Skocz do zawartości
Polski Portal Literacki

Dobrosław_

Użytkownicy
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Treść opublikowana przez Dobrosław_

  1. Z przyjemnością zapraszam do zapoznania się z najnowszym tomikiem poezji Arnolda Samsonowicza pt. "Modra Kaliope" Charakterystyczną cechą twórczości Arnolda Samsonowicza jest to, że nie zaspokajają go proste rozwiązania. Tu nie można mówić o poezji „na skróty”. Ona rzuca wyzwania, wprowadza niepokój umysłu, nadaje słowom niezwykłe alegoryczne barwy, których znaczenie wydawać by się mogło oczywiste. Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi efekt wieloletnich przemyśleń, przegrzebywania wyobraźni, które w najdoskonalszy sposób mogłyby oddać przeżycia Autora. Przed Czytelnikiem otwierają się horyzonty bez dna i szczytu. Pierwsze strofy zapowiadają jedyną w swoim rodzaju podróż po szlakach percepcji. To poezja głęboka w swej treści, a przy tym niebywała kompozycyjnie. Samsonowicz uczy pokory twórczej. O wysokiej klasie poety świadczy fakt, że jego twórczość nie bazuje na zapożyczeniach. To prekursor, który wyznacza szlaki do wędrówki. Modra Kaliope w swej różnorodności osobowej (jako całość), tudzież częściowo anonimowej (cykle) wyłania nam wartości kontrowersyjne i zdecydowanie etyczne. W tytułowym wierszu Modra Kaliope Autor oddaje hołd śląskiej poetce Annie Wernerowej (zm. w 1999 r.). Wszak poezja i osobowość Anny Wernerowej wpłynęły znacząco na rozwój twórczy krakowskiego poety.
  2. Nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls ukazał się kolejny tom poetycki Arnolda Samsonowicza pt. "Modra Kaliope". Charakterystyczną cechą twórczości Arnolda Samsonowicza jest to, że nie zaspokajają go proste rozwiązania. Tu nie można mówić o poezji „na skróty”. Ona rzuca wyzwania, wprowadza niepokój umysłu, nadaje słowom niezwykłe alegoryczne barwy, których znaczenie wydawać by się mogło oczywiste. Autor oddaje Czytelnikowi kolejny tomik, a wraz z nim moc twórczej energii. Wiele z tych utworów stanowi efekt wieloletnich przemyśleń, przegrzebywania wyobraźni, które w najdoskonalszy sposób mogłyby oddać przeżycia Autora. Przed Czytelnikiem otwierają się horyzonty bez dna i szczytu. Pierwsze strofy zapowiadają jedyną w swoim rodzaju podróż po szlakach percepcji. To poezja głęboka w swej treści, a przy tym niebywała kompozycyjnie. Samsonowicz uczy pokory twórczej. O wysokiej klasie poety świadczy fakt, że jego twórczość nie bazuje na zapożyczeniach. To prekursor, który wyznacza szlaki do wędrówki. Modra Kaliope w swej różnorodności osobowej (jako całość), tudzież częściowo anonimowej (cykle) wyłania nam wartości kontrowersyjne i zdecydowanie etyczne. W tytułowym wierszu Modra Kaliope Autor oddaje hołd śląskiej poetce Annie Wernerowej (zm. w 1999 r.). Wszak poezja i osobowość Anny Wernerowej wpłynęły znacząco na rozwój twórczy krakowskiego poety.
  3. Interpretacja wierszy zwykle budzi mieszane uczucia. Część osób uznaję, że przekaz zależy od subiektywnego odczucia odbiorcy i jakiekolwiek próby wyjaśnienia treści są zbędne, krzywdzące dla poezji w ogóle. Z drugiej strony mamy "formalistów", którzy wiersz odbierają nie przez pryzmat chwilowych uniesień, ale szerszego kontekstu w jakim znajduje się przekaz, tj. określonej estetyki, form wyrazu, wycezylowanych środków; analiza poezji wymaga pewnej wiedzy. W dyskusję doskonale wpisuję się książka Piotra Michałowskiego pt. "Mikrokosmos wiersza. Interpretacje poezji współczesnej." Stara się w niej wspierać czytanie aktywne i czytanie bliskie, innymi słowy takie, które jest poparte nie tylko intuicją, ale również umiejętnością odkrywania tego co nieoczywiste, zagadkowe i wieloznaczne. Autor odłożył lunetę i sięgnął po mikroskop, proponując czytelnikom niezwykłą przygodę dla intelektu i emocji. Jednocześnie zwraca uwagę na to, że interpretacja poezji wymyka się zdecydowanej metodologii. Nie jest to konkretna nauka, ponieważ stawia opór sztywnym założeniom postępowania badawczego i ścisłym procedurom. Bohaterem książki nie są poszczególni autorzy, ani epoki, ale same wiersze, które autor uznaje za byty autonomiczne, tak jak autonomiczne jest obcowanie z jego treścią. Na książkę składa się analiza dwudziestu trzech wybranych tekstów, o różnorodnej tematyce i estetyce. Wśród autorów znajdują się m.in. Leśmian, Miłosz, Białoszewski, ale również Świetlicki, Podsiadło, czy Piwkowska. Autor nie tylko opisuje, ale przede wszystkim uczy czytać i doskonalić umiejętność dostrzegania poezji wokół nas. http://www.impulsoficyna.com.pl/nowosci/mikrokosmos-wiersza,1396.html Co myślicie o tej publikacji?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...