Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Lamelli Lamelli

Użytkownicy
  • Postów

    4
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Odpowiedzi opublikowane przez Lamelli Lamelli

  1. 21 lutego, godz. 19.00

    Wieczór autorski Grzegorza Wołoszyna połączony z promocją "Poliptyku"

    Tomik otrzymał nagrodę główną w V Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką Świdnica 2012.
    Prowadzenie: Ewa Włodarska.

    Grzegorz Wołoszyn.
    Urodzony w 1978 r. w Nisku, od kilkunastu lat mieszka w Krakowie. Nauczyciel języka polskiego, instruktor teatralny, animator kultury. Debiutował w 2005 roku arkuszem „Zawsze Słowo” (Nagroda Główna w konkursie w ramach I Spotkań Krakowskich Pedagogów - Poetów). Drukował w prasie literackiej i kulturalnej. Redaktor Serwisu Poezja Polska oraz Poeci Po Godzinach.

    O Poliptyku:

    Podobnie jak bohater też poszukuję osób z krwi i ciała. Gdy znajdę, stawiam krzyżyk, jako juror głosuję na kogoś takiego. Mam już dość przeżuwania i wypluwania papieru. Tacy ludzie jak Wołoszyn przywracają zapał do czytania wierszy. To już nie kwestia smaku, w gruncie rzeczy idzie o godność.
    Karol Maliszewski
    To jest bardzo dobrze napisana i jeszcze lepiej zatytułowana książka. Świadom swego eklektyzmu Wołoszyn poszukuje formuły, która spoiłaby w całość rozłażący się świat. Świat jeszcze piękny, a już trochę żałosny, coraz mniej prawdziwy, nie dość zmysłowy, który nie potrzebował nawet wojny, żeby się znów rozlecieć. W poróżewiczowskim wierszu „Scalony” pisze: Poszukuję osób z krwi i ciała. / Niech nakarmią mój dotyk i napoją węch, / niech nauczą mnie prawdziwych imion i uwolnią język, / niech oddzielą fikcję od rzeczywistości. Wypada życzyć poecie, aby jego poszukiwania zostały w dwóch trzecich uwieńczone sukcesem.
    Jacek Podsiadło

  2. 14 II, godz. 18:00
    Wykłady z literatury współczesnej
    dr Marek Karwala
    Obraz Cygana/Roma w literaturze polskiej

    Chociaż Cyganie przybyli na polskie ziemie już przed kilkoma wiekami, to jednak nadal są ludem hermetycznym, posiadającym swoje tajemnice, stosunkowo mało poznanym. W potocznej świadomości utrwaliło się kilka podstawowych stereotypów związanych z tą grupą etniczną, w większości – niestety – niekorzystnych, a przecież ci przybysze znad Gangesu mają swoją kulturę, obyczaje, muzykę, sztukę i od pewnego czasu także literaturę. Pierwszą romską poetką była Papusza, ale słowa jej wierszy bracia-Cyganie odbierali nieufnie, a nawet wrogo. Dziś, po z górą półwieczu od tamtego debiutu, odbywają się konkursy poezji pisanej o Romach i przez Romów… Owszem, pokonano już wiele wzajemnych uprzedzeń i niechęci, ale równie wiele trzeba jeszcze uczynić, aby zbliżenie z pobratymcami Rabindranatha Tagore stało się w pełni autentyczne i trwałe.

    Wstęp wolny.

  3. WARSZTATY LITERACKIE - POEZJA I PROZA (marzec – maj 2013)

    Odczuwasz potrzebę pisania tekstów artystycznych (poezji, prozy)?
    Czynisz to już od dawna, lecz nie ujawniasz efektów swej pracy, gdyż nie jesteś pewny/pewna czy są one cokolwiek warte?
    Masz wprawdzie rozliczne pomysły, ale też świadomość niedoskonałości warsztatu i chciałbyś/chciałabyś ten stan poprawić?
    Myślałeś/myślałaś już wcześniej o skontaktowaniu się z osobami będącymi w podobnej jak Ty sytuacji, ale nie było po temu okazji?
    Uważasz, że przydatne mogłyby się dla Ciebie okazać profesjonalne porady…

    Wszystko to możesz osiągnąć (niezależnie od tego czy jesteś w wieku szkolnym, studenckim czy już dawno osiągnąłeś/osiągnęłaś dojrzałość), biorąc udział w cyklu WARSZTATÓW LITERACKICH, które będą miały w przeważającej mierze CHARAKTER PRAKTYCZNY.
    Wiedza z zakresu poetyki (z elementami teorii literatury) zostanie zaprezentowana w postaci wykładów, zaś uzyskane informacje będą wykorzystywane i weryfikowane podczas samego PISANIA TEKSTÓW ARTYSTYCZNYCH. - WARSZTATY I STOPNIA (podstawowe)

    W tym roku proponujemy również zajęcia dla bardziej ZAAWANSOWANYCH, łączące własną praktykę literacką z ANALIZĄ i INTERPRETACJĄ tekstów artystycznych uznanych autorów. Program drugiego stopnia szkoły pisania tekstu artystycznego zakłada, zgodnie z sugestiami Uczestników pierwszego stopnia, obok aktywności pisarskiej Osób biorących udział w warsztatach, także elementy analizy i interpretacji utworów uznanych za charakterystyczne a zarazem ważne dla poszczególnych epok literackich.
    - KURS II STOPNIA (dla zaawansowanych praktyków lub tych, którzy chcą się zająć analizą i interpretacją tekstów)


    Pierwsze spotkanie: 7 marca (czwartek) 2013 r.
    I stopień - godz. 17:00 - 19:00
    II stopień - godz. 19:00 - 21:00

    Prowadzący: dr Marek Karwala - literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki
    Czas: 20 godzin zegarowych (10 spotkań = 10 czwartków)
    Cena: 350 zł

    Zapisy: [email protected]

    Więcej informacji uzyskacie Państwo wchodząc na naszą stronę internetową: www.lamelli.com.pl; zapisu dokonywać można osobiście w siedzibie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Mikołajskiej 2, telefonicznie: 0-12 4221955, 4220814; lub mailowo: [email protected]; Opłaty prosimy wnosić w kasie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury codziennie w godz. 8:00 - 16:00, w środy 8:00 - 17:30 lub na konto: nr rach. 62 1240 4722 1111 0000 4859 2846 z dopiskiem: warsztaty literackie.

  4. Wykłady z literatury współczesnej
    dr Marek Karwala

    Powołał go Pan,/By trwał. O poezji Stanisława Grochowiaka

    Chociaż Grochowiak żył tylko 42 lata, to jego dorobek literacki jest tyleż rozległy, co i zasługujący na bliższe spojrzenie także ze względu na niepospolite walory artystyczne. Warto dziś pamiętać, że jak mało kto poruszał się kompetentnie w przestrzeni łączącej słowo z obrazem i dźwiękiem; obok form charakterystycznych dla współczesnego poezjowania weryfikował też tzw. rozwiązania numeryczne; dążył do wypowiedzi uniwersalnych, ale również nierzadko zabierał głos w sprawach świata, w którym żył. Te ostatnie wypowiedzi (być może nie zawsze zgodne z jego autentycznymi przekonaniami) sprawiły, że od momentu śmierci poety (1976) przez niemal dwie dekady niewiele o nim mówiono; dopiero ostatnie lata zaowocowały licznymi pracami na temat tego niezwykłego artysty…

    Wstęp wolny.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...