne" nie jest tu trafione. Takie jest moje zdanie. A poza tym jestem też zdania, że jeśli facet jest nieśmiały i w ogóle ciapa, ale nam się podoba (bo ciapy często są przesympatycznymi ludźmi), to mamy prawo przejąć inicjatywę i to jak najbardziej wypada. :)
 5. Małpa?! Ktoś, kto wyrzucił człowieka z pociągu, to tylko małpa?! Chyba że ja źle zrozumiałam wiersz. "Pasażerka z Warszawy" - tytuł narzucił mi wyobrażenie, iż rzecz dzieje się w pociągu z Warszawy. "Wyrzuciłaś" - to mi zasugerowało, że ktoś został wypchnięty za drzwi pędzącego pociągu. Ale może mam zbyt wybujałą wyobraźnię?
 6. Oxyvia

  i znów jesień

  @Polman, dziękuję za piękną, wierszowaną odpowiedź. I za pozdrowienia. Ja również Cię pozdrawiam serdecznie. :-)
 7. Oxyvia

  Samobójca

  Tytułem raczej powinno być: "Do samobójcy". Zgadzam się z tym, że śmierć jest ucieczką. I z tym, że życie jest takie, jakim je widzimy oraz tworzymy (do pewnego stopnia). Nie zgadzam się, że z każdej złej sytuacji jest wyjście; a co powiesz matce, która straciła jedyne dziecko? Są takie sytuacje, które nie mają dobrych rozwiązań. Są takie tragedie, których człowiek nie jet w stanie udźwignąć. Nie zgadzam się też, że istnieje jakieś następne życie. Ale to jest kwestia wiary czy niewiary, więc tutaj nie ma co dyskutować. Chodzi mi tylko o to, że ten argument akurat nie dla wszystkich jest argumentem.
 8. O matko! Czy to jest opowieść na podstawie prawdziwego wydarzenia?
 9. Oxyvia

  galopujące ślimaki

  Ciekawy wiersz. Poetycki. Robi na mnie wrażenie. W kolejce do śmierci jesteśmy wszyscy, czy nam się to podoba, czy nie, @jan_komułzykant. :) Żartobliwe wyjaśnienie Autora, co oznacza "śmierć w pierwszej klasie", nie przekonuje mnie. ;) W moim odbiorze jest to aluzja do gromadzenia bogactwa, rzeczy materialnych i forsy - bogaci umierają w luksusie, podróżują do śmierci w pierwszej klasie. Ale i tak umierają na zawsze i bez reszty, podobnie jak mniej bogaci. Bogactwo oczywiście nie zatrzyma życia. Czasami może je tylko nieco przedłużyć. Ale czy bogaci mają lepsze życie niż niebogaci? Chyba nie. Nie w moim odczuciu. A gorsze o tyle, że dźwigają na sobie ciężar bogactwa, uwikłanie w posiadanie. To już takie tam moje dywagacje, żadne rewelacje zresztą.
 10. Oxyvia

  Zatrzymać czas

  Nigdy nie jest za późno. :)
 11. Oxyvia

  Zatrzymać czas

  Bardzo ładny wiersz, prawdziwy i lekki, aż się prosi o zaśpiewanie.
 12. Ha ha ha! Andrzeju, wiersz bardzo dobrze napisany, jak to u Ciebie, a treść żałośnie przezabawna. :))) W dodatku mój Andrzejek czasami, kiedy jest zły, powiada, że ja go "tresuję" i "traktuję jak pieska, świnkę morską" itd. :))) Ech, z tymi wiecznymi chłopczykami!... ;) Ale jakoś nie ucieka ode mnie, "niezmiennie jest ze mną", o czym nawet napisał piękny wiersz dla mnie tutaj poniżej; nie ucieka, chociaż nie przywiązuję go do kaloryfera. ;) Podobnie jak Peel wiersza. :)
 13. Oxyvia

  i znów jesień

  No to i ja się dopiszę, chociaż już oczywiście skomentowałam ten wiersz dawno w prywatnej wiadomości do Ciebie. :) Jest przepiękny i bardzo w Twoim stylu. Nie nowatorski, jak zauważyła @Deonix_, to prawda; jest utrzymany w klasycznym stylu regularnych, rymowanych wierszy lirycznych, gdzie za pomocą opisów przyrody tworzy się nastroje i wyraża lub podkreśla uczucia. Takie wiersze wynaleziono w XIX wieku i pisze się je do dzisiaj. I co z tego wynika? Ano to, że do dzisiaj podobają się ludziom. Jak widać, wiersze nie muszą być koniecznie nowatorskie i nieprzewidywalne, żeby spodobać się czytającym. :) Mnie się podoba także i z tego powodu, że - jak sądzę - Autor wyraża tu własne uczucia. A jeśli własne, to ową "miłą" (to też dziewiętnastowieczny archaizm na określenie ukochanej) pewnie jestem ja. Tak śmiem sądzić, choć może błędnie?... Ale przecież niezmiennie jesteś właśnie ze mną, Kocie. :) Czy jestem "miła"? W archaicznym sensie - wierzę, że tak. W dzisiejszym - nie zawsze. :) Czasami mam kolce i rogi (podobnie jak każdy). Wolałabym, żebyś w wierszach pisanych dla mnie i do mnie używał mojego imienia zamiast słowa "miła": rozczerwienia się na płotach dzikie wino złote suknie stroją lipy przy alejce znowu jesień popatrz Asiu znów rok minął czas umyka tak jak woda w górskiej rzece Tak byłoby dla mnie dużo sympatyczniej, cieplej, prawdziwiej i... milej. :)
 14. Oxyvia

  Odlot ptaków

  @azk7 Właśnie że nieprawda, dopracowałam, poprawiłam. Ale i tak Ci się nie podoba. No trudno... Tak jak pisałam we wcześniejszych komentarzach, ja słyszę w tym wierszu melodie i rytm, i dlatego nie jestem w stanie w tej chwili tego inaczej napisać. A nie chcę, żeby to był sylabotonik. Chcę, żeby w ostatniej zwrotce było zwolnienie i wydłużenie rytmu, wydłużenie wersów - bo tam czas zwalnia i wszystko się uspokaja. Może kiedyś inaczej na to spojrzę. Teraz nie potrafię. Jest tak, jak mi w duszy gra. :)
 15. Oxyvia

  Odlot ptaków

  @Czarek Płatak Dziękuję za wspaniałą recenzję mojego wiersza. :) Tak, jesień to chyba najbardziej poetycka i zadumana pora. Ja też najwięcej piszę jesienią. @Don_Kebabbo Fajnie, że wpadłeś. W moim odczuciu wiersz ma melodię i rytm, dlatego nie potrafię go poprawić. Nie jest to sylabotonik, oczywiście, i nie miał być w założeniu. Cóż, może inaczej go zobaczę za jakiś dłuższy czas. Bardzo dziękuję za pochwałę wiersza mimo kłopotów z rytmem.
 16. Oxyvia

  Moja samotność

  Mario, przepiękny wiersz, poruszający, dla mnie rozdzierająco smutny (choć nie wiem, czy taki miał być w zamyśle). Dla mnie w ogóle słowo "samotność" już samo w sobie niesie smutek i wręcz fizyczny ból. A w zestawieniu z kolorami i urodą świata - tym bardziej.
 17. Świetny wiersz! Bardzo mi się podoba. I tutaj przesłanie jest dla mnie jasne jak słońce, a przy tym bardzo poetyckie, balladowe.
 18. Oxyvia

  Kręci się

  Bardzo dobry wiersz. Robi wrażenie. Ja nie mam uczulenia na reklamy, może dlatego, że nie jestem na nie podatna. Nie lubię tylko nachalstwa i przysyłania mi spamu albo dzwonienia przez call center o wszystkich porach dnia i nocy - nachalstwo mnie mierzi, tak. Ale same reklamy w tv, w kinie czy na bilbordzie nie przeszkadzają mi, a nawet niektóre zwyczajnie podobają mi się, szczególnie te zrobione z poczuciem humoru albo wyjątkowo gustowne. Natomiast zderzenie reklam propagujących high life z nędzą niektórych ludzi to rzeczywiście jest dość koszmarne zestawienie. Zwłaszcza reklam bożonarodzeniowych z losem osób, których nie stać na dostatnie święta. I myślę, że to właśnie miałaś na myśli.
 19. Oxyvia

  cichy dom

  Ja odczytałam podobnie jak Marek Żak: że Peel jest w domu z kimś, z kim czuje się bardzo samotny. Nie przyszło mi do głowy, że jego partnerką jest właśnie owa samotność. Być może przemawiają przeze mnie jakieś traumatyczne przeżycia. :) Ale wiersz podoba mi się i nie próbuj go za bardzo uregularniać. :) Pozdrawiam.
 20. Trzeba marzeniom dać swobodę i tęczę dzielić równą miarą. Niech niebo będzie różnorodne jak ludzkie serca pełne wiary.
 21. Oxyvia

  Pierdolety V

  @light_2019 Tzw. ekfraza - czyli wiersz inspirowany obrazem - to nie jest ani wiersz ilustrujący obraz, ani obraz nie jest ilustracją wiersza. Nie mniej oba utwory mają jakiś wspólny mianownik, skoro wiersz jest inspirowany obrazem. Oczywiście, że nie trzeba wstawiać tego obrazu przy wierszu. Nie mniej w moim odczuciu tak by było ciekawiej. Tylko tyle. :) Ale jasne, że nie musisz podzielać mojego zdania.
 22. Oxyvia

  Płocha piosenka

  @szarodziej Dziękuję, bardzo się cieszę. :) Ja też wolę wiersze rymowane od nierymowanych. Uwielbiam śpiewność i melodykę poezji klasycznej, nie tylko rosyjskiej. @Nata_Kruk Och, jak się cieszę! Wszakże o to mi chodziło, żeby wiersz ze słowem "piosenka" w tytule był śpiewny i sam się układał w melodię. :) Pozdrawiam Cię serdecznie, Kruczyco miła! :)))
 23. Oxyvia

  Na piętnastym piętrze

  @Marek.zak1 Myślę, że zawsze były takie czasy. :)
 24. Oxyvia

  Na piętnastym piętrze

  Tak naprawdę to chyba nikt nie wie, jak działają prawa ekonomiczne, czyli ten "biurowiec piętnastopiętrowy". Fajny wiersz.
 25. Cóż za smutne życie! Marzy się nie po to, żeby spełnić wszelkie marzenia, ale głównie po to, żeby ciągle iść do przodu i łapać wszystkie dobre szanse, nie przegapiać ich. Odys Niech cię nie niepokoją cierpienia twe i błędy. Wszędy są drogi proste, lecz i manowce wszędy. O to chodzi jedynie, by naprzód wciąż iść śmiało, bo zawsze się dochodzi gdzie indziej niż się chciało. Zostanie kamień z napisem: "Tu leży taki a taki..." Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki. Leopold Staff
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Nasza witryna korzysta z plików COOKIES („ciasteczka”). Dowiedz się więcej o COOKIES z naszej Polityki Prywatności Polityka prywatności